Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy przyciąć i jak przechowywać oleander na zimę? Zrób to dobrze, na wiosnę będzie jeszcze piękniejszy

Oleandry to kapryśne krzewy, które źle znoszą polską zimę. Z tego powodu warto o nie wyjątkowo zadbać, szczególnie podczas pierwszych chłodnych dni. Sprawdź, w jaki sposób przyciąć krzewy przed zimą, a także, w jakich warunkach je przechowywać. 

Kiedy przyciąć i jak przechowywać oleander na zimę? Zrób to dobrze, na wiosnę będzie jeszcze piękniejszy
Czy wiesz, jak zimować oleandra, aby mieć pewność, że w kolejnym roku obrodzą? Fot,123RF.com

Spis treści:

Oleander to stosunkowo delikatny krzew. Dlatego, zanim zdecydujesz się schować go na zimę, upewnij się, że wykonałeś wszystkie niezbędne zabiegi pielęgnacyjne.  

Jak przycinać oleandra na zimę?

Oleander to krzew, który cechuje się wyjątkowo małą odpornością na mróz i trudne warunki. Dlatego przycinanie warto przeprowadzić zaraz po kwitnieniu. Najlepiej jest to zrobić we wrześniu. Zanim schowamy roślinę na zimę, powinniśmy pozbyć się wszystkich przekwitniętych kwiatostanów. 

Oleander dobrze znosi również przycinanie po zimie. Od lutego do kwietnia warto poddać go cięciom formującym oraz odmładzającym. Przed rozpoczęciem wiosny należy również pozbyć się pędów, które są zainfekowane, słabe lub przemarznięte.

Przeczytaj również: Jak zabezpieczyć hortensje na zimę? Czy wszystkie hortensje trzeba zabezpieczyć i kiedy to zrobić?

  • Cięcie formujące

Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie pięknie kwitnącego oleandra w przyszłym roku jest przeprowadzenie cięcia formującego. Polega ono na skróceniu pędów wierzchołkowych. Dzięki temu pędy rozgałęziają się, a roślina zaczyna nabierać pełniejszego kształtu. Przycinamy wierzchołki młodych pędów i pozostawiamy jedynie część, na której zawiązują się pąki kwiatowe.

Jedynym minusem tego sposobu formowania krzewu jest to, że jego kwitnienie może się opóźnić. Zabieg można wykonywać raz na 2-3 lata. Do jego wykonania sprawdzi się żyletka.

  • Cięcie odmładzające

Oleandry wymagają nie tylko cięcia formującego, ale także odmładzającego. Powinno być ono wykonane raz na 3-4 lata. Za pomocą sekatora należy pozbyć się starych, bezlistnych pędów. Dzięki temu młodsze gałęzie będą miały miejsce na rozwój oraz lepszy dostęp do światła.

oleander Oleandry potrafią być wyjątkowo kapryśne. Fot.123RF.com

Jak przechowywać oleandra?

Po usunięciu przekwitłych kwiatostanów oleander jest gotowy do schowania na zimę. Przez to, że krzew jest wyjątkowo wrażliwy na mróz, należy przechowywać go w miejscu, w którym temperatura obniża się do 0 st. C, ale nie przekracza 8 st. C.

Pomieszczenie, w którym zimuje oleander, powinno mieć okna – roślina potrzebuje dostępu do światła słonecznego.

Roślinę można ponownie wystawić na zewnątrz na przełomie marca i kwietnia, kiedy mamy pewność, że przymrozki nie wrócą. Początkowo warto ją ustawić w miejscu półcienistym, aby promienie słoneczne nie sprawiły, że roślina straci liście. Dopiero po kilkunastu dniach na zewnątrz można go ponownie stawić w miejscu docelowym.

Jak pielęgnować oleandra w zimie?

Schowanie oleandra na zimę to jedyny zabieg, o którym należy pamiętać. Już pod koniec lata roślinę powinniśmy rzadziej podlewać mniejszą ilością wody. Sierpień to także miesiąc, w którym przestajemy ją nawozić.

Oleander zimą potrzebuje mniej wody. Nie można jednak całkowicie ograniczyć podlewania. Najlepiej co kilka dni delikatnie zwilżać powietrze letnią wodą oraz kontrolować stan gleby. Zimą nie nawozimy rośliny.

Wraz z nadejściem wiosny, stopniowo zwiększamy ilość wody, którą podlewamy oleandra.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Jesienne przesadzanie werbeny patagońskiej. Jak zabezpieczyć werbenę przed zimą?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.