Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak uprawiać piwonie w ogrodzie? Sadzenie piwonii krok po kroku

Piwonie (paeonia) w związku z łacińską nazwą znane są często jako peonie. Warto pamiętać, że to wciąż ta sama roślina. W naturze występuje w Azji Mniejszej, Ameryce Północnej i południowej Europie. Niezależnie od tego, na jaką odmianę się zdecydujesz, cechą charakterystyczną peoni są zawsze piękne kwiaty, osiągające całkiem pokaźne rozmiary. 

Jak uprawiać piwonie w ogrodzie? Sadzenie piwonii krok po kroku
Gdy zadbasz o peonie w odpowiedni sposób, możesz cieszyć się pięknymi kwiatami przez wiele lat. Fot.123RF.com

Spis treści:

Piwonia – bylina czy krzew? 

Większość piwonii to byliny, które posadzone raz będą rosły przez wiele lat. Właśnie te najczęściej spotyka się w ogrodach. Istnieją jednak też odmiany krzewiaste, które dorastają nawet do 4 m wysokości. Nie ścina się ich na zimę. 

Najczęściej spotyka się piwonie w kolorach: różowym, czerwonym, żółtym i białym, ale zdarzają się też odmiany o dwukolorowych kwiatach. Ich urodą możesz cieszyć oko na przełomie maja i czerwca – to właśnie w tym czasie kwitną. 

Piwonia – sadzonki 

Sadzonki piwonii można pozyskać, rozdzielając kilkuletnie karpy lub kupując w sklepie ogrodniczym tzw. goły korzeń. Obie formy rozsady umieść w ogrodzie w odpowiednio przygotowanych miejscach. Najlepszy rozstaw dla peonii to od 30 do 50 cm. Nie można zapominać o tych odległościach, ponieważ roślina z roku na rok ma coraz większą średnicę. 

Pozostaje pytanie, kiedy sadzić piwonie. Zależy to właśnie od tego, jak pozyskałeś peonie. Sadzonki pochodzące z podziału karpy sadzimy od końca sierpnia do połowy jesieni, w przypadku tych zakupionych w sklepie można to zrobić zarówno jesienią, jak i wiosną. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Ania (@my_place_dg)

Sadzenie piwonii krok po kroku 

Aby prawidłowo zasadzić piwonię, przygotuj dołek o głębokości 0,5 m. Ziemię wymieszaj z kompostem i zasyp wgłębienie tak, aby po włożeniu sadzonki warstwa 3–5 cm ziemi mogła przykryć pąki piwonii. Sadzenie powiedzie się właśnie wtedy, ponieważ dla rośliny kluczowa jest głębokość, na jakiej się znajdzie. Zasyp dołek i obficie podlej posadzoną piwonię. 

Peonia – odmiany 

Piwonia to około 35 gatunków roślin, a każdy z nich dodatkowo ma swoje odmiany. Najciekawsze to: 

  • Piwonia chińska (Paeonia lactiflora) – to najpopularniejszy gatunek na naszych terenach, który ma polskie odmiany, nazwane żeńskimi imionami. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Może mieć różne kolory, najpopularniejsza jest piwonia biała, różowa i czerwona. 

  • Piwonia lekarska (Paeonia officinalis) – kwitnie w maju, ma piękne pełne lub półpełne kwiaty w odcieniach różu i czerwieni. 

  • Piwonia Wittmana (Paeonia wittmanniana) – to dość rzadko spotykany, ale przepiękny gatunek. Dorasta nawet do 1 m wysokości. Ma pojedyncze, kremoworóżowe kwiaty. 

  • Piwonia delikatna (Paeonia tenuifolia) – charakteryzuje się przede wszystkim intensywnie czerwonymi kwiatami. Ma niewielkie, nitkowate i delikatne liście, od których wzięła się nazwa gatunku. 

  • Piwonia Młokosiewicza (Paeonia mlokosewitschii) – ma niebieskozielone liście i jasnożółte kwiaty. Rośnie wolno, a po kilku latach osiąga około 50 cm wysokości. 

Piwonia – uprawa 

Piwonia prezentuje się przepięknie, jednak jest dość wymagającą rośliną. Na terenach Polski najlepiej sadzić odmiany piwonii chińskiej, które już są sprawdzone w tych warunkach. To roślina bylinowa, więc przez wiele lat rośnie na tym samym stanowisku – warto zadbać, aby spełniało wszystkie jej potrzeby. 

  • Gleba i stanowisko dla piwonii 

Piwonia lubi stanowiska słoneczne, ale toleruje również te półcieniste – pod warunkiem, że przez co najmniej pół dnia będzie świecić na nią słońce. Dobrze, aby miejsce, w którym sadzisz piwonie, było osłonięte od wiatru. 

Najlepiej będzie się czuła w glebie żyznej, przepuszczalnej i wymieszanej wcześniej z kompostem. Nie powinno się jej sadzić na terenach podmokłych ani zbyt suchych. Lub glebę umiarkowanie wilgotną, można ją też ściółkować korą, aby dłużej utrzymywała wilgotność. 

