Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Czego nauczył nas COVID-19 o urządzaniu wnętrz?

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 nieodwracalnie zmieniła wiele gałęzi gospodarki, wpłynęła również na komfort codziennego życia. Czego o urządzaniu wnętrz nauczył nas rok spędzony w izolacji?

Czego nauczył nas COVID-19 o urządzaniu wnętrz?

fot. 123RF/PICSEL

Koronawirus nieodwracalnie i bezprecedensowo zmienia rzeczywistość wokół nas. Wypływa na każdą dziedzinę życia, sieje spustoszenie w gospodarce, redefiniuje zależności społeczne. Pandemia wiąże się z odbywaniem kwarantanny lub izolacji w domowym zaciszu. W dalszym ciągu wielu pracowników nie pojawia się w siedzibach swoich firm i pracuje zdalnie. Uczniowie i studenci również pobierają nauki z domu,  przez internet. Większość domów i mieszkań nie była gotowych na taką sytuację. Zachodni rynek nieruchomości ma już kilka pomysłów na ten problem i do nowych budynków jednorodzinnych „dorzuca” ADU – minidomki znajdujące się w obrębie danej posesji, na wypadek przymusowej izolacji. Takie rozwiązanie sprawdzi się jedynie w przypadku budownictwa jednorodzinnego, nie bloków i apartamentowców.  Oswojenie się z warunkami pandemii sprawia, że należy przewartościować podejście do urządzania mieszkań. Czego o aranżacji wnętrz nauczył nas COVID-19?

Zobacz więcej zdjęć

Dobra organizacja = produktywność

Zdalna praca wymaga większej koncentracji i samodyscypliny, niż stacjonarna. Już wcześniej wiele badań naukowych dowodziło, jak istotna dla produktywnego działania jest odpowiednia organizacja przestrzeni, chociaż głównie dotyczyły one biur i zakładów. Teraz ich wyniki warto zastosować również w domu – ułatwi nam to zmianę przyzwyczajeń oraz zapewni efektowną, komfortową  pracę. Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na wydzielenie miejsca, gdzie będziemy realizować służbowe zadania, odpowiednie oświetlenie, zniwelowanie hałasów, zadbanie o dopływ świeżego powietrza, towarzystwo roślin.

Funkcja ponad formę 

Pandemia dobitnie udowodniła, jak ważne jest odpowiedzialne projektowanie przestrzeni domowej, która powinna być przede wszystkim funkcjonalna, nie tylko „ładna”. Nowym "luksusem" nie są drogie meble i ekskluzywne dodatki, ale wnętrza wygodne oraz gotowe na każdą okoliczność, umożliwiające i wygodną pracę i odprężający wypoczynek. Mieszkania powinny być urządzane w zgodzie z potrzebami każdego z domowników, tak by każdy z nich miał swoją przestrzeń, służąca wielu różnym, nierzadko sprzecznym celom: pracy dorosłych, nauce dzieci, relaksowi, ćwiczeniom, zabawie.

Zobacz więcej zdjęć

Workspace dla dzieci

Nie inaczej jest w przypadku organizowania pokojów lub przestrzeni dla dzieci. Jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy, zadbajmy o zorganizowanie najmłodszym miejsca do nauki. Z biurkiem, krzesłem, oświetleniem, niezbędnymi szkolnymi przyborami, ale bez zbędnych rozpraszaczy. To ważne dla nie tylko dla ich szkolnych wyników, ale zdrowia psychicznego rodziców.  

Zobacz więcej zdjęć

Prywatność - żegnamy otwarte przestrzenie

Mieszkanie oparte o układ otwarty, bez ścian i niepotrzebnych „przeszkód” miały swoje 5 minut. Kuchnie otwarte na salon, sypialnie z łazienkami lub biurami nie zdały jednak egzaminu w pandemii, podczas której na długie dni zamknięto nas w czterech ścianach. To doświadczenie uczy doceniania prywatności, ciszy, spokoju i pokazało, jak istotne we wnętrzach są formalne i namacalne podziały: ściany i drzwi. 

Zobacz więcej zdjęć

Balkony  

Zamknięcie w czterech ścianach dobitnie pokazało nam, jak ważna w naszym życiu jest natura i możliwość wyjścia na spacer, świeże powietrze. Właściciele domów jednorodzinnych z własnymi ogródkami byli w o wiele lepszej sytuacji, niż mieszkańcy bloków. Ogrodnictwo to jedno z najpopularniejszych hobby 2020 roku. W nowych aranżacjach i projektach mieszkań wzrośnie znaczenie  organizowanie zielonych przestrzeni – czy to na balkonach, czy na dachach, tak by zapewnić każdemu dostęp do przyrody.  

Nowa generacja materiałów budowlanych – bakterio- i wirusoopornych

Globalna epidemia zjadliwego wirusa sprawiła, że jeśli wcześniej tego nie robiliśmy, w końcu doceniliśmy znaczenie higieny i czystości. Nie tylko w odniesieniu do nas samych, ale również naszych domów i innych przestrzeni, w których się obracamy. Czy ktoś wyobraża sobie teraz sklep bez punktu, gdzie zdezynfekować można dłonie? Pewnie nie. Chętnie poszukujemy sprzętów umożliwiających dokładne oczyszczenie różnych powierzchni nie tylko z widocznego gołym okiem kurzu, ale też z tego,  co niewidoczne: groźnych zarazków.

Producenci materiałów budowlanych wychodzą naprzeciw tym potrzebom i już teraz oferują tworzywa i surowce, wykazujące właściwościami antybakteryjnymi i antywirusowymi, jak np. miedź, krion, kompozyty papieru - ta branża będzie się gwałtownie rozwijać.

Deccoria.pl

Reklama

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.