Porady ogrodnicze

Nie wyrzucaj choinki, możesz z niej zrobić węgiel drzewny. Do roślin doniczkowych i ogrodu na wiosnę

Rozbieranie choinki przypada tradycyjnie pomiędzy Świętem Trzech Króli a 2 lutego. Ozdoby trafiają do pudeł, a drzewko... Tu pojawia się pytanie: co z choinką? Kosztowała niemało i szkoda ją tak po prostu wyrzucić. Dlatego w tym roku postaw na rozwiązanie zero waste i zrób z choinki węgiel drzewny. Jak? Podpowiadamy.

Nie wyrzucaj choinki, możesz z niej zrobić węgiel drzewny. Do roślin doniczkowych i ogrodu na wiosnę
Rozbierz choinkę i przygotują ją do przerobienia na... węgiel drzewny. Przyda się później w uprawie roślin ogrodowych i doniczkowych. Fot. CanvaPro

Spis treści: 

Zrób z choinki węgiel drzewny

Ekologiczne święta brzmią dumnie, a wybór żywej choinki jest jedną z zasad, którą warto kierować się podczas ich organizacji. Naturalne drzewko powstaje w sposób bezpieczny dla środowiska, nie wymaga wykorzystywania rozmaitych zasobów ani wdrażania złożonych, energochłonnych procesów produkcyjnych. Co więcej, nie ma problemów z pozbyciem się go po świętach, gdy ozdoby wędrują z powrotem do kartonów, a ty zabierasz się za karnawałowe porządki i organizację innych wydarzeń.

Odzyskanie przestrzeni w domu jest ważne, ale bożonarodzeniowe drzewko to cenny materiał organiczny, dlatego nie wyrzucaj go tak po prostu na śmietnik. Pozbądź się go ekologicznie i praktycznie  zrób z choinki węgiel drzewny.

Przeczytaj również: Zastosowanie węgla aktywnego. W domu, do roślin doniczkowych i w ogrodzie

Oto prosta instrukcja, co musisz zrobić, aby przygotować ten dobroczynny składnik, który później dodasz do gleby, kompostownika lub wykorzystasz na wiele innych sposobów.

choinka Szykując choinkę do przerobienia na węgiel drzewny, rozbierz ją z lampek. O tych drobnych można zapomnieć. Fot. CanvaPro

  • Krok pierwszy

Na początek musisz oczyścić choinkę z igieł i małych gałązek. Te resztki przydadzą się jako wartościowa ściółka w uprawie roślin kwasolubnych, azalii czy krzewów borówek.

  • Krok drugi

Jeśli w tym roku zdecydowałeś się na sporej wielkości drzewko, możesz spokojnie zużyć część gałęzi do przygotowania zrębków. Można je z powodzeniem zrobić ręcznym sekatorem, nie potrzeba do tego specjalnej maszyny ogrodowej ani przemysłowego rozdrabniacza, trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość. Nieregularne, świeże zrębki choinkowe sprawdzą się przy podsypywaniu drzew i krzewów, wysypywaniu ścieżek czy podczas zakładania ogrodu permakulturowego.

  • Krok trzeci

Został ci już tylko pień świątecznego drzewka? Nadszedł kluczowy moment  zrób z choinki węgiel drzewny. Potnij pień na niewielkie kawałki i przygotuj zimowe ognisko, w czasie którego w naturalny sposób przekształcisz resztki w węgiel drzewny. Jeśli nie planujesz na razie ogniska, możesz pocięte części pnia przechować np. upakowane w metalowej beczce.

Do czego wykorzystać węgiel drzewny?

Samodzielnie przygotowany węgiel z choinki przyda ci się w ogrodzie, przydomowym warzywniku czy na działce rekreacyjnej, przy uprawie roślin kwitnących i owocujących. To także ratunek dla kwiatów doniczkowych w różnych, krytycznych sytuacjach. Sprawdź, do czego wykorzystać węgiel drzewny z choinki bożonarodzeniowej.

Oto kilka przykładów jego praktycznego zastosowania:

  • oczyszczenie gleby – dodatek węgla drzewnego wmieszanego w podłoże kwiatowe neutralizuje znajdujące się w nim metale ciężkie czy chlor, pochłaniając je; produkt ten skutecznie eliminuje pozostałości po zastosowanych środkach ochrony roślin, dlatego warto mieć go w ogrodowym pojemniku;
  • ukorzenianie sadzonek – to niezastąpiony składnik w ukorzenianiu młodych sadzonek przygotowanych z pędów roślin; ma on właściwości filtracyjne, a także ogranicza potencjalny rozwór drobnoustrojów, dlatego wymieszaj go z wodą i w takim roztworze mocz sadzonki, a nie zgniją;
  • spulchnianie podłoża  węgiel drzewny pozwoli przygotować lekkie, spulchnione podłoże, które będzie lepiej magazynować wodę, w sposób bezpieczny dla rośliny;
  • sposób na przelanie  gdy przypadkiem przelejesz kwiaty doniczkowe, węgiel drzewny przyda się przy ich przesadzaniu; po przełożeniu do nowej ziemi delikatnie podlej ją roztworem wody i węgla aktywnego, a zadziała jak bloker, zapobiegając postępowaniu procesów gnilnych nadwyrężonego systemu korzeniowego;
  • sposób na szkodnika  węgiel drzewny w szczególny sposób odkaża podłoże, a posypanie nim wierzchniej warstwy ziemi roślin doniczkowych, narażonych na atak ziemiórek, wytworzy niekorzystne warunki dla rozwoju szkodników.

Węgiel drzewny przydaje się w uprawie trudnych, wrażliwych i bardzo wymagających roślin, jako cenny komponent gleby np. dla storczykowatych. Przygotowując samemu taki węgiel, uzyskasz coś jeszcze – popiół, który stanowi ekologiczny nawóz, a zimą zastępuje gotowe preparaty antypoślizgowe np. na działkowych alejkach.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Co zrobić z choinką po świętach? Nie takie to proste, jeśli chcesz ją wyrzucić

Nawozy zielone do ogrodu. Najlepsze rośliny i przepisy na nawozy

Domowy nawóz z drożdży do kwiatów doniczkowych. Jak i co najlepiej podlewać?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.