Porady domowe

Sezon infekcji wirusowych: Koronawirus w Polsce. Jak sprzątać w domu?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że zachowanie podstawowych zasad higieny to jeden z najlepszych sposobów profilaktyki chorób wywoływanych przez wirusy (m.in koronawirus SARS-CoV-2, wywołujący chorobę COVID-19; tzw. koronawirus z Wuhan) i bakterie. W okresie zagrożenia epidemicznego oraz zwiększonych zachorowań na grypę i przeziębienie warto pamiętać również o zachowaniu czystości w domu. Koronawirus - jak się chronić.

Sezon infekcji wirusowych: Koronawirus w Polsce. Jak sprzątać w domu?

Na przełomie zimy i wiosny, w sezonie grypowym i w obliczu zagrożenia epidemicznego COVID-19 powodowanego przez koronawirusa SARS-CoV-2, istotne jest, by pamiętać o podstawowych zasadach higieny. Te nie dotyczą tylko nas samych, ale też przestrzeni, w których żyjemy. Wieloma chorobami zarazić się można przez kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami.

Jak długo koronawirus żyje na powierzchni przedmiotów?

Dla przykładu: wirus grypy na twardych powierzchniach może przetrwać nawet do 48 godzin. Dla nowego koronawirusa SARS-CoV-2, tzw. koronawirusa z Wuhan ten czas jest szacowany na średnio 4-5 dni, a w sprzyjających warunkach nawet 9 dni. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio dbać o czystość również w naszych domach – nie tylko po przebytej chorobie. Wprowadzenie kilku dodatkowych zasad do naszej rutyny sprzątania w tym trudnym okresie może pomóc w wyeliminowaniu zarazków, które przedostają się do naszych domów.

fot. 123RF/PICSELL

Jak sprzątać, by zapobiec rozprzestrzenianiu się grypy, COVID-19 i innych chorób? Koronawirus z Wuhan

1. Do sprzątania używajmy środków czyszczących, które faktycznie zabijają wirusy. Amerykańska rządowa agencja Centers for Disease Control and Prevention (Centra Kontroli i Prewencji chorób) zaleca stosowanie preparatów czyszczących, które w składzie zawierają detergenty, alkohole, chlor, nadtlenek wodoru oraz jodofory (zawierają je środki dezynfekujące na bazie jodu). Ocet i inne naturalne środki czyszczące w walce z niektórymi chorobotwórczymi zarazkami mogą okazać się za słabe. 

Koronawirus jak się chronić

2. Używajmy środków czyszczących i dezynfekujących zgodnie z zaleceniami producentów. Spryskanie zabrudzonej powierzchni i przetarcie jej ścierką nie w każdym wypadku oznacza, że została ona dobrze wyczyszczona. Na ogół preparaty czyszczące muszą popracować przez chwilę – informację o tym, po jakim czasie należy je zmyć, znajdziemy na etykiecie.

Środki antybakteryjne - co działa na koronawirus

3. Rozważmy zastąpienie przedmiotów wielorazowego użytku jednorazówkami. Nie jest to ekologiczne rozwiązanie, jeśli jednak chcemy pozbyć się zarazków z domu, warto przerzucić się na produkty jednorazowego użytku: ręczniki papierowe, chusteczki dezynfekujące itp. Używanie ich zgodnie z przeznaczeniem – czyli raz, a potem do kosza – ogranicza rozprzestrzenianie się zarazków. Przy tej okazji nie zapominajmy o regularnym opróżnianiu koszy, unikajmy długiego przetrzymywania śmieci w domu.

fot. Pixabay.com

Sprzątanie mieszkania w sezonie grypowym. COVID-19

Częściej wymieniajmy szczoteczki do zębów, ręczniki łazienkowe i ścierki kuchenne na nowe (najlepiej prać je w bardzo wysokiej temperaturze); odkażajmy gąbki.

Najbrudniejsze przedmioty w domu - jak zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa

Patogeny - bakterie i wirusy, w tym nowy koronawirus roznoszą się po domu głównie przez dotyk, dlatego pamiętajmy, by podczas codziennego sprzątania czyścić klamki, uchwyty szafek, włączniki światła, pilot do telewizora, klawiatury komputera, telefony komórkowe, krany w kuchni i łazience, umywalki, toalety – czyli najczęściej dotykane przedmioty w całym domu. Istnieją badania potwierdzające, że na smartfonach jest więcej bakterii, niż na sedesie.

Przeczytaj również: Poradnik: jak czyścić laptopy, telewizory i smartfony?

fot. Pixabay.com

Jeśli mamy w domu osoby chore, przeziębione lub w okresie rekonwalescencji częściej niż zwykle pierzmy pościel, koce i narzuty. Programator pralki ustawiajmy na wysoką temperaturę. Dobrze wyczyścić też materac – przeczytaj jak to robić.

Sprzątanie przedpokoju

Częściej sprzątajmy przedpokój – odkurzajmy i przecierajmy podłogi. Na odzieży wierzchniej i butach przynosimy do domu wiele zarazków, więc jeśli mamy taką możliwość, lepiej trzymać je w szafach.

fot. 123RF/PICSELL

Czystość w łazience

Zadbajmy o to, by na urządzeniach ceramicznych w łazience nie odkładał się kamień, bo to doskonałe środowisko dla rozwoju zarazków i bakterii. Do toalety codziennie warto wrzucać „odświeżającą” tabletkę. Jej przygotowanie jest proste – wystarczy połączyć szklankę sody oczyszczonej, ¼ szklanki kwasku cytrynowego i łyżkę płynu do mycia naczyń. Do suchych składników stopniowo dolewamy wody by powstała gęsta, wilgotna masa, o konsystencji wilgotnego piasku. Całość dokładnie mieszamy i przekładamy do foremek do lodów. Odkładamy je na ok. 4-6 godzin – po tym czasie przeschną i nabiorą zwartego kształtu.

Bezpieczna toaleta

Jeśli jeszcze go nie mamy, wyróbmy w sobie nawyk zamykania klapy od sedesu. Po każdym użyciu — także po dokładnym umyciu i zdezynfekowaniu — przed spuszczeniem wody, klapę od misy toaletowej należy zamknąć. Zapobiega to wzbijaniu się w powietrze cząsteczek wody z zarazkami i chemicznie nieobojętnymi silnymi środkami czyszczącymi, które później osiadają na innych elementach wyposażenia łazienki: np. ręcznikach lub szczoteczkach do zębów.

Po dokładnym wysprzątaniu domu należy umyć ręce.

Ważne wietrzenie

Nie bagatelizujmy też istotnej roli wietrzenia pomieszczeń! Prawidłowa cyrkulacja to podstawa – zapobiega zarówno zawilgoceniu mieszkania, jak i zbytniemu osuszeniu powietrza, a oba rodzaje warunków sprzyjają patogenom i rozwojom chorób. Zimą mieszkania wietrzymy krótko, ale intensywnie.

Deccoria.pl 

Przeczytaj: 

Epidemia koronawirusa - nowe informacje aktualizowane na żywo 

Koronawirus gdzie dzwonić

Gdzie jest koronawirus

Koronawirus liczba chorych w Polsce 

Koronawirus pierwsze objawy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.