Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak prać maseczkę?

Od kwietnia musimy zasłaniać nos i usta. Badania i symulacje przeprowadzone przez naukowców wskazują, że to jedno z najskuteczniejszych działań ograniczających rozprzestrzenianie koronawirusa. Przyłbice i maseczki stały się nieodłączonym elementem garderoby. Jak prać maseczki wielorazowego użytku, by nie stały się źródłem zakażenia, nie tylko COVID-19, ale też innymi chorobami?

Jak prać maseczkę?

fot. 123RF/PICSEL

Maseczki ochronne - pranie

Maseczki ochronne mogą ograniczyć rozprzestrzenianie się części chorób zakaźnych układu oddechowego i zmniejszyć ryzyko zakażenia drogą kropelkową wirusem SARS-Cov-2. Zasłaniając nos i usta chronimy nie tylko siebie, ale również innych członków społeczeństwa. Ich profilaktyczne działanie należy wspierać, przestrzegając zasad higieny oraz  zachowując dystans społeczny. Naukowcy i lekarze dostarczyli szereg badań potwierdzających ich skuteczność i obalających głupie, szkodliwe mity, powielane w mediach społecznościowych.

Przeczytaj: Jak zrobić płyn do dezynfekcji? 

Jedną z najczęściej wykorzystywanych przesłon na twarz są maseczki wielorazowe, wykonane z bawełny, wiskozy lub lnu. Nie zatrzymują one wirusów tak skutecznie, jak maski chirurgiczne (które też nie są w pełni „szczelne”), czy te, zawierające filtry, jednak lepiej mieć taką ochronę, niż żadną. Podczas regularnego stosowania maseczki brudzą się, wilgotnieją od wydychanego powietrza, osiadają na nich różnego rodzaju patogeny, które mogą pozostawać na nich przez kilka-kilkanaście dni. Dlatego tak ważne jest, by regularnie je zmieniać (i nie nosić po kilka tych samych modeli) oraz odpowiednio prać po każdym użyciu. 

 fot. 123RF/PICSEL

Jak prać maseczki wielorazowe z bawełny 

Według zaleceń WHO maseczki wielorazowego użytku należy prać w temperaturze minimum 60 st. C, przez 30 minut lub dłużej, z zastosowaniem typowego detergentu – proszku czy kapsułki piorącej. W takiej temperaturze giną szkodliwe patogeny, nie tylko SARS-Cov-2, ale im zastosujemy wyższą, tym lepiej.

Po wypraniu maseczki warto ją zaprasować. Żelazko powinno być nastawione na min. 110 st. C. Rozprasowanie ich nie tylko poprawi komfort noszenia (wymięta maseczka jest niewygodna), ale też da większą pewność, że szkodliwe mikroorganizmy zostały zniszczone. Zamiast prasowania poleca się maseczki zapiekać w piekarniku lub dezynfekować sprayami zawierającymi >=70% czystego alkoholu. Alternatywnie osłonę na twarz można wygotować – przez ok. pół godziny w stale podgrzewanym na kuchence wrzątku. Swoje robi też proces mechaniczny prania - wirowanie, ruch itp. 

Przeczytaj: Sezon infekcji wirusowych - jak sprzątać w domu 

Maseczki ochronne a pranie ręczne 

Pranie w pralce z detergentem i wyprasowanie jest skuteczniejszą metodą czyszczenia masek niż ich namaczanie we wrzątku czy pranie ręczne w ciepłej wodzie z mydłem.

Dezynfekcja masek wielorazowych 

Nie zaleca się dezynfekcji w silnych wybielaczach czy płynach do dezynfekcji, zawierających chlor. Może on osłabiać włókna materiału, z jakiego wykonano maseczkę, a jego niedoprane resztki mogą podrażniać delikatną skórę na twarzy.

Uwaga: maski chirurgiczne są jednorazowe. Po wykorzystaniu stają się odpadem medycznym, nienadającym się ani do prania, ani wielokrotnego noszenia.

Deccoria.pl

Przeczytaj:

Dezynfekcja ubrań

Maseczki na twarz bez szycia. Jak ją przygotować?

Koronawirus w Polsce. Jak zrobić maseczkę ochronną w domu

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.