Fot.123RF.com
W ostatnich latach surfinie stały się bardzo popularnymi kwiatami balkonowymi w Polsce. Idealnie nadają się do obsadzania skrzynek i wiszących pojemników. Pięknie wyglądają także w większych donicach i misach.
Surfinie to grupa odmian petunii ogrodowej o długich, silnie rozgałęzionych i zwisających pędach. Różnią się od siebie wielkością i kolorem kwiatów (w zależności od odmiany, białe, kremowe, jasnożółte, różowe, fioletowe, czerwone, jednobarwne, dwubarwne bądź wielobarwne, z przebarwieniami w formie żyłek, pasów lub wzorów), grubością pędów oraz rozmiarami liści. Surfinia traktowana jest jako roślina jednoroczna.
Jak pielęgnować surfinie?
Surfinie i pozostałe petunie sadzimy w przepuszczalnym, żyznym podłożu i stawiamy w miejscu słonecznym, najlepiej osłoniętym od wiatrów i deszczu - wtedy kwitnie najobficiej. Najlepiej skorzystać ze specjalnego podłoża dla surfinii (do kupienia w sklepach i centrach ogrodniczych oraz marketach).
Potem dbamy o ich regularne podlewanie (w upalne dni nawadniać surfinie należy nawet dwa razy dziennie: wczesnym rankiem i wieczorem) i nawożenie (najlepiej stosować specjalistyczne nawozy dla kwitnących roślin balkonowych) oraz pamiętamy o usuwaniu przekwitłych kwiatów. Gdy spełnimy te warunki, będziemy się cieszyć ich cudowną kaskadą kolorowych kwiatów aż do przymrozków.
Silne i ulewne deszcze mogą uszkadzać kwiaty i pędy surfinii, dlatego najlepiej uprawiać je na zadaszonych balkonach i tarasach lub wstawiać pod zadaszenia podczas silnych opadów.
Kiedy surfinie zawiązują nasiona, osłabia się ich kwitnienie. Jest na to tylko jedna rada – trzeba na bieżąco obrywać przekwitłe kwiaty.
Ekspert radzi: Najpiękniejsze kompozycje z syrfiniami
Surfinie jak najbardziej możemy sadzić w towarzystwie innych pięknych roślin, którymi obsadzamy balkony i tarasy. To propozycja kompozycji w ciepłych odcieniach żółci. Do donicy trafią główne bohaterki: dwie petunie o ciekawych dwukolorowych, żółtobrązowych płatkach i jedna petunia o jasnożółtych kwiatach, która będzie akcentem rozjaśniającym, nadającym lekkości kompozycji. Mają one wzniesiony pokrój, z czasem zaczną się lekko pokładać.
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien
Drugą rośliną będzie ipomea, czyli słodki ziemniak, o żółtozielonych, limonkowych liściach, które będą tworzyć kaskadę z boku donicy. Trzecią rośliną będzie również roślina o pokroju przewieszającym się i półwzniosłym – uczep rózgowaty, czyli bidens, o żółtych kwiatach. Kwitnie bardzo obficie i nieprzerwanie przez całe lato.
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien
Druga propozycja z petuniami będzie w odcieniach bieli, różu i fioletu. Najwyższym akcentem, posadzonym z tyłu będą białe pelargonie rabatowe. Ciemnozielone liście pięknie kontrastują ze śnieżną bielą kwiatostanów. Wzrok będą przyciągać różowo-białe kwiaty petunii. Jest to odmiana Grandiflora o naprawdę dużych kwiatach, osiągających średnicę nawet 10 cm. Ciemniejszym akcentem, posadzonym na froncie będzie fioletowa petunia o przewieszającym się pokroju. A uzupełnieniem całości będzie kocanka włochata, dekoracyjna z liści, o płożących i przewieszających się pędach. Wypełni wszystkie wolne przestrzenie w donicy.
Deccoria.pl
Izabela Schick
Ogród na co dzień