Porady ogrodnicze

Prace ogrodnicze w listopadzie. Kalendarz ogrodnika na 23.11 - 29.11.

24 listopada przypada Dzień Buraka. Jest to też często symboliczny koniec sezonu uprawy warzyw korzeniowych. 

Prace ogrodnicze w listopadzie. Kalendarz ogrodnika na 23.11 - 29.11.

fot. 123RF/PICSEL

O tej porze większość osób posiadających warzywniki w ogrodzie ma już wykopaną marchew, pietruszkę, selery i oczywiście buraki. Przypominamy, że buraki, zwłaszcza te małe, które zdążyły jeszcze dostatecznie podrosnąć, można posadzić w doniczce i uprawiać na parapecie, zbierając od czasu do czasu ich zdrowe liście, które również są jadalne.

W warzywniku pozostawić możemy jeszcze rośliny odporne na niewielkie nocne przymrozki, do których zaliczamy np. rzodkiewki, szpinak, por czy jarmuż. Je zbieramy według potrzeb. Wysiane w sierpniu rzodkiewki w odmianie sople lodu o tej porze są już wielkości średnich marchewek.

src: Listopad w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 23.11 - 29.11. Prace ogrodnicze w listopadzie

Jeżeli ktoś wczesną jesienią pobierał sadzonki pelargonii lub pnączy, które latem rosły na balkonie lub tarasie, może się już doczekać przyrostu korzeni. W przypadku ukorzeniania w wodzie widać to doskonale. Jest to moment, żeby przesadzić je do doniczek z ziemią. W przypadku gdy rośliny były ukorzenianie od razu w podłożu, przyjęcie się młodej sadzonki widać po pojawiających się młodych liściach.

Koniec listopada oznacza zazwyczaj koniec jesiennych porządków. Po coraz częściej pojawiających się przymrozkach już niemal wszystkie liście opadły z drzew. Rośliny ciepłolubne są już w miejscach zimowania. Większość prac już za nami.

W cieplejszych rejonach kraju można jeszcze przeprowadzić ostatnie koszenie trawnika. Jeżeli używamy kosiarki z koszem, to przy okazji zbierzemy ostatnie opadające liście. O tej porze darń zazwyczaj poleca się przyciąć na wysokość 4-5 cm. Zbyt niskie przycięcie może powodować przemarzanie trawy w czasie silnych przymrozków, a zbyt wysokie – obniżoną odporność na choroby grzybowe, w tym na pleśń śniegową.

A 29 listopada są andrzejki i nie trzeba znać żadnego Andrzeja, żeby w tym dniu troszkę poświętować. Tradycyjnie jest to czas wróżb i zabaw, z najbardziej znanym zwyczajem lania wosku. Może w ten wieczór wywróżymy sobie jakieś nowe rośliny do ogrodu?

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.