Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak uratować stare drzewo w ogrodzie? Niezawodne metody na zabezpieczenie spróchniałego drzewa

Drzewa są roślinami długowiecznymi, które jednak podlegają naturalnym rytmom przyrody i również mogą chorować. Uszkodzenia mogą pojawić się na nich na skutek oddziaływania czynników mechanicznych czy atmosferycznych, ale też przez działanie grzybów. Jak wzmocnić spróchniałe drzewo i co zrobić, jeśli stanowi zagrożenie?

Jak uratować stare drzewo w ogrodzie? Niezawodne metody na zabezpieczenie spróchniałego drzewa
Zobacz, co zrobić, by ocalić spróchniałe drzewo! Fot.123RF/Andrzej Sidor/Forum

Spis treści:

Jak uratować stare drzewo w ogrodzie?

Niektórych drzew chcemy się pozbyć, a inne chcielibyśmy za wszelką cenę zachować. Stare drzewa w ogrodzie często są domem dla wielu zwierząt. Uwielbiają je ptaki – zwłaszcza dzięcioły. Te dziuple, które zostały przez nie opuszczone, stają się z kolei domem na przykład dla sikorek, szpaków, czy muchołówek. Z takich drzew mogą też korzystać między innymi gryzonie czy jeże. Warto postarać się je uratować. W przypadku potężnych drzew może to być spory problem, ale nieco niższe lub niezbyt zniszczone drzewa możemy spróbować zabezpieczyć przed dalszym próchnieniem samodzielnie.

Jak uratować stare drzewo w ogrodzie? Wymaga to nieco pracy i wiedzy, jednak możemy spróbować zrobić to samodzielnie. Jeśli jednak drzewo jest bardzo duże lub dość zniszczone, lepiej zamówić specjalistów. Istnieją firmy, które profesjonalnie zajmują się pielęgnacją drzew.

Przeczytaj również: Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie? Fenomenalny sposób bez wykopywania

Co to jest próchnica drzewa?

Dlaczego drzewo próchnieje? Próchnienie drzewa jest w zasadzie zjawiskiem naturalnym. To suchy proces gnilny, który powoduje rozkład tkanek, a wywołują go głównie grzyby. Dzięki temu zjawisku następuje rozkład drzewa i drewna – na przykład rozkład pnia. W naszych warunkach klimatycznych proces ten trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. W cieplejszym klimacie natomiast jest znacznie przyspieszony. Z kolei w wysokich górach ten sam proces może zająć nawet kilkaset lat.

Celuloza, hemiceluloza i lignina to składniki drewna, które są bardzo trudne do chemicznego rozkładu. Świetnie sobie z tym jednak radzą grzyby nadrzewne, dzięki wytwarzanym przez siebie enzymom. To nie tylko główne, ale często wręcz jedyne organizmy, które mogą to zrobić.

jak uratować spróchniałe drzewo

Jak uratować stare drzewo w ogrodzie? Przede wszystkim trzeba oczyścić i uzupełnić ubytki, które się w nim pojawiły. Fot.123RF.com

Jak uratować spróchniałe drzewo – sposoby

Jak wzmocnić spróchniałe drzewo? Należy zacząć od oczyszczenia i uzupełnienia ubytków, które się w nim pojawiły. Usuwamy jedynie miękkie, spróchniałe drewno, nie naruszając części zdrowych. Przy niewielkich ubytkach wypełnia się je mieszanką trocin i smoły. Głębsze ubytki wymagają założenia drenów, by woda nie przedostawała się do wnętrza. To tak zwany „dren odwadniający”.

W razie potrzeby ubytek po przesuszeniu powinien zostać zaimpregnowany środkiem grzybobójczym. Najpierw powierzchnię ubytku należy wygładzić i zabezpieczyć środkiem powierzchniowym do ochrony drewna. Gdy wyschnie, używamy impregnatu. Warto pomalować nim trzykrotnie zabezpieczaną powierzchnię, jednak wymaga to precyzji. Żywe tkanki drzewa taki środek może uszkodzić. Pokrywamy nim więc wyłącznie tkanki martwe.

Pielęgnacja starych drzew polega również na usunięciu uschniętych i wyłamanych gałęzi. By odciążyć koronę, wykonuje się cięcia sanitarne i korygujące. Z pewnością przedłuży to żywotność drzewa. Ograniczmy jednak podobne cięcie do minimum, gdyż stare drzewa źle znoszą przycinanie. Miejsca cięcia należy zabezpieczyć preparatem chroniącym przed ewentualnymi infekcjami.

Co jeszcze możemy zrobić? Jak zabezpieczyć spróchniałe drzewo? W tym celu stosuje się specjalne wiązania, odciągi i podpory, których celem jest poprawienie jego statyki. Czym one są?

  • Wiązania – stosowane są wówczas, gdy istnieje ryzyko rozłamania korony. W miejscu, w którym konary rozwidlają się, zakłada się łączący je pręt. Stalową liną łączy się z kolei konar grożący odłamaniem z konarem stabilnym. To tak zwane „wiązanie elastyczne”.

  • Odciągi – wykonywane są z lin stalowych i służą zwiększeniu stabilności drzewa. Stosowane są wówczas, gdy drzewo odchyliło się od pionu i mogłoby się zawalić.

  • Podpory – stosowane są wówczas, gdy drzewo jest bardzo odchylone od pionu.

Spróchniałe drzewo – skutki

Spróchniałe drzewa stanowią zagrożenie – istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że się przewrócą. W zależności od tego, gdzie się znajdują, może być ono większe lub mniejsze dla ludzi, zwierząt czy budynków – zawsze jednak istnieje. Czasami drzewo jest już tak spróchniałe, że nie da się go uratować. Jeśli zostanie uznane za niebezpieczne, musi zostać wycięte. Gdzie zgłosić spróchniałe drzewo? Do Państwowej Straży Pożarnej, która najlepiej zadba o to, by się go bezpiecznie pozbyć.

Przeczytaj również: Chcesz usunąć drzewo na działce? Sprawdź, kiedy potrzebujesz pozwolenia na wycinkę

Pajęczynka i żółte plamy. Jeszcze nie jest za późno! na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.