Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co można sadzić pod drzewami owocowymi? Nie tylko pięknie wyglądają, ale odstraszają też szkodniki

Przestrzeń pod drzewami owocowymi można wykorzystać i posadzić pod nimi rośliny. Warto jednak wybrać takie gatunki, które nie tylko nadają się do miejsc zacienionych, lecz także będą miały dobroczynny wpływ na plony. Przedstawiamy najlepsze rośliny do sadzenia pod drzewami owocowymi.  

Co można sadzić pod drzewami owocowymi? Nie tylko pięknie wyglądają, ale odstraszają też szkodniki
Choć pod drzewami owocowymi ziemia jest żyzna i wilgotna, nie można posadzić tam przypadkowych roślin. Fot. 123RF.com

Spis treści: 

Puste miejsce pod drzewami owocowymi – dlaczego warto zagospodarować? 

Drzewa owocowe, w przeciwieństwie np. do iglaków, nie wyjaławiają gleby wokół swoich pni. To sprawia, że przestrzeń pod ich koronami można ciekawie zagospodarować. Warto to zrobić nie tylko ze względów dekoracyjnych, ale także praktycznych.  

Dobrze zaplanowane nasadzenia to mniejsze ryzyko, że wyrosną w tym miejscu chwasty, które zabiorą roślinom składniki do rozwoju. Dodatkowo: 

 • przyciągną pszczoły i pomogą zapylić drzewa, 
 • będą odstraszać szkodniki i różne patogeny wywołujące groźne choroby.  

Ostatnią, ale nie mniej ważną zaletą, jest mniej powierzchni do koszenia. Jeśli posadzisz rośliny wokół drzew, będziesz trzeba usuwać trawę wyłącznie ze ścieżek pomiędzy nimi. To znacząco ułatwi i przyspieszy prace w ogrodzie. 

Rośliny pod drzewa owocowe – jakie wybrać? 

Choć pod drzewami owocowymi ziemia jest żyzna i wilgotna, nie można posadzić tam przypadkowych roślin.  Na to stanowisko najlepiej wybrać kwiaty: 

 • cieniolubne – nie wolno zapominać, że pod koronami drzew panuje cień, przez co wiele roślin nie będzie mogło tam rosnąć, 
 • niskie – w wysokich pędach trudno będzie szukać opadłych owoców, 
 • z małym zapotrzebowaniem na składniki mineralne – kwiaty nie mogą konkurować z drzewem o wodę czy minerały, ponieważ mogłoby doprowadzić to do osłabienia sadzonek. A to z kolei mogłoby skutkować ich zwiększoną podatnością na zachorowanie. 

Wybór kwiatów, które spełniają wszystkie te warunki, nie jest łatwy. Jednak przy odrobinie rozwagi można zyskać dekorację, która będzie cieszyć oczy przez cały rok. 

Przeczytaj również: Jakie rośliny są najlepsze na pergole w ogrodzie? Co szybko rośnie na pergoli?

Niskie rośliny pod drzewa owocowe – które najlepsze? 

Wśród kwiatów o niskim pokroju i małych wymaganiach uprawowych dużą popularnością cieszą się: 

 • lawendy drobnolistne – są to urocze, małe półkrzewy, które rosną zebrane w kępy. Ich łodygi osiągają wysokość od 50 do 90 cm, dzięki czemu nie zabierają dużo miejsca pod drzewem. Kwitną latem na fioletowo, więc wspaniale urozmaicają krajobraz, gdy na drzewach zawiązują się owoce. Dodatkowo ich kwiaty roztaczają wokół niej przyjemny, świeży aromat, który odstrasza komary i mszyce. Jednocześnie uwielbiają ją pszczoły i trzmiele. Zatem posadzenie lawendy wokół drzew owocowych to doskonały pomysł, aby zwiększyć szanse na zapylenie ich kwiatów; 

 • funkie – to rozłożyste byliny, które wyróżniają się wspaniale ubarwionymi liśćmi zebranymi w gęste kępy. Świetnie prezentują się pod drzewami owocowymi, gdzie układają się w zielony dywan. W zależności od odmiany funkie mogą osiągać od 30 do 90 cm wysokości. W sprzyjających warunkach zakwitają latem, a ich kwiaty rozsnuwają wokół siebie przyjemny zapach. Niestety rośliny te przyciągają ślimaki – warto mieć to na uwadze podczas ich uprawy;

 • konwalie – to rośliny ozdobne, które niemal nie wymagają pielęgnacji. Najlepsze będzie dla nich stanowisko cieniste lub półcieniste. Osiągają do 30 cm wysokości, a ich długie, lancetowate liście do złudzenia przypominają czosnek niedźwiedzi. Kwiaty konwalii są białe, drobne, w kształcie dzwonka i wydzielają intensywny zapach. Okres kwitnienia rośliny przypada na maj;

 • fiołki wonne – to rośliny okrywowe, nadające się do sadzenia zarówno pod krzewami, jak i drzewami owocowymi. Mają przyjemnie pachnące, drobne, niebiesko-fioletowe kwiaty, które pojawiają się wiosną (od marca do maja). Fiołki wonne dorastają do 15 cm wysokości.   

Pielęgnacja tych kwiatów powinna przebiegać podobnie, gdyby znajdowały się na rabacie. Należy je regularnie podlewać i nawozić kompostem. Dzięki temu wzmocnisz nie tylko rośliny wokół pnia, ale także samo drzewo. 

