Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak zadbać o piwonie późnym latem? Przycinanie liści, przesadzanie i nawożenie

Piwonie uznawane są za najpiękniejsze spośród kwitnących krzewów. Ich ogromne, kolorowe kwiaty o upajającym zapachu stanowią wspaniałą ozdobę wiosennego ogrodu. Jeśli chcemy, aby urzekały co roku, przed nadejściem jesieni musimy się o nie dobrze zatroszczyć. Jak zadbać o piwonie późnym latem? Czym je nawozić o tej porze? Wszystkiego na ten temat dowiesz się z artykułu.

Jak zadbać o piwonie późnym latem? Przycinanie liści, przesadzanie i nawożenie
Jak zadbać o piwonie późnym latem, by obficie zakwitły w następnym sezonie? Fot. irinabu/123RF.com

Spis treści:

Jak zadbać o piwonie późnym latem?

Trudno wskazać krzewy bardziej efektowne niż piwonie. Wiosną ich pędy uginają się pod ciężarem okazałych, intensywnie pachnących kwiatów i zachwycają ciemnozielonymi liśćmi. Właśnie o tej porze roku poświęcamy im najwięcej uwagi, choć powinniśmy troszczyć się o nie przez cały sezon wegetacyjny. Również późnym latem, gdy powoli przygotowują się do zimowego odpoczynku.

Piwonie wybaczają różne zaniedbania i mogą zdrowo rosnąć w tym samym miejscu przez wiele lat nawet bez skomplikowanej pielęgnacji. Warto jednak poświęcić im nieco swojego czasu, by z roku na rok odwdzięczały się coraz bujniejszym kwitnieniem. Jak zadbać o piwonie późnym latem? O tej porze potrzebują przede wszystkim regeneracji, wzmocnienia i ochrony przed chorobami czy szkodnikami.

  • Przycinanie liści – ogólna zasada głosi, że liście piwonii ścinamy dopiero jesienią, gdy w naturalny sposób uschną i zżółkną. Zielone, zdrowe części nadziemne pozostawiamy na roślinach jak najdłużej, ponieważ odżywiają znajdujące się w ziemi karpy. Jeśli jednak na liściach są ślady bytowania szkodników lub objawy chorób, musimy je od razu usunąć.

  • Nawożenie – jeśli piwonie rosną w żyznej i bogatej w próchnicę ziemi, późnym latem nie musimy ich nawozić. Jeżeli jednak podłoże jest przeciętne albo krzewy w tym roku słabiej kwitły, warto je dodatkowo zasilić.

  • Ochrona przed chorobami i szkodnikami – rośliny te są stosunkowo odporne na patogeny, choć zdarza się, że zapadają na szarą pleśń. W takiej sytuacji konieczne jest usunięcie porażonych łodyg i liści, a także zastosowanie środka grzybobójczego. Pomocne może okazać się też przesadzenie rośliny wraz z oczyszczeniem podziemnej karpy.

  • Przesadzanie – piwonie nie lubią być często przesadzane – mogą rosnąć w jednym miejscu nawet przez kilkanaście lat! Jeśli jednak z roku na rok coraz słabiej kwitną, możemy je wykopać i przenieść na nowe stanowisko. Zabieg ten najlepiej zrealizować na przełomie sierpnia i września.

Zdrowe liście piwonii ścinamy dopiero wtedy, gdy uschną. Zdrowe liście piwonii ścinamy dopiero wtedy, gdy uschną. Fot. mulevich/123RF.com

Przeczytaj również: Spowija ogród zapachem wanilii. Sadzenie, ciekawe odmiany i pielęgnacja heliotropu peruwiańskiego

Nawożenie piwonii na koniec lata

W miejscu, gdzie przez lata uprawiamy piwonie, ziemia stopniowo się wyjaławia. Szczególnie w sytuacji, gdy nie nawozimy krzewów systematycznie. Rośliny te potrzebują zasilania już wczesną wiosną, w kwietniu lub maju, co przygotowuje je do obfitego kwitnienia. Wtedy wykorzystać możemy bogate w fosfor i potas wieloskładnikowe nawozy dla roślin kwitnących. Zazwyczaj kolejne nawożenie planujemy na jesień, gdy po przycięciu wszystkich zaschniętych pędów piwonii karpę obsypujemy ok. 2 kg kompostu lub gnojówki.

Jeśli chcemy, aby piwonia za rok spektakularnie zakwitła, późnym latem możemy podrzucić pod krzewy dodatkową porcję nawozu organicznego. O tej porze najlepiej sprawdzi się koński obornik granulowany, który dostępny jest w sklepach ogrodniczych. Stosując go, nie ryzykujemy, że przenawozimy piwonię azotem. Równocześnie dostarczamy roślinom niezbędny potas i fosfor, a glebę wzbogacamy w cenną próchnicę. Wszystko to przygotuje piwonie do zimowania i obfitego kwitnienia w następnym sezonie. Późnym latem pod każdym krzewem piwonii wystarczy rozsypać garść końskiego obornika granulowanego, a następnie obficie podlać.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Możesz go sadzić od marca do końca września. Poznaj ciekawe odmiany i zasady uprawy nachyłka

Sadzenie rododendronów na jesień. Jak zrobić to dobrze, obok czego sadzić różaneczniki?

Letnie cięcie lawendy i szałwii omszonej. Jak zrobić to dobrze, żeby rośliny przetrwały zimę?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.