Spis treści:
- Dzwonek brzoskiwniolistny - wieloletnia bylina
- Ciekawe odmiany dzwonka brzoskwiniolistnego
- Uprawa dzwonka brzoskwiniolistnego
- Gdzie sadzić dzwonek brzoskwiniolistny?
Dzwonek brzoskiwniolistny - wieloletnia bylina
Dzwonek brzoskwiniolistny (Campanula persicifolia) to niezwykle dekoracyjna bylina wieloletnia, idealna do urozmaicenia ogrodowych zakątków. Charakteryzuje się wąskimi, przypominającymi liście brzoskwini, lancetowatymi liśćmi oraz pięknymi, dzwonkowatymi kwiatami. W zależności od odmiany występują w odcieniach bieli, błękitu i fioletu. Bylina może osiągać od 30 do 100 cm. Dzwonek brzoskwiniolistny kwitnie od czerwca do lipca, przyciągając motyle i pszczoły. Jest więc nie tylko ozdobą, ale również rośliną przyjazną dla ekosystemu.
Ta bylina występuje naturalnie w całej Europie i na Syberii, porasta głównie niziny i niższe partie gór. Znamy ją ze spacerów po lasach, łąkach i polanach, bardzo szybko się rozrasta przez podziemne, poziome kłącza. Ponieważ nasz klimat jest naturalny dla dzwonka brzoskwiniolistnego, jego uprawa nie sprawia problemów, jest praktycznie samoobsługowy. Warto tylko pamiętać, by po kwitnieniu oberwać zwiędłe kwiaty. Sprawi to, że przybędzie ich jeszcze więcej, a nasza roślina będzie bardziej kolorowa niż w naturze.
Kwiaty dzwonka brzoskwiniolistnego kwitną w odcieniach bieli, błękitu i fioletu. Fot. arelxx/monika1607/CanvaPro
Ciekawe odmiany dzwonka brzoskwiniolistnego
W Polsce występuje około 20 odmian dzwonka brzoskwiniolistego. Różnią się one głównie kolorem kwiatów i wysokością łodyg. To pozwala dopasować go do różnych stylów ogrodowych i tworzyć barwne kompozycje. Oto kilka ciekawych odmian dzwonka brzoskwiniolistnego:
- 'Alba' – odmiana o śnieżnobiałych kwiatach, idealna do eleganckich i minimalistycznych ogrodów, strzelista;
- 'Telham Beauty' – charakteryzuje się dużymi, jasnobłękitnymi kwiatami.
- 'La Belle' – francuska odmiana dzwonka brzoskwiniolistnego o kwiatach pełnych, niemal puszystych, barwy fioletowo-niebieskiej. Mocno rozrasta się na boki.
- 'Kellys Gold' - ma niebieskie kwiaty i charakterystyczne, lekko żółte liście;
- 'Grandiflora' – wytwarza kwiaty o barwie fioletowej w formie dużych, zwisających do dołu dzwonków.
Każda z tych odmian wnosi coś unikalnego, co pozwala tworzyć zarówno subtelne, jak i wyraziste kompozycje roślinne.
Przeczytaj również: Dlaczego szczypiorek to ważna roślina w ogrodzie? Dobrze zaplanuj jego siew i miejsce
Uprawa dzwonka brzoskwiniolistnego
Uprawa dzwonka brzoskwiniolistnego to wdzięczne zajęcie, ta bylina jest idealnie dostosowana do naszego klimatu. Nawet bez specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych będzie się rozrastała i kwitła. Wystarczy zapewnić bylinie odpowiednią glebę i stanowisko, a poradzi sobie bez ingerencji człowieka. Oto podstawowe zasady uprawy dzwonka brzoskwiniolistnego:
- Sadzenie
Dzwonek brzoskwiniolistny najlepiej sadzić wiosną lub wczesną jesienią. Sadzonki należy umieścić w dołkach o głębokości ok. 20 cm, zachowując rozstaw między roślinami wynoszący 30-40 cm.
- Ziemia
Roślina ta preferuje żyzne, przepuszczalne gleby o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. W przypadku gleby ubogiej warto dodać kompostu lub nawozu organicznego przed posadzeniem.
- Stanowisko
Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. W miejscach o pełnym nasłonecznieniu kwitnie bardziej obficie.
- Podlewanie
Dzwonek brzoskwiniolistny rzadko wymaga dodatkowego podlewania. Warto to robić jedynie w okresach suszy i w odniesieniu do kwiatów rosnących w pełnym słońcu. Nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni.
- Nawożenie
W okresie wegetacji roślinę można dokarmiać nawozem wieloskładnikowym lub organicznym, co zapewni bujne kwitnienie i zdrowy wzrost. Przy odpowiednio dobranej glebie nawożenie dzwonka brzoswkiniolistnego jest zbędne.
- Przycinanie
Po przekwitnięciu warto usunąć zwiędłe kwiatostany, aby pobudzić roślinę do ponownego kwitnienia.
- Rozmnażanie
Dzwonek brzoskwiniolistny można rozmnażać z nasion i przez podział bryły korzeniowej. Najlepszy termin to wczesna wiosna lub okres po kwitnieniu.
Dzwonek brzoskwiniolistny pięknie prezentuje się na skalniakach i elegancko zakrywa brzydkie miejsca w ogrodzie. Fot. Dmitry Potahskin/CanvaPro
Gdzie sadzić dzwonek brzoskwiniolistny?
Dzwonek brzoskwiniolistny świetnie sprawdza się w różnych aranżacjach ogrodowych. Nadaje się do ogrodów wiejskich, gdzie doskonale komponuje się z innymi odmianami, takimi jak rudbekie czy ostróżki. Można go wysiać wraz z innymi gatunkami na kwietnych łąkach, do których przyciągnie owady zapylające. Wyższym roślinom nada lekkości.
Dzwonek brzoskwiniolistny będzie kolorową ozdobą skalniaków. Dzięki swej umiejętności wypełniania szczelin doskonale zakryje brzydkie miejsca w ogrodzie. Jego kwiaty będą się ciekawie wychylały spomiędzy kamieni, korzeni czy pieńków, by z czasem całkowicie je zakryć. Jest idealnym wyborem do miejsc w ogrodzie, które wymagają odświeżenia i nadania im wyrazu.
Źródła: deccoria.pl, atlas-roslin.pl
Przeczytaj również:
Zimowe cięcie drzew owocowych. Jak przycinać jabłonie, śliwy i grusze w styczniu?
Kwitnie wiele miesięcy, wabi pszczoły i motyle do ogrodu. Uprawa i rozmnażanie werbeny patagońskiej
Do czego azot jest potrzebny roślinom? Posadź w ogrodzie, nie będzie trzeba sztucznie dokarmiać