Hosty, funkie - odmiany
Niesamowita mnogość odmian to gratka dla fanów tego gatunku. Funkie różnią się wielkością, począwszy od miniaturowych odmian, które świetnie radzą sobie w szczelinach skalnych oraz zacienionych zakątkach ogrodu i w pojemnikach, a skończywszy na egzemplarzach gigantach tj. Hosta sieboldiana, której już 1 sztuka wystarczy, aby przykryć ponad 1,5 m2 powierzchni rabaty. Poszczególne gatunki i odmiany różnią się pomiędzy sobą również kształtem i kolorystyką liści. Są odmiany o liściach białych, sinoniebieskich (żółtozielonych i ciemnozielonych, pstrych i pasiastych – dla każdego coś dobrego.
Funkie - kompozycje. Zobacz zdjęcia
Jak uprawiać hosty?
Odpowiednie stanowisko jest kluczem do sukcesu w uprawie funkii. Hosty są mało wymagające, bardzo wytrzymałe i żywotne. Jednak zdarza się, że niektórzy mogą mieć problemy z ich uprawą. Aby hosta rosła bujnie, nie sprawiała problemów i była rośliną bezobsługową, należy przestrzegać kilku prostych zasad.
Funkie w ogrodzie kompozycje
Gdzie sadzić funkie? Hosty - stanowisko
Uprawiamy je w cieniu lub półcieniu, ale dobrze również radzą sobie w miejscach nasłonecznionych, jeśli tylko gleba będzie odpowiednio wilgotna. Jeśli zależy nam na zachowaniu dwubarwności liści, odmian o pstrych i wzorzystych liściach lepiej nie sadzić w bardzo głębokim cieniu. W przeciwnym razie liście zrobią się po prostu zielone.
Funkie - jaka ziemia?
Gleba powinna być raczej wilgotna, żyzna i zwięzła. Zadbajmy o obojętny lub lekko kwaśny odczyn podłoża (wtedy ich liście są pięknie i intensywnie wybarwione). Dobrze, jeśli jest głęboko uprawiona.
Czym nawozić funkie?
Pamiętajmy o nawożeniu. Nienawożone hosty słabiej rosną, a ich liście są gorzej wybarwione i drobniejsze. Funkie kochają nawozy organiczne, ale pamiętajmy o tym, że nowo posadzone egzemplarze są wrażliwe na przenawożenie, które może doprowadzić do ich obumarcia.
Jak uprawiać hosty? Podlewanie
W okresie suszy należy pamiętać o ich regularnym i intensywnym podlewaniu, najbardziej odporne na przesuszenia są odmiany o sinoniebieskich liściach. Ściółkowanie, pomaga utrzymać w glebie wilgoć i zapobiega rozwojowi chwastów.
Jak sadzić hosty?
Hosty stosunkowo powoli się przyjmują. Ukorzeniają się na dobre dopiero po 4-5 sezonach, aby przyśpieszyć ten proces, przed posadzeniem, warto dodać do gleby dużą ilość grubego piasku i kompostu ogrodowego.
Kompozycje ogrodowe z funkiami. Zobacz zdjęcia użytkowników Deccorii
Co zjada funkie?
Zwalczaj ślimaki i opuchlaki. To najwięksi wrogowie funkii, którzy w kilka dni potrafią wyjeść ogromne dziury w blaszce liściowej.
Co posadzić obok funkii?
W towarzystwie hostów ciekawie wyglądać będą byliny takie jak: kocimiętka, żurawki, języczki, jasnoty, bodziszki, rodgersje kasztanowcolistne. Na stanowiskach bardziej słonecznych stworzą funkie kompozycje z trawami ozdobne. Funkie podkreślą urok i ukryją przed okiem mniej atrakcyjne, dolne partie azalii i różaneczników.
mgr inż. Patrycja Lipiec