  • Podlewanie i nawożenie piwonii 

Piwonia to roślina, która potrzebuje umiaru. Zbyt rzadkie podlewanie sprawi, że roślina będzie schnąć, a zbyt częste spowoduje gnicie. Spływanie wody po liściach również może być dla niej szkodliwe, dlatego unikaj takiej sytuacji. 

Jak często podlewać piwonie? Nie częściej niż raz na tydzień, chyba że panuje susza i wysokie temperatury. W takiej sytuacji warto podlewać piwonie co 3–4 dni w godzinach wieczornych. 

Piwonia rośnie w jednym miejscu nawet 20 lat, dlatego warto dostarczać jej składników odżywczych, aby przez cały ten okres cieszyła pięknym wyglądem. Wiosną najlepiej zasilić piwonię nawozami mineralnymi z małą ilością azotu, a zimą naturalnym kompostem. 

  • Rozmnażanie piwonii 

Gdy piwonia ma już kilka lat (co najmniej 6), to bardzo dobry moment na jej rozmnażanie. Najłatwiej wykonać podział karp. Taki zabieg zaplanuj na koniec lata – na przełomie sierpnia i września.  

Roślinę przeznaczoną do rozmnożenia wykop, starając się zachować jak najwięcej korzeni. Następnie oczyść je z ziemi. Ostrym narzędziem podziel korzeń tak, aby jedna sadzonka miała kilka pąków – im więcej pąków w sadzonce, tym szybciej i obficiej zakwitnie. Przygotowane sadzonki zapraw w fungicydzie (do kupienia w sklepach ogrodniczych) – włóż je do przygotowanego roztworu na 15 min, po upływie tego czasu wyciągnij i pozostaw do wyschnięcia. Tak przygotowane młode peonie – sadzonki możesz wsadzać do ziemi. 

Przeczytaj również: Rozmnażanie piwonii – jak i kiedy to robić? Na czym polega dzielenie karp piwonii?

  • Przycinanie peonii 

Piwonii nie przycina się, aby nadać jej kształt lub wpłynąć na rozkrzewianie się. Robi się to w okresie przekwitania, aby roślina szybciej mogła rozpocząć przygotowywanie się do kolejnego sezonu i wydała w przyszłym roku jeszcze piękniejsze kwiaty. Dlatego warto zbierać peonie do bukietów – zyskasz pachnącą ozdobę wnętrz, a jednocześnie pozwolisz roślinie zaoszczędzić energię. 

Piwonie – choroby i szkodniki 

Peonie są narażone na różne choroby i szkodniki. 

  • Choroby grzybowe, takie jak szara pleśń czy mączniak prawdziwy – atakują roślinę w czasie, gdy jest zimno i wilgotno. Jeśli zauważysz pierwsze objawy choroby grzybowej (gnijące pąki, pędy i szare plamy na liściach), od razu odetnij porażone części rośliny, a resztę spryskaj środkiem grzybobójczym.  
  • Nicienie, które są najczęstszą przyczyną więdnących liści – jeśli zauważysz, że liście robią się żółte, więdną i zwijają się, a piwonia nie kwitnie, koniecznie odkop korzeń rośliny. Jeżeli pojawiły się na nim bulwiaste narośla, to znak, że piwonie zaatakowały nicienie glebowe. W tej sytuacji jedyną możliwością jest spalenie rośliny. Konieczne jest też wpuszczenie specjalnego preparatu do gleby, aby zmniejszyć ryzyko kolejnych ataków i uchronić pozostałe nasadzenia. 

  • Choroby wirusowe, które powodują pojawianie się na liściach żółtych plamek, naprzemiennych ciemnych i jasnych pasków lub plam w kształcie pierścieni. Gdy te objawy pojawią się na roślinie, trzeba od razu reagować. Zainfekowane fragmenty rośliny odetnij, a miejsce, w którym nastąpiło odcięcie, przysyp popiołem lub węglem aktywnym. Jeśli choroba wróci, jedyną opcją pozostaje wykopanie i spalenie rośliny.  

Kwiat peonii – co gdy się nie pojawia? 

Piwonie są kapryśnymi roślinami, przez co często się zdarza, że nie kwitną. Może to mieć kilka przyczyn. Przez pierwsze dwa lata po wysadzeniu brak kwiatów jest całkowicie normalny. W kolejnych latach bez kwitnienia warto jednak poszukać przyczyny. Najczęstszą jest zbyt duża ilość azotu w glebie. Brak kwiatów może też wynikać z nieodpowiedniego podlewania, za małej ilości składników odżywczych w glebie i chorób. 

Część z powodów można szybko zauważyć i wyeliminować. Problem zaczyna się w przypadku niewłaściwej proporcji azotu i składników odżywczych w glebie. Wtedy koniecznie sprawdź, czy preparat, którym nawozisz piwonie, jest przeznaczony właśnie dla tego gatunku. Gdy zadbasz o peonie w odpowiedni sposób, możesz cieszyć się pięknymi kwiatami przez wiele lat. 

Przeczytaj również: Czym nawozić piwonię i jak ją pielęgnować, by wydała mnóstwo kwiatów?

Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.