Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kardynalne błędy w sadzeniu roślin towarzyszących. Plony są małe, przybywa chorób i szkodników

Wielu z nas zależy na obfitych zbiorach i posiadaniu zdrowego ogrodu. Niestety, nawet najbardziej staranna pielęgnacja nic nie da, jeśli nieświadomie popełniamy błędy podczas sadzenia roślin towarzyszących. Niektóre gatunki nigdy nie powinny znaleźć się w swoim sąsiedztwie, ponieważ w takich warunkach będą rozwijać się dużo wolniej, a także zagrożą im choroby i szkodniki. Jakie są najczęstsze błędy w sadzeniu warzyw? Które rośliny nie mogą rosnąć blisko siebie? Wyjaśniamy.

Kardynalne błędy w sadzeniu roślin towarzyszących. Plony są małe, przybywa chorób i szkodników
Sprawdź, jakiego sąsiedztwa warzyw unikać za wszelką cenę i dlaczego warto to robić. Fot. photoweges/123RF.com

Spis treści:

Sąsiedztwo warzyw – towarzystwo ma znaczenie

Sadzenie roślin w bezpośrednim sąsiedztwie może przynieść wiele korzyści dla upraw. Odpowiednio dobierając gatunki, które będą rosły obok siebie, możemy pomóc poszczególnym z nich w zdrowym rozwoju i poprawić ich odporność na choroby czy ataki szkodników. Powinniśmy zestawiać te rośliny, które pozytywnie wpływają na siebie nawzajem i dobrze rozplanować ich rozmieszczenie na grządce. Każdy gatunek musi mieć wystarczająco dużo miejsca, by mógł bez przeszkód się rozrastać i czerpać składniki odżywcze oraz wodę z podłoża.

Jak uprawiać warzywa współrzędnie, by osiągnąć najlepsze rezultaty? Jak uprawiać warzywa współrzędnie, by osiągnąć najlepsze rezultaty? Fot. huertinadetoni/123RF.com

Zjawisko allelopatii, czyli złego lub korzystnego wzajemnego oddziaływania roślin, często wykorzystujemy po to, aby dbać o ogród bez stosowania chemicznych środków ochrony. Wiedząc, jakie gatunki nie powinny rosnąć obok siebie i nie sadząc ich w pobliżu, jesteśmy w stanie osiągnąć ten cel. Dobrze zaplanowane sąsiedztwo roślin, przede wszystkim chętnie uprawianych warzyw, prowadzi do zwiększenia plonów. Nie zawsze jednak do tego dochodzi. Często zdarza się, że podczas sadzenia roślin towarzyszących popełniamy bardzo poważne błędy.

O złym sąsiedztwie warzyw i innych roślin mówimy wtedy, gdy zestawimy ze sobą gatunki, które przykładowo wydzielają substancje chemiczne hamujące wzrost. Właśnie taki związek wytwarza orzech włoski. Produkowany przez niego juglon jest toksyczny dla większości gatunków uprawianych w ogrodzie, dlatego drzewo to warto sadzić z dala od warzywnika, jeśli zależy nam na udanych zbiorach.

Złe sąsiedztwo często oznacza także konkurencję o zasoby, czyli wodę i składniki pokarmowe. Łamanie zasad uprawy współrzędnej może prowadzić także do walki między roślinami o dostęp do światła czy przestrzeni, która jest niezbędna do ich zdrowego wzrostu. Niekorzystne towarzystwo na grządce zazwyczaj skutkuje również zwiększeniem podatności na choroby i ściąganiem w miejsce uprawy niebezpiecznych szkodników.

Wszystko to wskazuje, jak ważna jest znajomość podstawowych zasad uprawy współrzędnej. Jakich błędów trzeba unikać za wszelką cenę? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Nie wszystkie warzywa powinno się uprawiać w bliskim sąsiedztwie. Nie wszystkie warzywa powinno się uprawiać w bliskim sąsiedztwie. Niektóre połączenia przynoszą jednak korzyści. Fot. yuris010/123RF.com

Przeczytaj również: Ogórki wolne od chorób i szkodników. Spryskaj krzaki naturalnym preparatem, jest silniejszy niż środki ze sklepu

Błędy w sadzeniu warzyw – uważaj, co sadzisz obok siebie

Wiedza na temat sadzenia roślin towarzyszących to świetny sposób na wykorzystanie potencjału drzemiącego w naturze do stworzenia zdrowego ogrodu. Poszczególne gatunki warzyw musimy zestawiać umiejętnie, unikając często popełnianych błędów, które stałyby się źródłem niepotrzebnych problemów. Pamiętajmy, że niektóre rośliny są świetnymi sąsiadami, inne natomiast nie będą rozwijały się prawidłowo w swoim towarzystwie. Jakie są najczęstsze błędy w sadzeniu warzyw obok siebie? Poniżej podpowiadamy, na co trzeba uważać.

