Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dziesiątkuje tegoroczne plony. Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka – jak rozpoznać i zapobiegać?

Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka to jedna z najgroźniejszych chorób, która może zaatakować twoje plony. Sprawdź, w jaki sposób ją rozpoznać oraz w jakie środki się zaopatrzyć, aby z nią walczyć. Twoja szybka reakcja może uratować uprawę. 

Dziesiątkuje tegoroczne plony. Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka – jak rozpoznać i zapobiegać?
Sprawdź, jakie są objawy bakteryjnej kanciastej plamistości ogórka oraz jak zwalczyć chorobę. Fot.123RF.com

Spis treści:

Uprawa ogórków może stanowić nie lada wyzwanie. Sprawdź, jak się uchronić przed jedną z najgroźniejszych chorób, która może zaatakować twoje plony. 

Co to jest bakteryjna kanciasta plamistość ogórka?

To bakteryjna choroba, która jest niezwykle niebezpieczna. Może atakować zarówno młode rośliny, jak i te dorosłe. Niezwykle łatwo się rozprzestrzenia, przez co może w krótkim czasie zainfekować nawet całą uprawę. Rośliny mogą zostać zainfekowane przez deszcz, wiatr, a nawet narzędzia ogrodnicze, które nie były dokładnie wyczyszczone. Rozwojowi choroby sprzyja również nadmierna ilość azotu w glebie oraz źle zastosowany płodozmian.

Choroba w początkowym stadium może przypominać zarażenie mączniakiem rzekomym. Wyróżnia się jednak białawym śluzem, który występuje pod liśćmi ogórków.

Przeczytaj również: Odkażanie gleby po ogórkach. Jak wykonać ten zabieg i dlaczego jest ważny?

Jakie są objawy bakteryjnej kanciastej plamistości ogórka?

Jednym z pierwszych objawów porażenia chorobą są małe, jasnozielone, wyglądające niegroźnie plamki. Po czasie zamieniają się one w brązowiejącą i wykruszającą się tkankę. W miejscu nerkozy powstaje dziura, która ma charakterystyczne kanciaste kształty oraz białą obwódkę. Jeśli panują warunki o podwyższonej wilgotności, można zauważyć, że chorobie towarzyszy widoczny śluzowaty, białawy wysięk bakteryjny na spodzie liścia.

Dodatkowo objawy bakteryjnej kanciastej plamistości ogórka można zauważyć również na ogonkach liściowych, łodygach i owocach. Plony ulegają znacznemu obniżeniu, a owoce są słabej jakości. Niestety porażone chorobą rośliny nie nadają się do sprzedaży i przetwórstwa.

bakteryjna kanciasta plamistość ogórka Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka to choroba, której początkowe stadium wygląda całkiem niegroźnie. Fot.123RF.com

Jak zwalczyć bakteryjną kanciastą plamistość ogórka?

Zwalczanie bakteryjnej kanciastej plamistości ogórka należy zacząć jak najszybciej. Niezwłoczne podjęcie kroków może pomóc nam w skutecznym pozbyciu się choroby z ogrodu. Na początku należy usunąć i zutylizować wszelkie porażone pędy i owoce rośliny. Nie nadają się one do kompostowania.

Konieczne jest również zastosowanie oprysków. W tym przypadku skuteczne będą preparaty na bazie wodorotlenku i tlenochlorku miedzi. Jeśli zależy nam na ekologicznych rozwiązaniach, możemy spróbować środków mikrobiologicznych, które wykorzystują szczepy bakterii, aby wyprzeć chorobotwórczy patogen. Wskazówki, jak pryskać rośliny znajdziemy na etykiecie produktu. Warto stosować się do zaleceń, ponieważ w przeciwnym wypadku, możemy jeszcze bardziej zaszkodzić roślinom.

W walce z chorobą można również stosować domowe opryski, które możemy wykonać samodzielnie za pomocą składników, znajdujących się w naszej kuchni. Doskonale sprawdzi się roztwór z dodatkiem sody oczyszczonej lub drożdży piekarskich. Można również przygotować wyciąg z czosnku. Przydać mogą się również popularne chwasty. Wyciąg z mniszka lekarskiego, wywar ze skrzypu czy gnojówka z pokrzywy również stanowią skuteczny domowy oprysk.

Jak zapobiec bakteryjnej kanciastej plamistości ogórka?

Rozwojowi bakteryjnej kanciastej plamistości ogórka sprzyjają duża wilgotność powietrza, obfite opady oraz wysoka temperatura. W takich przypadkach ekspansja bakterii jest najbardziej intensywna. Choroba przenoszona jest przez wiatr, owady, a nawet opady deszczu. Z tego powodu warto zaprzestać deszczowania upraw. O wiele lepiej sprawdzi się nawadnianie kroplowe.

Najlepszym sposobem na zapobieganie rozwoju bakteryjnej kanciastej plamistości ogórka jest unikanie błędów w uprawie. Należy szczególnie pamiętać o odpowiednim zmianowaniu. Źle zastosowany płodozmian może sprawić, że choroba bardzo szybko się rozwinie na młodych roślinach.

Skuteczne w uniknięcie choroby może być również pozyskiwanie sadzonek ze sprawdzonych źródeł oraz kupowanie roślin, które cechują się większą odpornością na choroby bakteryjne.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Domowe sposoby na drutowce. Wyłap larwy, nim zamienią się w chrząszcze i zniszczą warzywa w ogrodzie

"Na zdrowie": Orzechy włoskie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.