Artykuły

Co zrobić z choinką po świętach? Nie takie to proste, jeśli chcesz ją wyrzucić

Nikt nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Jednak w styczniu zaczyna ona gubić coraz więcej igieł i zazwyczaj wtedy chcemy się jej już pozbyć, bo wygląda nieestetycznie. Podpowiadamy, co zrobić z choinką po świętach i czy można ją wyrzucić na śmietnik lub oddać.

Co zrobić z choinką po świętach? Nie takie to proste, jeśli chcesz ją wyrzucić
Choinkę po świętach można wykorzystać na wiele sposobów. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co zrobić z choinką po świętach – sprawdzone sposoby

Po świętach wiele osób zastanawia się co zrobić z żywą choinką. Szczególnie że po Nowym Roku drzewko traci swój urok i zaczyna gubić coraz więcej igieł. Warto wiedzieć, jak pozbyć się drzewka, aby nie zaszkodzić środowisku. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na to, co zrobić z choinką po świętach.

  • Posadź drzewko – jest to opcja dla osób, które zdecydowały się na choinkę ukorzenioną. Można ją posadzić we własnym ogrodzie, a w przypadku, gdy go nie mamy, warto skontaktować się z administracją osiedla, gdzie możemy takie drzewko posadzić.

  • Użyj do kompostownika – gałązki choinki można wykorzystać do zasilenia kompostownika, tworząc naturalny nawóz.

  • Wykorzystaj jako ściółkę – gałązki drzewa można użyć jako ściółkę do roślin kwasolubnych. Ściółkę stosuje się zarówno do roślin ogrodowych, jak i doniczkowych.

  • Zrób podpórki – z pnia i gałązek choinki można zrobić patyki, które posłużą do podpierania dla pnących roślin.

  • Użyj jako ocieplenia – za pomocą gałązek można ocieplać grządki oraz rabaty. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku gałązki sosnowe lub świerkowe.

  • Zrób wiatrochron  gałęzie mogą posłużyć jako ochrona przed wiatrem. Niektórzy używają ich np. do ochrony zewnętrznego wybiegu dla zwierząt.

  • Zrób sobie kąpiel choinkową – z gałązek drzewka można wykonać wywar z igliwia, który świetnie sprawdzi się podczas kąpieli. Aby go zrobić, wystarczy ściąć kilka gałązek, włożyć do garnka, zalać wodą i gotować na wolnym ogniu przez 30 minut.

  • Zrób maść choinkową – drzewa iglaste są źródłem olejków eterycznych oraz żywicy. Aby wykonać pachnącą maść, należy zerwać garść pączków drzewka, zmiksować, umieścić w słoju, dodać niewielką ilość spirytusu i zalać roztopionym olejem kokosowym. Następnie mieszankę pozostawiamy na 2 tygodnie w ciepłym miejscu. Maść nadaje się do smarowania pleców i klatki piersiowej podczas przeziębienia.

Czy można wyrzucać choinkę na śmietnik?

Okazuje się, że choinkę można wyrzucać na śmietnik, jednak oczywiście należy przestrzegać pewnych zasad. W dzień odbioru bioodpadów należy je wystawić w odpowiednim miejscu lub zawieźć do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Należy zrobić to w odpowiednim czasie, żeby choinki nie blokowały dostępu do śmietników. Harmonogram wywozu odpadów można znaleźć na stronach swoich miast lub osiedli.

Trzeba jednak pamiętać, aby wyrzucane przez nas drzewko było wystawione bez doniczki z ziemią. Dodatkowo warto ze względu na rozmiary choinki pociąć ją na mniejsze kawałki. W wielu miastach przez pierwsze miesiące roku wyrzucone choinki będą odbierane do utylizacji.

Gdzie oddać choinkę?

Choinki można pozbyć się w ekologiczny sposób. W wielu miastach organizowane są choinkowe eko-zbiórki. Odbierane w ten sposób drzewka są sadzone najczęściej w lasach i dostają drugie życie.

Choinki w doniczkach w niektórych miastach są sprawdzane i wiosną sadzone na miejskich terenach zielonych. Natomiast cięte choinki trafiają zazwyczaj do kompostowni. Drzewka często też przyjmowane są przez schroniska dla zwierząt.

Harmonogramy odbioru lub przyjmowania choinek w określonych punktach zazwyczaj ogłaszane są przez miejskie, lub gminne media albo przekazywane są poprzez media społecznościowe lokalnych władz.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować choinkę w doniczce, by jak najdłużej stała i nie traciła igieł? Sprawdź

co zrobić z choinką po świętach Choinkę rosnącą w doniczce możesz po świętach wystawić na balkon lub wysadzić do ogrodu. Fot.123RF.com

Recykling choinek? Pomóc mogą kozy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.