Porady ogrodnicze

Organiczny suplement do ogórków i pomidorów. Dostarcza roślinom wapnia, azotu i magnezu, podwaja plony

Pomidory i ogórki cieszą się dużą popularnością – są nie tylko chętnie spożywane, ale i często uprawiane. Wyróżniają się oryginalnym smakiem, a także korzystnym wpływem na zdrowie. Czy uprawa pomidorów i ogórków jest wymagająca? Podpowiadamy, jak o nie dbać i czym nawozić, by zwiększyć plony.

Organiczny suplement do ogórków i pomidorów. Dostarcza roślinom wapnia, azotu i magnezu, podwaja plony
Uprawa pomidorów i ogórków nie jest wymagająca, jednak warto dowiedzieć się, jak o nie właściwie dbać. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Uprawa pomidorów – najważniejsze zasady

Pomidor to składnik wielu potraw i popularna roślina, chętnie uprawiana tak w gruncie, jak i w szklarni, czy też w tunelach foliowych. To gatunek rośliny z rodziny psiankowatych, która pochodzi z Peru w Ameryce Południowej. Z punktu widzenia botaniki jest mięsistą jagodą, a zatem owocem, choć w świadomości większości ludzi uchodzi za warzywo.

Uprawa pomidorów jest szeroko rozpowszechniona, więc warto znać zasady ich poprawnej pielęgnacji. Jeśli chcemy sadzić je bezpośrednio w gruncie, powinniśmy wybrać dla nich miejsce osłonięte przed wiatrem i dobrze nasłonecznione. Glebę pod uprawę należy głęboko przekopać i wyłożyć obornikiem lub kompostem. O czym jeszcze należy pamiętać?

  • Pomidory preferują ziemię przepuszczalną, ciepłą i zasobną w próchnicę.

  • Nawożenie pomidorów jest bardzo istotne, ponieważ potrzebują one licznych składników pokarmowych, by zdrowo się rozwijać. Warto używać nawozów ekologicznych, na przykład gnojówki z pokrzywy.

  • Podlewanie pomidorów jest szczególnie istotne przed pojawieniem się owoców. Należy to robić 2-3 razy w tygodniu.

  • Ziemię wokół rośliny warto wyłożyć słomą, ponieważ pomidory lubią wilgotną ziemię, ale nie lubią wilgotnego powietrza.

  • Z roślin warto usuwać dolne liście – zwłaszcza jeśli zauważymy na nich plamy lub przebarwienia.

Od marca do 15 kwietnia należy wysiewać nasiona do doniczek i trzymać je w ciepłym pomieszczeniu. Produkcja rozsady trwa około 50-60 dni, a w terminie 2-3 tygodni od siewu należy wykonać pikowanie pomidorów. Kiedy roślina rozwinie pierwszy liść, można ją umieścić w docelowym miejscu. Do gruntu można je przenosić w połowie maja, poprzedzając sadzenie pomidorów ich hartowaniem.

Przeczytaj również: Jak stosować sodę oczyszczoną na ogórki i pomidory? Podlewanie i opryski roztworem z sody

nawóz do ogórków i pomidorów Sprawdź, jak stosować sodę oczyszczoną na ogórki i pomidory. Fot.123RF.com

Jak uprawiać ogórki gruntowe?

Ogórki to rośliny jednoroczne z rodziny dyniowatych. Choć uchodzą za warzywa, tak naprawdę są owocami, powstającymi z kwiatów rośliny. Ogórki gruntowe są jednymi z najchętniej uprawianych. Znajdują szerokie zastosowanie w kuchni i wyróżniają się licznymi właściwościami zdrowotnymi. Korzystnie wpływają między innymi na układ pokarmowy, a także wspomagają odchudzanie.

Ogórki gruntowe są mniejsze od ogórków szklarniowych. Jak je uprawiać i pielęgnować?

  • Pod uprawę ogórków wybierzmy miejsce łatwo nagrzewające się, z glebą o obojętnym odczynie.

  • Wysiewając ogórki, można przygotować ich rozsadę lub wysiewać nasiona bezpośrednio do gruntu. Wysiewanie do ziemi powinno odbywać się od połowy maja do połowy czerwca.

  • Podlewanie ogórków gruntowych powinno być częste i obfite. W okresie letnim należy to robić dwa razy w tygodniu, najlepiej wczesnym rankiem.

  • Ogórki nie powinny być sadzone w towarzystwie innych roślin dyniowatych, a także ziemniaków czy pomidorów. Zabierają sobie wzajemnie składniki odżywcze i mogą zarazić się od siebie chorobami grzybowymi.

Nawożenie ogórków jest bardzo istotne, ponieważ rosnąc w żyznej ziemi, wydają najlepsze plony. Warto dokarmiać ogórki naturalnymi nawozami, na przykład kompostem czy obornikiem.

Organiczny nawóz do ogórków i pomidorów – przepis i stosowanie

Istnieje prosty sposób na zwiększenie plonów pomidorów i ogórków. Ekologiczny suplement jogurtowy doskonale odżywi rośliny, dostarczając im azotu, wapnia, potasu, magnezu, żelaza i fosforu. Poprawi również strukturę gleby. By go przygotować, należy dodać 1 litr jogurtu do 10 litrów zimnej wody i dokładnie wymieszać.

Nawóz do ogórków i pomidorów można stosować co 15 dni, podlewając nim rośliny. Można również wykonywać ochronne opryski, zabezpieczając rośliny między innymi przed pojawieniem się plamistości liści. Zamiast jogurtu można również użyć mleka, by kwas mlekowy stworzył na liściach warstwę ochronną, osłaniającą rośliny przed chorobami. Ten organiczny nawóz może być również stosowany do odżywiania papryki, fasolki szparagowej i innych warzyw.

Przeczytaj również: Czym i jak często podlewać ogórki? Nie tylko woda do podlewania ogórków - przepisy na płynne nawozy

Mięso i cytrusy? Tego nie można wrzucać do kompostu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Organiczny suplement do ogórków i pomidorów. Dostarcza roślinom wapnia, azotu i magnezu, podwaja plony"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.