Porady ogrodnicze

Jak uprawiać hosty, funkie w ogrodzie? Najlepsze stanowisko, gleba, zasady nawożenia

Ludzie przeważnie dzielą się na tych, którzy za hostami nie przepadają – bo kojarzą im się z roślinami nagrobnymi, brakiem dekoracyjności lub trudną uprawą oraz na wielbicieli i miłośników tych roślin, którzy cenią je m.in. za mnogość  odmian. Jak uprawiać funkie w ogrodzie?

Jak uprawiać hosty, funkie w ogrodzie? Najlepsze stanowisko, gleba, zasady nawożenia
fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Hosty, funkie - odmiany 

Niesamowita mnogość odmian to gratka dla fanów tego gatunku. Funkie różnią się wielkością, począwszy od miniaturowych odmian, które świetnie radzą sobie w szczelinach skalnych oraz zacienionych zakątkach ogrodu i w pojemnikach, a skończywszy na egzemplarzach gigantach tj. Hosta sieboldiana, której już 1 sztuka wystarczy, aby przykryć ponad 1,5 m2 powierzchni rabaty. Poszczególne gatunki i odmiany różnią się pomiędzy sobą również kształtem i kolorystyką liści. Są odmiany o liściach białych, sinoniebieskich (żółtozielonych i ciemnozielonych, pstrych i pasiastych – dla każdego coś dobrego.  

Funkie - kompozycje. Zobacz zdjęcia

Zobacz więcej zdjęć

Jak uprawiać hosty? 

Odpowiednie stanowisko jest kluczem do sukcesu w uprawie funkii. Hosty są mało wymagające, bardzo wytrzymałe i żywotne. Jednak zdarza się, że niektórzy mogą mieć problemy z ich uprawą. Aby hosta rosła bujnie, nie sprawiała problemów i była rośliną bezobsługową, należy przestrzegać kilku prostych zasad.

Funkie w ogrodzie kompozycje

Zobacz więcej zdjęć

Gdzie sadzić funkie? Hosty - stanowisko 

Uprawiamy je w cieniu lub półcieniu, ale dobrze również radzą sobie w miejscach nasłonecznionych, jeśli tylko gleba będzie odpowiednio wilgotna. Jeśli zależy nam na zachowaniu dwubarwności liści, odmian o pstrych i wzorzystych liściach lepiej nie sadzić w bardzo głębokim cieniu. W przeciwnym razie liście zrobią się po prostu zielone.

Funkie - jaka ziemia?

Gleba powinna być raczej wilgotna, żyzna i zwięzła. Zadbajmy o obojętny lub lekko kwaśny odczyn podłoża (wtedy ich liście są pięknie i intensywnie wybarwione). Dobrze, jeśli jest głęboko uprawiona.

Zobacz więcej zdjęć

Czym nawozić funkie?

Pamiętajmy o nawożeniu. Nienawożone hosty słabiej rosną, a ich liście są gorzej wybarwione i drobniejsze. Funkie kochają nawozy organiczne, ale pamiętajmy o tym, że nowo posadzone egzemplarze są wrażliwe na przenawożenie, które może doprowadzić do ich obumarcia.

Jak uprawiać hosty? Podlewanie 

W okresie suszy należy pamiętać o ich regularnym i intensywnym podlewaniu, najbardziej odporne na przesuszenia są odmiany o sinoniebieskich liściach. Ściółkowanie, pomaga utrzymać w glebie wilgoć i zapobiega rozwojowi chwastów.

Jak sadzić hosty?

Hosty stosunkowo powoli się przyjmują. Ukorzeniają się na dobre dopiero po 4-5 sezonach, aby przyśpieszyć ten proces, przed posadzeniem, warto dodać do gleby dużą ilość grubego piasku i kompostu ogrodowego.

Kompozycje ogrodowe z funkiami. Zobacz zdjęcia użytkowników Deccorii 

Zobacz więcej zdjęć

Co zjada funkie?

Zwalczaj ślimaki i opuchlaki. To najwięksi wrogowie funkii, którzy w kilka dni potrafią wyjeść ogromne dziury w blaszce liściowej.

Co posadzić obok funkii?

W towarzystwie hostów ciekawie wyglądać będą byliny takie jak:  kocimiętka, żurawki, języczki, jasnoty, bodziszki, rodgersje kasztanowcolistne. Na stanowiskach bardziej słonecznych stworzą funkie kompozycje z trawami ozdobne. Funkie podkreślą urok i ukryją przed okiem mniej atrakcyjne, dolne partie azalii i różaneczników.

mgr inż. Patrycja Lipiec

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak uprawiać hosty, funkie w ogrodzie? Najlepsze stanowisko, gleba, zasady nawożenia"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.