Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Nie wyrzucaj do odpadów zmieszanych. Można zapłacić za to nawet 5 tys. kary

Stare telefony, powerbanki, ładowarki i zużyte baterie czy żarówki to odpady problematyczne. Wiele osób wciąż nie wie, w jaki sposób pozbywać się ich odpowiedzialnie i bezpiecznie. Segregacja elektroodpadów jest ważnym działaniem, mającym chronić przed trwałym zanieczyszczaniem środowiska. Wrzucasz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do zwykłego kosza? Sprawdź, gdzie wyrzucać elektrośmieci  przepisy i kary mówią jasno, tego kategorycznie robić nie wolno.

Nie wyrzucaj do odpadów zmieszanych. Można zapłacić za to nawet 5 tys. kary
Elektroodpady to śmieci problematyczne, zawierają bowiem substancje toksyczne dla ludzi i niebezpieczne dla środowiska. Nie wolno wyrzucać ich do śmieci, co zatem należy zrobić? Fot. c-George/CanvaPro

Spis treści:

Co to są elektrośmieci?

Wyrzucenie starego telefonu, zasilaczy, zużytych ładowarek czy innego rodzaju sprzętów do zwykłego śmietnika to nie tylko problem ekologiczny. To także jawne igranie z prawem, ponieważ przepisy mówią jasno, że brak segregacji elektroodpadów i trwałe zanieczyszczanie środowiska są zabronione. Zdarzyło ci się zignorować przepisy i wyrzucić stary sprzęt elektryczny lub elektroniczny do kosza? Więcej tego nie rób.  

Niepotrzebne, nieużywane lub zepsute urządzenia, zarówno te podpinane do sieci, jak i zasilane bateriami czy akumulatorkami, powinny trafić do odpowiedniego punku zbiórki elektroodpadów. Dużym problemem wśród tego rodzaju odpadów są baterie, które wiele osób nadal nieświadomie wyrzuca do pojemników na plastik i metale. To poważny błąd, ponieważ baterie to nie typowe odpady sortowane, a produkty, które koniecznie trzeba oddzielić od innych, umieszczając w specjalnie wyznaczonych pojemnikach.

Zawarte w bateriach metale ciężkie jak nikiel, kadm, ołów czy rtęć oraz liczne substancje o właściwościach żrących sprawiają, że potrafią być bardzo niebezpieczne. Nie wiedziałam, gdzie powinny trafić, dopóki znajomy nie odpowiedział mi o mobilnej stacji zbiórki baterii, ustawionej w pobliskim sklepie. Takich miejsc w kraju jest znacznie więcej.

Elektrośmieci możesz dostarczyć do punktów zbiórki i utylizacji samodzielnie lub poczekać na odbiór większych sprzętów z domu – usługa jest bezpłatna, a cały proces wymaga jedynie zgłoszenia potrzeby pozbycia się odpadów w jednej z firm, zajmujących się tym w twoim regionie. Wystarczy, że wypełnisz odpowiedni formularz oraz przygotujesz urządzenie do odbioru.

Niektóre miasta, wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, rozstawiają w wielu punktach specjalne stacje zbiórki minielektrośmieci, dzięki czemu pozbycie się kłopotliwych odpadów jest jeszcze łatwiejsze. Czym właściwie są elektrośmieci? ZSEE, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to m.in.: 

  • stare urządzenia kuchenne (małe sprzęty AGD, lodówki, mikrofalówki, miksery itp.), 
  • zepsute sprzęty biurowe, w tym komputery, laptopy, dyski przenośne i akcesoria zasilające, 
  • zużyte żarówki i LED, 
  • gadżety elektroniczne i zabawki, 
  • smartfony i rozmaite akcesoria telefoniczne. 

