Porady ogrodnicze

Trendy ogrodowe 2021. Najmodniejsze rośliny

Ogrody, balkony i tarasy, jak wnętrza, można zmieniać i urządzać w zgodzie z obowiązującymi trendami. Jakie rośliny będą modne w tym roku?

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Rośliny 2021 - najnowsze trendy 

Już dawno udowodniono, jak wiele korzyści przynosi spędzanie czasu w towarzystwie roślin. Żywa zieleń, w każdej postaci, działa na nas regenerująco i odprężająco. Daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa, poprawia atmosferę we wnętrzach, w których przebywamy.

Podobnie jak styliści wnętrz, floryści i projektanci krajobrazu zwracają uwagę na "megatrend" ekologicznego stylu życia, który odmienia niemal każdą branżę. Pandemia i obostrzenia z nią związane tylko wpłynęły jego umocnienie. W pewnych okresach domowe rośliny były jedną namiastką przyrody, z jaką mieliśmy do czynienia, gdy nie mogliśmy wychodzić na zewnątrz. Roślin w naszych domach będzie tylko przybywać. Tak jak przestrzeni do ich uprawiania – coraz więcej mieszkań wyposażanych jest w specjalne udogodnienia ułatwiające prowadzenie domowych upraw. W siłę rosną również alternatywne metody uprawiania roślin, takie jak hydroponika, ogrody pionowe czy uprawa powietrzna.

Zobacz więcej zdjęć

Jakie rośliny będą modne w 2021 roku?

Trendy mają to do siebie, że często wracają w lekko odświeżonej formie. Nie inaczej jest w świecie roślin domowych. Już teraz bardzo pożądane są gatunki, które jeszcze rok czy dwa lata temu uważano za staromodne. Są to m.in. szczawik trójkątny, wężownica, paprocie, starzec Rowleya, czy pilea. Eksperci wskazują, że w tym roku nasze parapety podbije maranta.

Zobacz więcej zdjęć

Balkon jak mały ogród

Miejskie balkony coraz częściej przypominają małe ogrody. Nie jest to już kaprys, a raczej pandemiczny standard. W tym roku balkony przejdą metamorfozę i ze składzików na świeżym powietrzu zamienią się w małe, stworzone do relaksu, zieleńce z siedziskami do wypoczynku. Nie będziemy w nich uprawiać tylko oklepanych pelargonii, fuksji czy innych roślin ozdobnych, ale przede wszystkim zioła i warzywa.  

Zobacz więcej zdjęć

Trendy 2021 do ogrodu

Kolorem roku 2021 wybrano odcienie żółci i szarości. O ile w żółtych bylinach i roślinach jednorocznych można przebierać, o tyle popielaty może stwarzać problemy. Jeśli chcemy zastosować w ogrodzie to połączenie, szukajmy roślin o srebrzystych liściach, jak np. starzec popielaty, kostrzewa sina, rogownica kutnerowata.

Przeczytaj: Hortensja ‘Polar Bear’ - stanowisko, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Trend prostoty i jednolitych, jasnych kolorów z domów przeszedł również do ogrodów. Miłośnikom minimalizmu do gustu przypadnie kolejna propozycja – moda na biały ogród, zdominowany przez rośliny wykształcające kwiaty właśnie w tym kolorze.

Poza tym w polskich ogrodach często widywane będą również: budleja Dawida, aktinidia ostrolistna, parocja perska, berberys Thunberga oraz alstremeria.

Zobacz więcej zdjęć

Ogrody zrównoważone i permakulturowe

Ekologiczne rozwiązania nie omijają również ogrodów, które coraz częściej uprawiane są w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku. W przydomowych zieleńcach chętniej oszczędzamy wodę i wykorzystujemy deszczówkę, prowadzimy kompostownik, uprawiamy rośliny rodzime (doskonale przystosowane do lokalnych warunków), no i przede wszystkim stosujemy organiczne i bezpieczne nawozy oraz opryski.

Zobacz więcej zdjęć

Akwaponika

Akwaponika to metoda uprawy roślin i hodowli ryb w obrębie jednego, wspólnego systemu. Jak łatwo się domyślić nazwa ta pochodzi od kombinacji słów hydroponika i akwakultura. W pewien sposób naśladuje ona naturalnie występujące zależności w stawach i jeziorach. Do jej korzyści należy m.in. zużywanie mniejszej ilości wody, dostarczanie przez ryby substancji odżywczych niezbędnych roślinom, co przekłada się na brak konieczności stosowania pestycydów czy herbicydów.

 fot. 123RF/PICSEL

Ogród przyjazny… jeżom

Przydomowy ogród warto uprawiać z myślą, że nie służy on tylko nam, ludziom. Nierzadko schronienia w nich szukają inne zwierzęta, np. jeże. Przeczytaj, jak stworzyć ogród przyjazny jeżom.  

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Karusia90

no wlasnie szaarosci! Udalo mi sie namowic meza wlasnie na wymiane mebli na te z ogrodonline.pl bo da sie wszystkie meble do ogrodu w szarosci. Pieknie to wyglada.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Trendy ogrodowe 2021. Najmodniejsze rośliny"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.