Spis treści:
Gatunki drzew, które szybko rosną
Niewielkie, młodziutkie sadzonki drzew i krzewów na pustej, niezagospodarowanej jeszcze działce wyglądają tak, jakby w ogrodzie czegoś brakowało. To oczywiste, że po pewnym czasie rozrosną się i odpowiednio prowadzone wypełnią przestrzeń wokół domu w wymarzony przez ciebie sposób. Jednak na ten moment trzeba trochę poczekać – jedne rośliny rosną szybkiej, inne znacznie wolniej, niekiedy całymi latami. Jeżeli zależy nam na czasie, bo chcemy jak najszybciej móc cieszyć się estetyczną aranżacją ogrodu, barwnymi kompozycjami nie tylko na rabatkach, lecz także ponad nimi, powinniśmy rozważyć gatunki drzew, które szybko rosną i długo utrzymują swój dekoracyjny charakter.
Wysokie i niskie, smukłe lub o szerokim, rozłożystym pokroju, skąpane w kwiatach albo wiecznie zielone – propozycji gatunków oraz odmian tych drzew jest wiele. Z całej listy wybraliśmy siedem okazów, które urozmaicą przestrzeń, a przy tym dobrze się przyjmą, zniosą kaprysy umiarkowanego, ale wyraźnie zmieniającego się klimatu, a upływający czas będzie wyłącznie ich sprzymierzeńcem. Dlaczego powinieneś rozważyć właśnie drzewa? Do ich niepodważalnych zalet zalicza się:
- cień,
- poprawa jakości powietrza,
- barierę przed wiatrem, którą tworzą jesienią i zimą,
- ulepszenie jakości gleby poprzez poprawę zdolności wchłaniania wody,
- zmienną dekoracyjność w zależności od pory roku,
- wypełnienie przestrzeni, którą obejmujemy wzrokiem, nie tylko przy samej ziemi.
Argumentów przemawiających za posadzeniem drzew w ogrodzie można by przytoczyć więcej, jednak w przypadku tych kilku okazów największą zaletą jest tempo wzrostu. Zanim się obejrzysz, sadzonka zmieni się w dojrzałą, efektownie wyglądającą roślinę, która zapełni ogrodową przestrzeń w funkcjonalny sposób, dokładnie tak, jak sobie tego życzysz.
Przeczytaj również: Doskonałe rozwiązanie dla małych sadów i ogrodów. Jak uprawiać kolumnowe drzewa owocowe?
Gdzie najlepiej sadzić drzewa na działce?
Miejsce sadzenia drzew zależy od tego, jakie mają wymagania oraz jaką funkcję mają one spełniać w przyszłości. Gatunki iglaste o pokroju idealnie pasującym na żywopłot warto umiejscowić tam, gdzie stworzą z czasem barierę dla ciekawskich spojrzeń z ulicy, zamkną wizualnie pewną strefę w ogrodzie, naturalnie wypełnią ścianę w nowoczesnej altanie lub ogrodzeniu. Z kolei drzewa liściaste powinieneś posadzić zgodnie z własnym gustem, uwzględniając tylko szczególne potrzeby niektórych gatunków, o ile takie mają.
Rajska jabłoń i morwa czarna różnią się od siebie całkowicie, ale łączy je jedno - ich uprawa ma sens nie tylko w uwagi na tempo wzrostu, lecz także ze względu na wyjątkowe owoce. Fot. CanvaPro
Oto drzewa szybko rosnące, które prezentują się najciekawiej lub najokazalej i pasują do wielu ogrodowych stylów.
- Klon Freemana – wyjątkowa mieszanka klonu srebrzystego i czerwonego wyróżnia się szybkim tempem wzrostu (średnio 60 cm przyrostu rocznie) oraz znaczną tolerancją na trudne warunki glebowe.
- Rajska jabłoń 'Royalty' – na dobrze przepuszczalnych glebach dorasta do kilku metrów, a jej bujne kwitnienie utrzymuje się już od maja do końca lipca, w tym czasie okrywa ją dosłownie dywan różowych kwiatów, do których lgną motyle.
- Tulipanowiec – odpowiednio posadzony i pielęgnowany dorasta do 30 metrów wysokości; jesienią cały kryje się w złoto-żółtych liściach, a latem barwi ogród żywą zielenią oraz nietypowymi kwiatami, które, zgodnie z nazwą, przypominają kwitnące tulipany.
- Brzoza pożyteczna – dorasta do 10 metrów, a atrakcyjnego wyglądu dodają jej filigranowe, zielone listki (jesienią intensywnie żółkną) i śnieżnobiała, nieregularna kora, które płaty odchodzące od drzewa mogą być efektowną dekoracją.
- Surmia bignoniowa – rośnie do 10 metrów w dość krótkim czasie, ma smukły pień, a gęstą, jasnozieloną koronę można łatwo formować na kształt niemalże idealnej kuli.
- Wierzba płacząca – rośnie niezwykle szybko do nawet 200 cm na sezon w najbardziej intensywnym okresie rozwoju, jeśli tylko sprzyjają temu warunki, a jej malowniczy pokrój wypełnia przestrzeń np. nad niewielkim zbiornikiem wodnym, tworząc kurtynowo zamkniętą strefę bliską naturze.
- Morwa czarna 'Pendula' – jej wzrost zatrzymuje się mniej więcej na 15 metrach, ma smukły pień, nisko osadzone gałęzie, które łukowato skłaniają się ku ziemi.
Gdzie najlepiej sadzić drzewa na działce? Wiele tych drzew doskonale wpisuje się w krajobraz otwartych ogrodów, pełnych niskich nasadzeń oraz kwiatowych klombów. Jednak równie malowniczo wyglądają, przebarwiając się wraz ze zmianami pór roku, swobodnie rosnące trochę na dziko w ogrodach naturalnych. Im więcej uwagi im poświęcisz, tym bardziej imponujący wzrost osiągną, a przy tym będą zachwycać cię każdego dnia przez okrągły rok.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Oto najpopularniejsze drzewa ozdobne, które można posadzić nawet w małym ogrodzie
Te drzewa owocowe będą rosły i owocowały latami. Sprawdź, jak uzyskać długowieczne drzewa w ogrodzie
Drzewa soliterowe do ogrodu. Piękne, oryginale drzewa, które nie mają wielkich wymagań
Te drzewa mogą być problemem. Całkowicie zacienią teren, mogą uszkodzić rury kanalizacyjne