Wiosenne rośliny pod drzewa owocowe – jakie okazy są warte uwagi? 

Przestrzeń pod drzewami owocowymi można wykorzystać także na stworzenie pięknej, wiosennej dekoracji. Wystarczy, że jesienią zasadzisz wokół pni np. tulipany, żonkile, ranniki zimowe, przylaszczki, przebiśniegi, krokusy wiosenne i cebulice syberyjskie.  

Rośliny te wyrosną, gdy tylko słońce zacznie mocniej i dłużej ogrzewać ziemię. Dzięki temu sad wizualnie "ożyje", zanim jeszcze pojawią się na pędach drzew pierwsze zalążki liści. Obecność kwiatów w pierwszych miesiącach wiosny ma także duże znaczenie dla pszczół i trzmieli. W ich wnętrzu skrywa się słodki pyłek, który stanowi dla owadów pierwszy posiłek po długiej zimie. Dzięki temu te małe, pożyteczne zwierzęta będą mogły przetrwać w oczekiwaniu na rozkwit pozostałych roślin w ogrodzie.  

Rośliny cebulowe nie mają zbyt wysokich wymagań uprawowych. Do rozwoju potrzebują: 

 • wilgotnego, ale nie stale mokrego, podłoża – dzięki temu nie uschną i nie zgniją, zanim zdążą się rozwinąć; 
 • słonecznego lub półcienistego stanowiska – cebule zaczynają się rozwijać, gdy poczują, że ziemia robi się ciepła. A to jest możliwe wyłącznie na oświetlonych stanowiskach; 
 • dodatkowej ochrony w postaci koszyczków – osłonki zapobiegną zjadaniu cebul przez nornice lub inne szkodniki. 

Warto również pamiętać o prawidłowym sadzeniu roślin. Aby mogły przetrwać zimę, powinny być umieszczone na głębokości równej trzykrotnej długości cebuli. Dzięki temu nie przemarzną, a jednocześnie doświadczą chłodu, którego potrzebują do rozkwitu w odpowiednim momencie. 

Zaletą sadzenia tych kwiatów jest to, że nie wymagają dużo pracy i znikają w ziemi po przekwitnieniu. W rezultacie wiosną wspaniale urozmaicają sad przed rozkwitem drzew, a później nie przeszkadzają podczas zbiorów. 

Rośliny pod drzewa owocowe odstraszające szkodniki – co wybrać? 

Istnieją rośliny, które nie tylko zachwycają walorami wizualnymi, ale także zawierają substancje pomagające odstraszać różne szkodniki i likwidować patogeny. Dzięki temu kwiaty mogą być wspaniałym wsparciem w walce z popularnymi chorobami drzew owocowych.  

W sadzie warto zasadzić zwłaszcza takie gatunki jak: 

 • wrotycz pospolity – to popularne ziele, które jest często traktowane jako chwast. Jednak niewiele osób wie, że ta roślina zawiera substancje pomagające odstraszać np. kleszcze. Dodatkowo z wrotyczu można przygotowywać gnojówki i wywary pełne składników, które wspierają eliminację grzybów; 

 • chrzan pospolity – jest rzadko wybierany do ogrodów, jednak pięknie prezentuje się pod drzewami. Ma długie, ciemnozielone liście i białe drobne kwiaty zebrane w baldachy. Oprócz tego zawiera składniki, które wspomagają działania przeciwko np. brunatnej zgniliźnie
 • aksamitka rozpierzchła – jest niezwykle chętnie wybierana roślina do polskich ogrodów, zwłaszcza przez starsze osoby. Nie ma dużych wymagań i ładnie wygląda. Dodatkowo jej zapach odstrasza szkodniki, a zawarte w niej substancje pomagają eliminować nicienie z gleby i wspierają rozwój drzew; 

 • czosnek pospolity i ozdobny – to świetne rośliny, które przydają się nie tylko w kuchni czy podczas choroby, ale także do uprawy drzew owocowych. Czosnek zawiera składniki, które pomagają odstraszać krety i nornice, więc nie musisz obawiać się o korzenie swoich roślin. Dodatkowo substancje te wspierają eliminowanie grzybów, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko ich wystąpienia; 

 • mięta pieprzowa – bardzo często jest wybierana do dekoracji tarasów ze względu na jej przyjemny aromat. Jednak doskonale sprawdza się także wokół drzew owocowych, ponieważ jej zapach odstrasza szkodniki;

 • nasturcja – to roślina, którą warto sadzić pod drzewami owocowymi. Swoim zapachem odstrasza bawełnice korówkę – mszycę, która atakuje jabłonie i grusze. Chociaż lubi miejsca jasne i słoneczne, doskonale poradzi sobie także w cieniu drzewa owocowego. 

Dobrym pomysłem jest także posianie w sadzie łąki. Kolorowe, rodzime kwiaty przyciągną liczne owady, dzięki czemu ogród będzie tętnić życiem. Dodatkowo te rośliny pomogą utrzymać właściwą wilgotność ziemi i wzbogacą ją w cenne składniki mineralne. Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się do jednego gatunku. Śmiało możesz posadzić w sadzie kilka różnych roślin i tym samym zyskać kolorową dekorację! 

Przeczytaj również: Przycinanie krzewów i drzew po wiosennym kwitnieniu. Jak przycinać krzewy i drzewa w maju, żeby nie narobić szkód?

Drzewa, które leczą - czyli jak działa terapia? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.