Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Dezynfekcja mieszkania po COVID-19. Jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji powierzchni?

Dezynfekcja mieszkania po COVID-19 jest kluczowa, aby zachować bezpieczeństwo i uchronić przez zainfekowaniem pozostałych domowników. Badacze z Akademii Medycznej w Kioto ustalili niedawno, że Omikron może przetrwać na plastikowych powierzchniach nawet do 193,5 godziny. Jakimi środkami dezynfekować mieszkanie? Czy domowy płyn do dezynfekcji wystarczy, a może lepiej zdecydować się na ozonowanie mieszkania?

Dezynfekcja mieszkania po COVID-19. Jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji powierzchni?
Dezynfekcja mieszkania po covidzie jest kluczowa, aby zminimalizować ryzyko zarażenia pozostałych domowników. Fot.123RF.com

Co to jest dezynfekcja?

Dezynfekcja to czynność, która ma na celu zredukowanie drobnoustrojów na danej powierzchni tak, by grzyby, bakterie, wirusy (również SARS-CoV-2.) oraz pasożyty nie stanowiły niebezpieczeństwa dla zdrowia. Wykonuje się ją za pomocą środków dezynfekcyjnych.

Dezynfekcję przeprowadza się nie tylko po to, aby usunąć zagrożenie, ale również zapobiegawczo, aby nie dopuścić do namnażania się szkodliwych mikroorganizmów.

Dezynfekcja mieszkania a COVID-19: Omikron

Każdym typem koronawirusa łatwo można się zarazić, jeśli nie przestrzegamy zasad higieny i dezynfekcji oraz nie zachowujemy ostrożności, jednak wraz z rozprzestrzenianiem się Omikrona ryzyko zainfekowania rośnie jeszcze bardziej.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Kyoto udowodnili, że to właśnie ten wariant COVID-19 jest szczególnie trwały w środowisku, jednak tak samo, jak w przypadku innych, można go łatwo zneutralizować za pomocą środków do dezynfekcji.

„Pomimo wyższej odporności nowego wariantu na etanol w porównaniu z pierwotnym szczepem Covid-19, Omikron jest całkowicie unieszkodliwiany po około 15 sekundach kontaktu z płynem dezynfekcyjnym” – zwracają uwagę japońscy badacze.

Dezynfekcja mieszkania po COVID-19 powinna być zatem stosowana regularnie i musi ona obejmować wszystkie miejsca, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie.

Dezynfekcja mieszkania po COVID-19: Jakie powierzchnie w domu dezynfekować?

Dom osoby, która chorowała na koronawirusa, nigdy nie jest bezpiecznym miejscem, ponieważ patogeny osadzają się na różnych powierzchniach, gdzie mogą przetrwać przez wiele dni. Jakie powierzchnie w domu dezynfekować? Zwłaszcza niebezpieczne są te przedmioty i obszary, z których korzystają wszyscy mieszkańcy, czyli np. kuchnia czy łazienka.

Dezynfekując mieszkanie, trzeba szczególną uwagę poświęcić takim elementom jak: włączniki świateł, klamki, kuchenne blaty, poręcze, armatura, sprzęty RTV i AGD, zabawki czy tekstylia.

Jakimi środkami dezynfekować mieszkanie? Profesjonalna dezynfekcja

Dezynfekcję mieszkania po covidzie możemy przeprowadzić profesjonalnie, np. decydując się na ozonowanie, środki chemiczne albo domowymi metodami — samodzielnie przygotowując domowy płyn do dezynfekcji.

Profesjonalna dezynfekcja jest stosowana zresztą nie tylko przy COVID-19. W niektórych miejscach tj. placówki medyczne, restauracje, hotele, biura czy zakłady produkcyjne trzeba przeprowadzać ją szczególnie dokładnie i regularnie, ponieważ wirusy i bakterie w miejscach publicznych szybko się roznoszą i rozwijają. Jeśli zaś nie usunie się ich, może to doprowadzić do rozprzestrzeniania się i rozwoju poważnych chorób tj. gronkowiec, sepsa, czy choroby weneryczne.

W pandemii dezynfekcja powinna być jeszcze uważniej przeprowadzana. Zwłaszcza w przestrzeniach wspólnych, ponieważ do powyższych zagrożeń dochodzi również duże ryzyko zarażenia się koronawirusem.

Profesjonalna dezynfekcja opiera się na metodach fizycznych lub chemicznych. Jak sugeruje sama nazwa, metody fizyczne wykorzystują do niwelowania zarazków zjawiska fizyczne tj. lampy bakteriobójcze UV, oczyszczacze powietrza czy myjki parowe. Metody chemiczne zabijają natomiast wirusy i bakterie przy pomocy środków chemicznych. Najczęściej są to produkty na bazie alkoholu oraz metali ciężkich. SARS-CoV-2

Dezynfekcja mieszkania po COVID-19: Ozonowanie

Jedną z najpopularniejszych chemicznych metod dezynfekcji domu po covidzie albo samochodu jest ozonowanie. Ma ono na celu przede wszystkim oczyścić powietrze w danym miejscu.

Wykonuje się je pod nieobecność domowników przy pomocy specjalnych generatorów, wyposażonych w deozonatory, które w krótkim czasie przekształcają ozon, (silnie utleniający gaz) w tlen.

Trzeba uważać, aby podczas ozonowania w pomieszczeniu nie znajdowały się gazy palne, materiały wybuchowe bądź wrażliwe na działanie cząsteczek. Osoby palące również powinny trzymać się z daleka, ponieważ otwarty ogień stanowi zagrożenie.

