Porady ogrodnicze

Kalarepa - całoroczna uprawa - wysiew, zmianowanie, wymagania, choroby i uprawa współrzędna

Kalarepa zaliczana jest do warzyw kapustnych. Jej częścią, którą spożywamy najczęściej jest zgrubienie łodygi, ale możemy jeść także liście kalarepy, o czym często zapominamy. Jest ona stosunkowo łatwa w uprawie, warto ją zatem zaprosić do naszego ogrodowego warzywnika. Tym bardziej że okres od jej wysiewu do zbioru jest stosunkowo krótki i w zależności od odmiany trwa 40-80 dni.

Kalarepa - całoroczna uprawa - wysiew, zmianowanie, wymagania, choroby i uprawa współrzędna
fot. Pixabay.com
REKLAMA

Do wyboru mamy odmiany wczesne, średnio wczesne i późne, w których zgrubienia łodygi mogą być w tradycyjnym, zielonym kolorze lub w kolorze fioletowym, mogą też różnić się nieco jego kształtem, które może być spłaszczone, kuliste lub owalne. Kalarepę najczęściej uprawiamy z rozsady, możliwy jest też wysiew bezpośrednio do gruntu. Rozsadę możemy przygotowywać od marca do czerwca. W marcu na wczesny zbiór przypadający na początek lata, w czerwcu na zbiór jesienny. W tym przypadku ważne jest, aby wybrać odmianę letnią, mniej skłonną do drewnienia. Z tego też powodu kalarepa często uprawiana jest jako przedplon lub jako poplon.

Na rozsadę, nasiona możemy wysiać rzutowo do pojemników, a następnie pikować do większych doniczek lub możemy użyć wielodoniczek. Są one dość duże, więc bez problemu możemy umieścić po jednym w każdej minidoniczce, przykryć cienką warstwą podłoża i dbać o jego stałą wilgotność. Kalarepa powinna wykiełkować po 5-10 dniach.

src: Kalarepa - całoroczna uprawa - wysiew, zmianowanie, wymagania, choroby i uprawa współrzędna, Youtube.com, kanał: ogród na co dzień 

Do gruntu zaleca się siać kalarepę od początku kwietnia do czerwca, również odpowiednio dobierając odmiany. Warto to robić po kilka, kilkanaście sztuk co 3-4 tygodnie. Dzięki temu zbiory rozłożą się w czasie. Nasiona umieszczamy w rowkach o głębokości mniej więcej 1 cm, w odległości ok. 30 cm. Zasypujemy rowki, ugniatamy i podlewamy. Jeżeli wysialiśmy kalarepę za gęsto, przerywamy je gdy mają 3-4 liście właściwe. Żeby zgrubienia łodyg mogły się rozwijać bez zakłóceń, młode siewki sadzimy na grządce niezbyt głęboko. Umieszczamy je w glebie tak, aby górne korzenie lekko przykrywała ziemia, nie głębiej niż rosła na rozsadniku. Po posadzeniu należy sadzonki dokładnie podlać, żeby jak najszybciej przyjęły się w nowym miejscu.

REKLAMA
REKLAMA

Kalarepę wczesną najlepiej jest posadzić w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru. Kalarepa późna może być uprawiana nawet w lekkim cieniu. Warzywa poplonowe nie mają lekko, ponieważ początek ich wegetacji przypada akurat w porze największych upałów i suszy. Dlatego poplony musimy naprawdę starannie i systematycznie podlewać. Bez tego jesiennych zbiorów nie będziemy mogli zaliczyć do obfitych. Gleba, w której sadzimy kalarepę, powinna być żyzna, ale nie należy jej sadzić na świeżo przekopanym, a jeszcze nierozłożonym oborniku. Jak większość warzyw kapustnych, kalarepa jest dość odporna na chłody. Jednakże młode rośliny rosnące przez dłuższy czas w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza często formują pędy kwiatostanowe, zamiast tworzyć zgrubienia łodyg. Kalarepa nie znosi też suszy i upałów, wtedy jej zgrubienie szybko drewnieje i staje się niesmaczne.

fot. Pixabay.com fot. Pixabay.com

Zgrubienia kalarepy mają tendencję do pękania, gdy po okresie suszy, pojawi się obfity deszcz. Zbyt długo pozostawione na grządce bulwy drewnieją, dlatego musimy zbierać je w odpowiednim momencie. Pielęgnowanie roślin na grządce wymaga regularnego podlewania, odchwaszczania i spulchniania gleby między roślinami. Od maja lub czerwca możemy rozpocząć zbiór kalarepy. Wyrywamy ją w miarę potrzeb, gdy zgrubienie łodygi ma mniej więcej 5-10 cm. Średnicy. Aczkolwiek mniejsze kalarepy też są bardzo smaczne. Warzywo to nadaje się do mrożenia po krótkim zblanszowaniu. Możemy też bez obaw przechowywać ją przez kilka dni w lodówce. Zmianowanie dla kalarepy jest tak samo ważne, jak dla innych warzyw. Na tym samym stanowisku nie powinniśmy jej sadzić przez 3 lata. Nie należy jej uprawiać również po innych roślinach kapustnych.

REKLAMA
REKLAMA

Jak już wspomniano warzywo to najczęściej uprawiamy jako przedplon lub poplon ze względu na krótki okres wegetacji, dlatego zazwyczaj w ogródkach działkowych trafia na grządki tam, gdzie akurat zwolniło się miejsce. Uprawa współrzędna kalarepy również jest możliwa, np. z ogórkami lub innymi warzywami kapustnymi. Jeżeli chodzi o choroby i szkodniki, to kalarepa jest narażona na to samo co np. kapusta, brokuł lub kalafior, aczkolwiek jest to najodporniejszy gatunek z wszystkich kapustnych. Do chorób kalarepy można zaliczyć m.in. mączniaka i kiłę kapusty. Do szkodników występujących na tych warzywach możemy zaliczyć m.in. bielinka kapustnika i inne gąsienice, mszyce i mączlika. Należy więc profilaktycznie doglądać roślin i wykonać odpowiednie zabiegi, jeżeli zauważymy niepokojące objawy.

fot. Pixabay.com fot. Pixabay.com

Podsumowując. Kalarepa dobrze rośnie w temperaturze 12-18 stopni Celsjusza, w glebie żyznej, próchnicznej i wilgotnej o obojętnym odczynie. Jej wymagania pokarmowe nie są duże. Płytki system korzeniowy wymaga regularnego podlewania, ale pozwala na uprawę tego warzywa również w donicach i pojemnikach. W razie potrzeby warto ją w trakcie wegetacji delikatnie nawieźć np. kompostem lub wybranym nawozem wieloskładnikowym.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kalarepa - całoroczna uprawa - wysiew, zmianowanie, wymagania, choroby i uprawa współrzędna"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.