  • Sadzenie wysokich i niskich roślin obok siebie – rośliny potrzebują światła, by zdrowo się rozwijać. W przypadku warzyw, które lubią rosnąć w słońcu i na ciepłych stanowiskach, sadzenie w pobliżu wysokich, rzucających cień gatunków jest błędem. Pamiętajmy, że kukurydza czy silnie rozrastająca się dynia nie powinny być uprawiane w pobliżu filigranowej rzodkiewki lub sałaty, ponieważ będą je przytłaczać.

  • Zestawianie gatunków o wysokich potrzebach pokarmowych – warzywa, które wymagają dużej ilości składników odżywczych i wody szybko wyczerpują zasoby w podłożu. Może się okazać, że w krótkim czasie będą one niedostępne dla pozostałych roślin. Przykładem może być sadzenie obok siebie kukurydzy i fasoli. Niekorzystne jest również zestawienie ziemniaków z cukinią lub dynią, ponieważ popularne pyry szybko zużywają składniki pokarmowe, których później brakuje dwóm wymienionym gatunkom.

Sałaty nie sadźmy w pobliżu wysokich gatunków. Niskiej sałaty nie sadźmy w pobliżu wysokich gatunków. Fot. fotokate/123RF.com

  • Sąsiedztwo roślin, które hamują wzajemny wzrost – ignorowanie zjawiska allelopatii, czyli faktu, że sąsiadujące rośliny mogą wydzielać substancje szkodliwe dla siebie nawzajem, to poważny błąd. Niektóre warzywa wytwarzają związki hamujące wzrost innych. Przykładem mogą być rośliny kapustne (jarmuż, brokuły i kapusta), które negatywnie wpływają na rozwój psiankowatych (papryki oraz pomidorów).

  • Towarzystwo roślin atakowanych przez te same choroby i szkodniki – to jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas współrzędnej uprawy warzyw. Na przykład, sadząc obok siebie pomidory i ziemniaki, które narażone są na rozwój zarazy ziemniaczanej, sami dopuszczamy do błyskawicznego rozprzestrzenienia się patogenu. Równie dużym błędem jest zestawienie truskawek z kapustą lub brukselką, jarmużem, brokułem lub kalarepą.

Złym towarzystwem dla buraków jest m.in. marchewka. Złym towarzystwem dla buraków jest m.in. marchewka. Fot. fotokate/123RF.com

  • Łączenie warzyw, które krzyżują się ze sobą – w przypadku niektórych gatunków dochodzi do zapylenia krzyżowego, co w warzywniku niekoniecznie jest wskazane. Z tego powodu marchewki nie powinno się uprawiać tuż obok kopru.

  • Sąsiedztwo roślin o różnym zapotrzebowaniu na wodę – zestawienie takich gatunków może doprowadzić do problemów w przypadku każdego z nich. Rośliny, które lubią suche warunki, nie mogą więc rosnąć obok warzyw o dużych wymaganiach wodnych. Przykładem mogą być ogórki, które nie powinny być uprawiane w towarzystwie tolerującego suszę tymianku.

Warto dobrze się zastanowić, co posadzimy obok siebie w warzywniku, by uniknąć często popełnianych błędów. Dobrze zaplanowane sąsiedztwo może przynieść spore korzyści, co przełoży się na uzyskanie satysfakcjonujących plonów.

***

Najczęściej zadawane pytania

  • Czego nie sadzić obok cebuli?

Obok cebuli nie powinniśmy sadzić warzyw strączkowych, czyli grochu i fasoli. Unikajmy też sąsiedztwa kapusty.

  • Czego nie sadzić obok marchewki?

W pobliżu marchewki nie powinny rosnąć warzywa kapustne (brokuł, jarmuż, kalarepa i kapusta), a także koper, buraki oraz ziemniaki.

  • Czego nie sadzić obok pomidorów?

Złym sąsiadem dla pomidorów są ziemniaki, warzywa kapustne, papryka oraz niektóre drzewa, np. morela i orzech włoski. Unikajmy też sadzenia ich blisko ogórków.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Warto to robić swoim pomidorom. Będzie dużo zdrowych i słodkich owoców

Chcesz mieć dużo fasoli w tym roku? Najważniejsza pielęgnacja, dlaczego podpory są niezbędne

Dlaczego liście ogórka żółkną i usychają? Jeszcze możesz uratować uprawę

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.