Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Czy na własnej działce można wyciąć drzewa? Kiedy można ciąć bez pozwolenia? Przepisy, kontrole, kary

Wycinka drzew na własnej działce budzi wiele wątpliwości. Na szczęście polskie prawo szczegółowo reguluje zasady usuwania drzew i krzewów z własnej posesji. Przepisy określają, kiedy dokładnie jest potrzebna zgoda urzędu. W artykule opisano drzewa, które można usunąć bez zezwolenia w 2024 roku, jakie dokumenty są wymagane, aby uzyskać pozwolenie oraz jakie konsekwencje grożą za nielegalną wycinkę. 

Czy na własnej działce można wyciąć drzewa? Kiedy można ciąć bez pozwolenia? Przepisy, kontrole, kary
Jakie trzeba spełnić warunki, by ściąć drzewo na własnej posesji? Fot. rochu2008/123RF.com

Spis treści:

Czy na własnej działce można wyciąć drzewa?

Wycięcie drzewa lub krzewu na prywatnej działce w Polsce zazwyczaj wymaga pozwolenia, co określa art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku. Pozwolenie na wycięcie drzewa jest wydawane przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na wniosek posiadacza nieruchomości, przy zgodzie jej właściciela. Jednak nie w każdym przypadku konieczne jest uzyskanie takiej zgody. Duże znaczenie mają wymiary wycinanego drzewa oraz jego gatunek.

Drzewa o obwodzie pnia poniżej 100 cm na wysokości 130 cm (pierśnicy) – mogą zostać usunięte bez konieczności zgłaszania tego faktu do urzędu. Przepisy te służą ochronie przyrody oraz zapewnieniu dobrostanu dzikich zwierząt. Decydujące znaczenie mogą mieć również powody usunięcia drzewa – wycinka wynikająca z uszkodzenia drzewa, np. przez wichurę różni się od tej, która ma na celu jedynie poprawienie estetyki działki.

Niektóre gatunki drzew można usunąć bez zgłaszania w urzędzie, ale trzeba spełnić konkretne wymagania. Fot. sosiukin/123RF.com

Jakie drzewa na działce można wyciąć bez pozwolenia?

Nie zawsze wymagane jest uzyskanie pozwolenia na usunięcie drzewa. Szczególnie ma to miejsce w sytuacji, gdy drzewo jest poważnie uszkodzone i stanowi zagrożenie dla ludzi i mienia. Istnieje również możliwość usunięcia niektórych gatunków drzew bez konieczności zgłaszania oraz wcześniejszego ubiegania się o zgodę z urzędu. Mowa tutaj o sytuacji, gdy obwód pnia danego gatunku nie przekracza podanych wymiarów, mierzonych 5 cm nad ziemią:

  • Kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa, platan klonolistny – obwód pnia do 65 cm;
  • Klon jesionolistny, klon srebrzysty, wierzba, topola – obwód pnia do 80 cm;
  • Pozostałe gatunki – obwód pnia do 50 cm.

Drzewa owocowe mogą zostać wycięte bez zgody, pod warunkiem, że nie znajdują się na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków. W przypadku tego typu działek oraz terenów zielonych dostępnych dla zwiedzających należy przestrzegać odmiennych przepisów.

Przeczytaj również: Jak bez wysiłku usunąć pień po ściętym drzewie? Tania i skuteczna metoda

Pozwolenie na wycięcie drzewa na własnej działce – dokumenty i kontrola

W przypadku, gdy usunięcie drzewa wymaga zgody, konieczne jest złożenie stosownego wniosku w urzędzie miasta lub gminy. Dokument musi zostać wypełniony poprawnie, aby uniknąć opóźnień i ryzyka decyzji odmownej. Formularze wniosków dostępne są na stronach urzędów, a sam dokument można złożyć osobiście lub drogą elektroniczną. Istnieje również możliwość odręcznego napisania takiego wniosku. Muszą jednak znaleźć się w nim wszystkie informacje, niezbędne do jego rozpatrzenia.

Wniosek o wycinkę drzewa powinien zawierać:

  • dane posiadacza nieruchomościimię, nazwisko oraz adres;
  • oświadczenie potwierdzające posiadanie prawnego tytułu do działki lub prawo do zarządzania nieruchomością;
  • zgodę właściciela lub oświadczenie spółdzielni o poinformowaniu o planach wycinki;
  • gatunek drzewa lub krzewu;
  • obwód pnia drzewa na wysokości 130 cm lub powierzchnię korony w przypadku krzewu;
  • powód wycinki, lokalizację oraz przewidywany termin usunięcia drzewa.

Po złożeniu wniosku przeprowadzane są (wcześniej zapowiedziane) oględziny działki przez pracownika urzędu. Jego wizyta pozwala na weryfikację danych zawartych we wniosku. Urzędnik sprawdza także, czy planowana wycinka nie naruszy przepisów ochrony przyrody, tj. chronionych gatunków roślin i zwierząt.

W przypadku pozytywnego wyniku kontroli wydawane jest zezwolenie na wycinkę drzewa, które można zrealizować w ciągu sześciu miesięcy. Należy jednak pamiętać, że w okresie od 1 marca do 15 października trwa okres lęgowy ptaków. Jeżeli drzewo przeznaczone do wycinki jest w tym czasie wykorzystywane do lęgu, należy przełożyć termin jego usunięcia. 

Drzewa owocowe można wycinać bez pozwolenia, pod warunkiem, że nie rosną na posesji objętej ochroną zabytków. Fot. Keith Szatfanski/CanvaPro

Kara za nielegalne wycięcie drzewa

Usunięcie drzewa lub krzewu bez uzyskania wymaganego zezwolenia może skutkować nałożeniem kary pieniężnej. Najczęściej wynosi ona dwukrotność opłaty za wycinkę, obliczaną na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 3 lipca 2017 r. w sprawie wysokości stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów. Kara pieniężna może zostać nałożona także w przypadku wykonania wycinki mimo sprzeciwu organu administracyjnego lub uszkodzenia drzewa podczas takich prac.

Przeczytaj również: W jakim terminie można wycinać drzewa? Co zrobić, jeśli na drzewie jest gniazdo?

W przypadku, gdy usunięcie drzewa lub krzewu jest zwolnione z obowiązku opłaty, kara finansowa ustalana jest na poziomie opłaty, którą należałoby uiścić, gdyby wspomniane zwolnienie nie miało miejsca. Kara musi zostać zapłacona w terminie 14 dni od daty wydania decyzji. Po upływie tego terminu naliczane są odsetki za zwłokę.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak przycinać róże w listopadzie? Przycinanie różnych odmian, co zrobić z różami pnącymi

7 prac ogrodowych w listopadzie. To trzeba zrobić przed zimą

Co zrobić z magnolią przed zimą? Dobre sposoby ochrony i zabezpieczenia magnolii przed mrozem

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.