Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Podlewanie czosnku. Pilnuj ważnego terminu, wtedy musisz przestać go nawadniać

Regularne podlewanie czosnku jest szczególnie ważne na wstępnym etapie rozwoju. Istnieje jednak moment, w którym należy przestać podlewać czosnek, aby umożliwić mu odpowiednie dojrzewanie. W ten sposób pozwolimy roślinie w pełni wytworzyć łuski, które ochraniają główki. Czy tuż przed wykopaniem wciąż powinniśmy go podlewać? Kiedy jest najlepszy moment na zbiory czosnku? Wyjaśniamy.

Podlewanie czosnku. Pilnuj ważnego terminu, wtedy musisz przestać go nawadniać
Dlaczego przed wykopaniem czosnku należy przestać podlewać czosnek? Fot. Yevhen Roshchyn/123RF.com

Spis treści

Nawadnianie odgrywa ważną rolę w uprawie czosnku, ponieważ podobnie jak w przypadku wszystkich roślin, ma bezpośredni wpływ na jakość i obfitość zbiorów. Na wczesnym etapie wzrostu roślina wymaga regularnego podlewania, aby mogła się odpowiednio ukorzenić. Gleba powinna być wilgotna, ale nie przemoczona. W miarę wzrostu rośliny, podlewanie można nieco ograniczyć, ale nadal należy dbać o to, aby podłoże było umiarkowanie wilgotne.

W okresie intensywnego wzrostu czosnek podlewamy raz w tygodniu. Jednak zawsze musimy pamiętać o tym, aby dostosować częstotliwość podlewania do warunków pogodowych, zwłaszcza w suchych okresach. W chłodniejszych miesiącach można ograniczyć ten zabieg, ponieważ czosnek wchodzi wówczas w stan spoczynku.

Przeczytaj również: Prosty sposób na to, by czosnek rósł szybko i zdrowo. Tip ogrodnika

Najlepiej podlewać czosnek bezpośrednio u podstawy rośliny, unikając moczenia liści. Możemy również stosować kroplowe systemy nawadniające, ponieważ dostarczają wodę bezpośrednio do korzeni, minimalizując ryzyko straty wody i chorób. Czosnek potrzebuje około 2,5 cm wody tygodniowo, dlatego warto monitorować wilgotność gleby, aby uniknąć zarówno przesuszenia, jak i przelania.

Liście czosnku mogą żółknąć i więdnąć w przypadku niedoboru wody, co wskazuje na potrzebę zwiększenia podlewania. Przelanie może niestety przyczynić się do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych. Gleba musi być dobrze zdrenowana, ponieważ wtedy zapobiegniemy zastojowi wody. Dodając do niej kompostu, możemy poprawić jej strukturę i zdolność do zatrzymywania wilgoci. Optymalne pH dla czosnku to 6,0-7,0.

Czosnek do dobrego wzrostu potrzebuje 2,5 cm tygodniowo wody. Fot. flibustiro/123RF.com

Podlewanie czosnku przed wykopywaniem

Około dwa tygodnie przed zbiorem czosnku zimowego liście zaczynają żółknąć, co sygnalizuje początek procesu spływania soku z górnej części rośliny do główek. Dzięki temu główki przybierają na objętości i rozmiarze. W tym okresie należy całkowicie zaprzestać podlewania, aby umożliwić roślinie wytworzenie łuski, która chroni główki. Nadmiar wody może naruszyć łuskę i sprawić, że podczas wykopywania główki będą się rozsypywać, a część ząbków pozostanie w ziemi. Oznacza to również, że będziemy mogli przechowywać czosnek zdecydowanie krócej.

Opady deszczu przed wykopaniem czosnku również mają negatywny wpływ na roślinę, ponieważ powodują, że łuski nie pokrywają główek w całości. Po wykopaniu czosnek należy koniecznie wysuszyć i zużyć jako pierwszy. Aby uzyskać czosnek dobrej jakości, który można przechowywać przez jesień i zimę, należy zaprzestać podlewania co najmniej dwa tygodnie przed planowanym wykopaniem. Dzięki temu czosnek będzie odpowiednio przygotowany do długotrwałego przechowywania aż do następnych zbiorów.

Po wykopaniu czosnek rozkładamy w jednej warstwie lub wieszamy główkami do dołu. Fot. ejsmont/123RF/com

Kiedy wykopywać czosnek?

Kiedy czosnek zaczyna wytwarzać strzałki z kwiatostanami i cebulkami powietrznymi, należy je wyłamać, aby uzyskać większe główki. W każdej odmianie warto jednak pozostawić kilka sztuk. W momencie dojrzewania kwiatostanu, łuska okrywająca cebulki powietrzne pęka, a dolne liście rośliny żółkną. To oznacza, że nadszedł czas na zbiór, mimo że część liści jest jeszcze wtedy zielona.

Przeczytaj również: Kiedy zbierać czosnek jesienny, a kiedy wiosenny? Wykopywanie, wiązanie i najlepsze metody przechowywania

Zbiór najlepiej przeprowadzać w czasie suchej pogody, ponieważ wtedy możemy rozłożyć czosnek na grządce do przeschnięcia. Nie trzeba go wtedy zbytnio oczyszczać z ziemi. Na tym etapie nie odcinamy ani liści, ani łodygi. Jeśli czosnek został wykopany podczas deszczowej pogody, należy go natychmiast przenieść pod dach, np. do namiotu, wiaty lub budynku gospodarczego. Miejsce to powinno być suche, przewiewne i zadaszone, bez bezpośredniego nasłonecznienia.

Czosnek rozkładamy w jednej warstwie lub wieszamy główkami do dołu. Kiedy górna część łodygi wraz z liśćmi całkowicie uschnie, odcinamy ją, pozostawiając 15-centymetrowy kikut. Czosnek można przechowywać w temperaturze od 15 do 18°C, jednak najlepsze są niższe temperatury, wynoszące od 0 do 3°C.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Odkażanie gleby po ogórkach: czym to robić?

Naturalny nawóz do pomidorów na dorodne i ładnie wybarwione owoce. Ogromna dawka potasu

Letnio-jesienne nawożenie borówki amerykańskiej. Jakie nawozy zastosować?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.