Wszystkie te odpady można podzielić na grupy, zgodnie z wykorzystywaną przez nie technologią, gabarytami czy typem ekranów. Pierwszą grupą elektrośmieci będą urządzenia działające na zasadzie wymiany temperatury, drugą ekrany i monitory w rozmiarze większym niż 100 cm², kolejną  rozmaite lampy i elementy oświetleniowe. Ostatnia grupa, dzielona na dwie kategorie, to sprzęty wielkogabarytowe (powyżej 50 cm) i małogabarytowe (poniżej 50 cm).

śmieci Warto przygotować w domu pojemnik na elektroodpady i tam przechowywać śmieci przed dostarczeniem ich do punktu recyklingu. Fot. yekatseryna/ratmaner/123rf.com

Może cię to zaskoczyć, ale za elektrośmieci uznawane są również: 

  • sprzęty muzyczne,

  • sprzęty rekreacyjne i sportowe, 

  • zegary i zegarki, 

  • kalkulatory kieszonkowe, 

  • niektóre wyroby medyczne. 

Przeczytaj również: Kto jest zwolniony z opłat za śmieci? Sprawdź, komu przysługuje zniżka

Gdzie wyrzucać elektrośmieci – przepisy i kary

Porzucenie śmieci w lesie, wywożenie na tereny niezagospodarowane i przyczynienie się tym samym do tworzenia nielegalnych wysypisk, a także wyrzucanie ich do zwykłego kosza na odpady zmieszane może zostać ukarane mandatem. I to nie byle jakim, bo taka forma łamania prawa kosztuje nawet do 5000 zł.  

Inną kwestią jest bezpieczeństwo nielegalne pozbycie się elektrośmieci grozi wprowadzeniem do środowiska trujących i niebezpiecznych substancji np. resztek azbestu, freonu, związków bromu, kadmu, a także rtęci. Zatrucie wód gruntowych, gleby i powietrza zwiększa ryzyko zatrucia organizmów ludzi i zwierząt żyjących na danym terenie. 

Jak pozbyć się elektrośmieci w sposób odpowiedzialny i zgodny z prawem? Oddaj sprzęt do mobilnych punktów zbiórki odpadów, punktów PSZOK lub zgłoś potrzebę ich odbioru z domu (telefonicznie lub poprzez formularz online) w jednej z wyznaczonych do tego firm. Zyskasz pewność, że śmieci zostaną posegregowane, a toksyczne substancje w bezpieczny sposób odseparowane.

elektrośmieci W wielu miastach w Polsce dostępne są stacje minielektroodpadów  można wyrzucać tam wiele produktów niebezpiecznych dla środowiska. Sprawdź, jakie opcje masz w swoim mieście. Fot. photowrzesien/123rf.com

Część elektroodpadów poddawana jest utylizacji, a niektóre ich elementy trafiają do recyklingu. Tym samym twoja stara pralka, a konkretnie jej drzwiczki mogą zostać przetworzone i posłużą do produkcji żaroodpornych naczyń. Odzyskane z elektrośmieci włókna karbonowe wykorzystuje się przy produkcji wysokiej klasy namiotów. Z kolei metale wydobyte ze smartfonów to częsty element wytwarzanych później... plomb dentystycznych. 

Nie masz obok domu punktu zbiórki elektrośmieci? To nic. Zawsze możesz skorzystać z opcji wymiany urządzeń zużytych w sklepie, gdy kupujesz nowy sprzęt. Nie planujesz zakupów? Z niewielkimi odpadami udaj się do wielkopowierzchniowego sklepu np. W pobliskiej galerii handlowej. Tam pozbędziesz się ich za darmo i nie musisz przy tym kupować nowych produktów. To lepsze niż składowanie problematycznych śmieci czy wyrzucanie ich do zwykłego kosza i nie grozi ci kara.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Zmiany w segregacji odpadów. Zobacz, co się zmieni od stycznia 2025

Tych urządzeń nie odłączaj od prądu. Możesz mieć poważne problemy

Gdzie odprowadzać deszczówkę? Jak odprowadzać wodę deszczową z dachu i rynien?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.