Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak pielęgnować i przedłużyć kwitnienie surfini?

Surfinie i petunie to jedne z najpopularniejszych kwitnących roślin balkonowych. Dzięki licznym odmianom tych kwiatów możemy pięknie dekorować nasze balkony. Jak je zatem odpowiednio pielegnować?

Jak pielęgnować i  przedłużyć kwitnienie surfini?

Fot.123RF.com

W ostatnich latach surfinie stały się bardzo popularnymi kwiatami balkonowymi w Polsce. Idealnie nadają się do obsadzania skrzynek  i wiszących pojemników. Pięknie wyglądają także  w większych donicach i misach. 

Surfinie to grupa odmian petunii ogrodowej o długich, silnie rozgałęzionych i zwisających pędach. Różnią się od siebie wielkością i kolorem kwiatów (w zależności od odmiany, białe, kremowe, jasnożółte, różowe, fioletowe, czerwone, jednobarwne, dwubarwne bądź wielobarwne, z przebarwieniami w formie żyłek, pasów lub wzorów), grubością pędów oraz rozmiarami liści. Surfinia traktowana jest jako roślina jednoroczna.

Jak pielęgnować surfinie?

Surfinie i pozostałe petunie sadzimy w przepuszczalnym, żyznym podłożu i stawiamy w miejscu słonecznym, najlepiej osłoniętym od wiatrów i deszczu - wtedy kwitnie najobficiej. Najlepiej skorzystać ze specjalnego podłoża dla surfinii (do kupienia w sklepach i centrach ogrodniczych oraz marketach).

Potem dbamy o ich regularne podlewanie (w upalne dni nawadniać surfinie należy nawet dwa razy dziennie: wczesnym rankiem i wieczorem) i nawożenie (najlepiej stosować specjalistyczne nawozy dla kwitnących roślin balkonowych) oraz pamiętamy o usuwaniu przekwitłych kwiatów. Gdy spełnimy te warunki, będziemy się cieszyć ich cudowną kaskadą kolorowych kwiatów aż do przymrozków.

Silne i ulewne deszcze mogą uszkadzać kwiaty i pędy surfinii, dlatego najlepiej uprawiać je na zadaszonych balkonach i tarasach lub wstawiać pod zadaszenia podczas silnych opadów.

Kiedy surfinie zawiązują nasiona, osłabia się ich kwitnienie. Jest na to tylko jedna rada – trzeba na bieżąco obrywać przekwitłe kwiaty.

Ekspert radzi: Najpiękniejsze kompozycje z syrfiniami

Surfinie jak najbardziej możemy sadzić w towarzystwie innych pięknych roślin, którymi obsadzamy balkony i tarasy. To propozycja kompozycji w ciepłych odcieniach żółci. Do donicy trafią główne bohaterki: dwie petunie o ciekawych dwukolorowych, żółtobrązowych płatkach i jedna petunia o jasnożółtych kwiatach, która będzie akcentem rozjaśniającym, nadającym lekkości kompozycji. Mają one wzniesiony pokrój, z czasem zaczną się lekko pokładać.


Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Drugą rośliną będzie ipomea, czyli słodki ziemniak, o żółtozielonych, limonkowych liściach, które będą tworzyć kaskadę z boku donicy. Trzecią rośliną będzie również roślina o pokroju przewieszającym się i półwzniosłym – uczep rózgowaty, czyli bidens, o żółtych kwiatach. Kwitnie bardzo obficie i nieprzerwanie przez całe lato.


Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Druga propozycja z petuniami będzie w odcieniach bieli, różu i fioletu. Najwyższym akcentem, posadzonym z tyłu będą białe pelargonie rabatowe. Ciemnozielone liście pięknie kontrastują ze śnieżną bielą kwiatostanów. Wzrok będą przyciągać różowo-białe kwiaty petunii. Jest to odmiana Grandiflora o naprawdę dużych kwiatach, osiągających średnicę nawet 10 cm. Ciemniejszym akcentem, posadzonym na froncie będzie fioletowa petunia o przewieszającym się pokroju. A uzupełnieniem całości będzie kocanka włochata, dekoracyjna z liści, o płożących i przewieszających się pędach. Wypełni wszystkie wolne przestrzenie w donicy.

Deccoria.pl

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.