Po zakończeniu dezynfekcji przez około cztery godziny nie należy wchodzić do mieszkania, a pomieszczenia dobrze jest dodatkowo przewietrzyć.

ozonowanie mieszknia

Jakie powierzchnie w domu dezynfekować po covidzie? Przede wszystkim te, w których przebywają zarówno chorzy, jak i pozostali mieszkańcy! Fot.123RF.com

Dezynfekcja mieszkania po COVID-19: Para wodna

Stosunkowo bezpieczna metoda, którą również możesz wykorzystać do dezynfekcji mieszkania po covidzie, jest para wodna.

Aby skutecznie pozbyć się wirusa, potrzebne będzie specjalne urządzenie — parownica, które ją wygeneruje. Wysoka temperatura powyżej 100 stopni Celsjusza zneutralizuje zagrożenie i pomoże pozbyć się zarazków bez chemii.

Para wodna nie uczula, więc alergicy nie muszą się jej obawiać, a ponieważ jej wilgotność nie przekracza pięciu procent, sprzęty RTV, AGD i dziecięce zabawki nie ulegną zniszczeniu.

Odkurzacze parowe stosuje się do dezynfekcji dywanów lub tapicerek. W trudno dostępnych miejscach, gdzie dezynfekcja parą wodną nie jest możliwa, często stosuje się natomiast dezynfekcję natryskową.

Dezynfekcja mieszkania po COVID-19: Promieniowanie UV-C

Jeszcze inną metodą walki z drobnoustrojami, która zyskała popularność podczas pandemii COVID-19, jest dezynfekcja przy pomocy promieniowania UV-C.

Dezynfekcja mieszkania po covidzie tą metodą wymagałaby jednak pomocy profesjonalisty, dlatego wykorzystuje się ją zwłaszcza w środkach transportu publicznego, pokojach hotelowych, gabinetach zabiegowych lub innych miejscach, które wymagają regularnego odkażania. Należy ją wykonywać w zamkniętym pomieszczeniu.

Naświetlanie bakterii oraz wirusów na określonych powierzchniach unieszkodliwia je w krótkim czasie. Oczywiście im większa przestrzeń jest podawana dezynfekcji przy pomocy promieniowania UV-C, tym dłużej ona potrwa.

W przypadku dezynfekcji powietrza tą metodą najczęściej wysoko na suficie montuje się specjalne urządzenia tak, aby wykorzystywały konwekcyjny ruch powietrza i nie zagrażały zdrowiu osób, które są w pomieszczeniu.

Dezynfekcja przy pomocy promieniowania UV-C jest jedną z metod zalecanych przez Główny Inspektorat Sanitarny, jednak nie należy wystawiać się na nią bezpośrednio, np. chcąc zdezynfekować ręce, ponieważ w takim przypadku promieniowanie może być szkodliwe.

Jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji?

Ozonowanie, dezynfekcja przy pomocy promieniowania UV-C czy dezynfekcja parą wodną to skuteczne metody walki z COVID-19, jednak nie każdy może sobie na nie pozwolić, walcząc z koronawirusem we własnym domu. Podobnie jak na zakup drogich środków czyszczących.

Jakimi środkami dezynfekować mieszkanie? Domowe metody również mogą być skuteczne, jednak mydło, gorąca woda i ocet mogą nie wystarczyć w walce z drobnoustrojami.

Rozwiązaniem jest wykonanie domowego płynu do dezynfekcji mieszkania. Jak go zrobić? Najważniejsze są proporcje składników, które trzeba zmieszać:

Potrzebne nam będą:

 • alkohol 96% (spirytus) - 833 ml,
 • woda utleniona 3% (zwalcza przetrwalniki bakterii) - 42 ml,
 • woda (destylowana lub zimna przegotowana) - 125 ml 
 • zakręcany pojemnik o pojemności 1 litra

Podstawą składu domowego płynu do dezynfekcji jest alkohol etylowy o wysokim stężeniu. W przeciwieństwie do płynu do dezynfekcji rąk środek do dezynfekcji mieszkania nie musi zawierać glicerolu, który chroni dłonie przed nadmiernym wysychaniem.

Przeczytaj również: Jak prać maseczkę?

Higiena i dezynfekcja mieszkania: Co robić, aby ograniczyć ryzyko zakażenia w domu?

 • ręce regularnie myć ciepłą wodą z mydłem przez około 30 sekund
 • dłonie dezynfekować przy pomocy środków z alkoholem lub jego zamienników, jeśli z jakiegoś powodu nie możemy ich stosować
 • starać się przebywać w oddzielnym pomieszczeniu w przypadku pozytywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2
 • usta i nos zasłaniać w przestrzeniach wspólnych
 • mieszkanie jak najczęściej wietrzyć
 • śmieci regularnie wyrzucać
 • chusteczki i ręczniki jednorazowe używać zamiast środków służących do wielokrotnego wykorzystania
 • przedmioty tj. klamki, włączniki świateł, spłuczki w toalecie, brodzik, wanna, umywalka, zlew kuchenny, pilot od telewizora smartfon, z którymi chory miał bezpośrednią styczność jak najczęściej dezynfekować.
 • łazienkę odkażać przy pomocy silnych detergentów i myjki parowej 
 • naczynia i sztućce wyparzać w gorącej wodzie np. w zmywarce
 • meble i blaty przecierać np. spirytusem, aby je odkazić
 • odzież prać w wysokiej temperaturze
 • ręczniki oraz pościel prać w wysokiej temperaturze min. 60 stopni Celsjusza
 • pluszowe zabawki prać w wysokiej temperaturze, a pozostałe regularnie myć i dezynfekować
 • podłogi myć, prać dywany i materace np. przy pomocy myjek i odkurzaczy parowych

Przeczytaj również: Dezynfekcja mieszkania po chorobie. Jak się za to zabrać?

 Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.