Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)

Kasztanowiec zwyczajny to drzewo, które bardzo często możemy spotkać w zieleni miejskiej. W przydomowym ogródku lepiej sprawdzą się jego niższe odmiany.

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)
Kasztanowiec zwyczajny wytwarza charakterystyczne duże pąki kwiatowe. Fot. 123RF.com

Skąd pochodzi i gdzie występuje kasztanowiec zwyczajny?

Kasztanowiec zwyczajny należy do rodziny mydleńcowatych. Naturalnym środowiskiem występowania jest Europa, Ameryka Północna i wschodnia część Azji. W Polsce najczęściej możemy spotkać kasztanowca zwyczajnego, ale obecnie znanych jest aż 25 gatunków tego drzewa.

Warto wiedzieć, że drzewo pierwotnie wywodzi się z Bałkanów. Stamtąd rozprzestrzenił się na całą Europę, gdzie występuje powszechnie – również w naszym kraju. W parkach możemy zobaczyć też kasztanowce czerwone, a w specjalnych arboretach inne ciekawe odmiany, jak np. kasztanowiec gładki, żółty, krwisty, drobnokwiatowy.

Cechy i wygląd kasztanowca zwyczajnego

Drzewo to rośnie szybko i może osiągnąć około 20-30 metrów wysokości. Średnica jego pnia niekiedy mierzy nawet 120 cm. Korona tych drzew jest rozłożysta, pokrój kopulasty – niemalże cylindrowy. Wiosną pojawiają się na niej duże, lepkie pąki, które rozwijają się w imponujące liście o około 30-40 cm długości. Ich kształt jest dłoniasty – składają się z 5-7 wydłużonych i ząbkowanych na brzegach liści, których kształt jest odwrotnie jajowaty. Liście przyjmują kolor ciemnozielony, a jesienią zmienia się on na żółty lub pomarańczowy.

Jego wygląd jest imponujący szczególnie w czasie kwitnienia, które następuje w maju. Co ciekawe, jego kwiaty są miododajne o kremowej lub białej barwie z czerwonymi albo białymi plamkami. Kwiaty zbierają się w sztywne kwiatostany o wiechowatym kształcie i mogą mieć nawet 30 cm.

Owoce zaczynają dojrzewać po kwitnieniu. Mają kształt kolczastych torebek i średnicę około 6 cm. Wewnątrz owoców znajdują się nasiona, które wypadają dopiero jesienią (zwykle na przełomie września i października). Te nasiona powszechnie nazywamy kasztanami. Są czerwono-brązowe i niesamowicie błyszczące. Stanowią bogaty w skrobię pokarm dla zwierząt leśnych. Lubią je jeść dziki, jelenie czy sarny. Ludzie jednak nie powinni tego robić – dla nas są lekko trujące.

Ciekawostka! Wyciąg z nasion kasztanowca jest szeroko wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym i medycznym.

Kasztanowiec zwyczajny: uprawa i pielęgnacja

Drzewa te są łatwe w uprawie i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze rosną na słonecznych stanowiskach, ale półcień również im nie przeszkadza. Najlepsze podłoże dla kasztanowca to żyzna, świeża gleba, która jest bogata w składniki pokarmowe. Warto wybrać glebę wilgotną i zasobną w wapń, czyli tę o odczynie zasadowym. Wrażliwe na suszę, nie lubią podłoża piaszczystego i przewiewnego.

Warunki miejskie są dla nich bardzo dobre, ponieważ wykazują odporność na zanieczyszczenia powietrza. Dobrze znoszą mrozy – jedynie młode osobniki są na niego bardziej narażone, a także bardziej wrażliwe odmiany.

Kasztanowiec zwyczajny rozmnaża się z nasion, które trzeba wysiewać zaraz po zbiorach. Mają krótką zdolność kiełkowania.

Choroby i szkodniki kasztanowca zwyczajnego

Kasztany bardzo często dotyka choroba zwana czekoladową plamistością liści, ale uszkadza je również gruzełek cynobrowy i tarcznik brzozowiec. Największe zagrożenie jednak stanowi dla niego motyl szrotówek kasztanowcowiaczek.

Przed chorobami można oczywiście drzewo chronić. W tym celu grab liście, mocuj lepy i szczep drzewa. Szczepienie drzew polega na wstrzyknięciu do pnia specjalnej substancji — żelu, który ma właściwości pestycydu i jest owadobójczy i grzybobójczy.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kora, owoce, kwiaty, liście

Podlewanie: Skąpe

Wysokość: Powyżej 20m

Pokrój: Przewisający

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.