Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Podlewanie i nawożenie pelargonii. Uważaj, bo zostaną tylko liście!

Pelargonie od lat królują na polskich balkonach i tarasach. Dostępne w wielu odmianach i kolorach szybko przemieniają zwykłą miejską przestrzeń w baśniowy ogród. Jak sprawić, aby kwitły naprawdę obficie i długo? Jak podlewać pelargonie? Są na to sprawdzone sposoby!

Podlewanie i nawożenie pelargonii. Uważaj, bo zostaną tylko liście!
Do podlewania pelargonii zawsze używaj wody w temperaturze pokojowej. Fot.123RF.com

Spis treści:

Podlewanie pelargonii – co warto wiedzieć?

Wiosną i latem jednym z najważniejszych zabiegów podczas pielęgnacji roślin jest ich właściwe podlewanie. Jak często podlewać pelargonie? I czym to prawidłowo robić?

Podlewanie pelargonii w okresie wzrostu (wiosną i latem)

Do podlewania pelargonii zawsze używaj wody w temperaturze pokojowej. W okresie wzrostu i kwitnienia (czyli od wiosny do jesieni) nawadniaj rośliny bardzo obficie. Woda za każdym razem powinna wręcz przelać się przez doniczkę! Jak często podlewać pelargonie? Nawadnianie kwiatów powtarzaj nawet 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Zanim jednak to zrobisz, sprawdź stan ziemi. Lekko przeschnięta jest właśnie sygnałem do podlewania.

Pamiętaj jednak, że pelargonie, choć lubią duże ilości wody, nie znoszą przelania. Może ono doprowadzić do gnicia korzeni. Dlatego też dno donic, w których sadzisz rośliny, powinno mieć wcześniej przygotowane otwory. W okresie intensywnych opadów deszczu, które trwają przez dłuższy czas, warto też przenieść pelargonie w zadaszone miejsce albo umieścić je na okiennym parapecie.

Co jednak zrobić, gdy wyjeżdżasz i nie możesz tak często nawadniać roślin? Jeśli po prostu zaczniesz podlewać rośliny rzadziej, będą kwitły mniej intensywnie. Rozwiązaniem jest umieszczenie w ziemi hydrożelowych kuleczek, które wiążą wilgoć. Sprawdzi się też zastosowanie systemów samonawadniających (najprostszy, domowej roboty, wymaga po prostu zastosowania plastikowych butelek). 

podlewanie pelargonii Kwitnienie roślin wzmocnisz nie tylko właściwym podlewaniem, ale też nawożeniem. Fot.123RF.com

Jak często podlewać pelargonie przy wykorzystaniu takich dodatkowych środków? Wszystko zależy od jakości i wielkości wykorzystanego systemu. Najlepiej wcześniej przetestować cały system albo zaufać informacjom podanym przez producenta.

Jak często podlewać pelargonie zimą?

Zimą pelargonie wydają się wręcz obumarłe. To jednak tylko pozory! Kolejnej wiosny znów pięknie zakwitną – jeśli tylko właściwie o nie zadbasz. Jesienią, po pierwszych przymrozkach, przytnij pelargonie do wysokości ok. 15 cm i przenieś w chłodne, ale jasne miejsce (optymalna temperatura to 5–10°C). 

Jak często podlewać pelargonie w chłodne dni? Rób to rzadko i niewielką ilością wody. Wczesną wiosną wystarczy przesadzić roślinę do nowej ziemi i obficie podlać – pobudzi to proces wzrostu i już niedługo twoja pelargonia znów obsypie się kwiatami!

Jak nawozić pelargonie?

Kwitnienie roślin wzmocnisz nie tylko właściwym podlewaniem, ale też nawożeniem. Czym nawozić pelargonie? Stosuj odżywki przeznaczone specjalnie do tych roślin – albo takie do wszystkich roślin kwitnących. Nawożenie rozpocznij tuż po wiosennym przesadzeniu i kontynuuj aż do pierwszych przymrozków. Płynny nawóz podawaj co 7–10 dni, najlepiej razem z podlewaniem.

Jeśli chcesz, możesz też dodatkowo zastosować nawóz w formie niewielkich patyczków. Jest to produkt o spowolnionym uwalnianiu substancji odżywczych, który stosuje się rzadziej niż nawozy płynne. Zawsze w takim przypadku stosuj się jednak do zaleceń producenta.

Kiedy wybierasz nawóz, zwróć uwagę na skład. Unikaj mieszanek z dużą zawartością azotu. Dlaczego? Azot pobudza do wzrostu jedynie zielone części rośliny – może więc się zdarzyć, że po jego zastosowaniu pelargonia pięknie wyrośnie i rozkrzewi się, ale nie będzie kwitnąć zbyt obficie.

Przeczytaj również: Jak uprawiać pelargonie, by pięknie kwitły? Trzymaj się tych zasad, nie pożałujesz

pelargonie Odpowiednie podlewanie i nawożenie to podstawa pielęgnacji pelargonii. Fot 123RF/PICSEL

Ekologiczne nawozy domowej roboty do pelargonii

Na pytanie, czym nawozić pelargonie, można też odpowiedzieć inaczej: tym, co już masz w domu albo możesz zebrać na łące! Nawozy domowej roboty do podlewania pelargonii są bardziej ekologiczne niż mieszanki dostępne w sklepach ogrodniczych. Wymagają jednak trochę pracy podczas zbierania składników i przygotowywania odżywek. 

Co możesz wykorzystać?

Jako nawozy domowej roboty do podlewania pelargonii świetnie sprawdzą się gnojówki ze skrzypu albo pokrzywy. Ich przygotowanie rozpocznij od zebrania 1 kg liści skrzypu albo pokrzywy. Następnie ułóż je w dużym naczyniu i zalej 10 l wody. Przykryj wszystko płótnem i pozostaw na ok. 14 dni. Codziennie otwieraj jednak na chwilę naczynie, aby przemieszać gnojówkę. Gotowy produkt mieszaj z wodą w proporcji 1:10 i stosuj podczas podlewania roślin.

Czym nawozić pelargonie? Naturalny nawóz wykonasz także ze skórki banana. Zacznij od dokładnego oczyszczenia skórki. Zapewne znajdują się na niej pestycydy, więc aby się ich pozbyć, wymocz skórkę w wodzie z dodatkiem sody. Następnie pokrój skórki banana na mniejsze kawałki. Nie muszą być bardzo drobne – 3–5 cm wystarczy. Teraz umieść bananowe skórki w słoiku, zalej ciepłą wodą i szczelnie zamknij. Odstaw słoik w ciemne miejsce na 2 dni. Po tym czasie nawóz będzie już gotowy! Mieszankę stosuj do podlewania pelargonii po rozcieńczeniu z wodą w proporcji 1:1. Jeśli kwiaty zostaną zaatakowane przez mszyce, bananowy nawóz przelej do butelki z atomizerem i spryskaj roślinę.

Inny sposób na przygotowanie nawozu ze skórki banana to dokładne oczyszczenie jej, a potem wysuszenie w piekarniku. Następnie zmiel skórkę tak, aby uzyskać drobny proszek. Pyłek zmieszaj z wodą i odstaw na 3 dni. Taką odżywkę stosuj podczas podlewania pelargonii.

Nawozy domowej roboty do podlewania pelargonii możesz wreszcie przygotować z łupinek cebuli. Nazbieraj ich ok. 50 g, zalej 2 l wody i zagotuj. Pozostaw na kilka godzin, a potem przecedź. Nawóz jest gotowy do stosowania!

Przeczytaj również: Była hitem w PRL. Teraz wraca do łask. Poznaj właściwości pelargonii

Tego unikaj podczas pielęgnacji roślin, czyli czego nie lubią pelargonie?

Kiedy wiesz już, jak często podlewać pelargonie oraz czym je nawozić, masz duże szanse na osiągnięcie sukcesu, a więc wyhodowanie roślin kwitnących długo i obficie. Zwróć jednak jeszcze uwagę na kilka drobnych szczegółów. Jeśli będziesz wiedzieć, czego nie lubią pelargonie, łatwiej będzie ci jak najlepiej zadbać o rośliny.

Przede wszystkim zwróć uwagę na stanowisko. Pelargonie na ogół lubią dostęp do słońca, przestrzenie jasne i widne. Nie próbuj więc uprawiać roślin w pełnym cieniu – liczba kwiatów na każdej z nich znacząco spadnie. Sprawdź jednak odmianę twoich pelargonii. Niektóre z nich od pełnego słońca wolą półcień.

Kiedy roślina kwitnie, co jakiś czas dokładnie oglądaj ją i usuwaj z niej przekwitłe kwiatostany, zwiędłe liście i pędy. W ten sposób wydłużysz okres kwitnienia (dobrze uprawiane pelargonie mogą kwitnąć już od wiosny aż do pojawienia się pierwszych przymrozków). Zabiegu tego nie trzeba jednak wykonywać, jeśli masz odmiany kaskadowe (zwane także wiszącymi). Te rośliny same pozbywają się obumarłych, zwiędniętych części.

Pelargonie to piękne kolorowe rośliny, które od lat królują na balkonach. I nie bez powodu! Z ich uprawą poradzą sobie nawet osoby bardzo początkujące. Warto jednak przestrzegać kilku prostych zasad dotyczących podlewania i nawożenia roślin. Dzięki temu dłużej będziesz cieszyć się pięknymi kwiatami, które odmienią wygląd twojego balkonu i tarasu.

Przeczytaj również: Mały balkon pełen kwiatów. Najciekawsze pomysły na pelargonie [Dużo zdjęć]

Pelargonie na balkonie można sadzić już w maju. Pelargonie na balkonie można sadzić już w maju. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.