Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Nowe zasady segregacji odpadów

1 lipca 2019 rozporządzeniem Ministra Środowiska zmieniły się regulacje dotyczące segregacji śmieci. Do pojemników na papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło oraz odpady mieszane dołącza kolejny: na odpadki bio. Jest on już znany mieszkańcom domów jednorodzinnych, którzy wcześniej mogli składować w nim opady zielone – trawę, liście i inne odpadki z ogrodu. Nie był to kubeł obowiązkowy — gminy zapewniały bezpłatny odbiór takich odpadów, tym, którzy zgłosili taką potrzebę.

Nowe zasady segregacji odpadów

fot. 123RF/PICSELL

Nowa frakcja odpadów - BIO

Od teraz do brązowego kubła, poza odpadami zielonymi, trafiać mają również śmieci organiczne – odpadki warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy, rośliny doniczkowe oraz resztki jedzenia z wyjątkiem mięsa, kości oraz tłuszczów zwierzęcych. Te ostatnie, jak dotychczas, trafiać powinny do pojemników na odpady zmieszane.

Czy trzeba segregować odpady?

Deklarując selektywną zbiórkę odpadów, mieszkańcy domów w zabudowie jednorodzinnej zobowiązują się do zakupu pojemnika o odpowiednim kolorze i składowania w nim bioodpadów. Wyjątkiem od tej zasady jest utrzymywanie na posesji własnego kompostownika, co trzeba jednak zgłosić do jednostki odpowiadającej za odbiór i gospodarowanie odpadami. Zobacz, jak założyć kompostownik » Obowiązek dostarczenia brązowych pojemników dla mieszkańców w zabudowie wielorodzinnej spoczywa na jej zarządcach.

Zmiany w przepisach o selektywnej zbiórce odpadów to efekt prac resortu środowiska, który dąży do podporządkowania się regulacjom Unii Europejskiej. Wskazują one, że do 2020 roku Polska powinna osiągnąć 50-procentowy poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych oraz szkła.

Nowe opłaty za wywóz śmieci — nowelizacja "ustawy śmieciowej"

Co do zasady śmieci segregować nie musimy – trzeba się jednak wówczas liczyć z sowitymi opłatami za ich wywóz. Wkrótce koszty te mają wzrosnąć jeszcze bardziej. 04.07.2019 Sejm przyjął nowelizację do tzw. ustawy śmieciowej (ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). Nowe przepisy wprowadzają „widełki” opłat dla osób niesegregujących odpadów: nie mniej niż dwukrotność, ale nie więcej niż czterokrotność opłaty za wywóz śmieci.

Segregacja odpadów i kontrowersje

Wejście w życie nowych przepisów nie poszło gładko. Kiedy udało się uporać z dostawami brakujących w niektórych gminach kubłów na bioodpady, pojawił się kolejny problem – częstotliwość odbioru odpadów, szczególnie nowej, biodegradowalnej frakcji.
Mieszkańcy części miast i gmin — szczególnie ci z domów jednorodzinnych — alarmują, że są one odbierane zbyt rzadko, gdzieniegdzie tylko raz w miesiącu. Niemieszczące się w pojemnikach śmieci zalegają na ich posesjach i psują się, gniją, pleśnieją. Jest to uciążliwe szczególnie teraz, latem, kiedy temperatury w ciągu dnia są bardzo wysokie. Resztki pożywienia przyciągają owady i szczury, co niepokoi okoliczną ludność. Istnieją przesłanki wskazujące, że nieterminowe i nieczęste odbieranie śmieci jest czynnikiem zniechęcającym do segregowania odpadów.

Smród nierzadko powodowany jest przez nieprawidłowe selekcjonowanie i składowanie śmieci – do bioodpadów często trafia, choć nie powinno, mięso i inne spożywcze produkty pochodzenia zwierzęcego.

Skąd biorą się opóźnienia? Część ośrodków tłumaczy się współpracą z prywatnymi firmami, odpowiadającymi za wywóz śmieci. Gdzieniegdzie opóźnienia są spowodowane zaskakująco dużą ilością odpadków, na których odbiór nie wszyscy podwykonawcy byli przygotowani. O częstotliwości odbioru odpadów uchwałą decyduje rada gminy.

Jak poprawnie segregować odpady?

Do pojemnika z napisem „Papier” wrzucamy: papier, tekturę, karton, czyste opakowania z tych materiałów, zeszyty, czasopisma, ulotki.

Nie mogą trafiać tam zabrudzone, zatłuszczone papiery (ręczniki papierowe, chusteczki), papiery foliowane i woskowane (np. karton po mleku), paragony, okładki książek.

„Metale i tworzywa sztuczne”

Wrzucamy: zgniecione butelki, nakrętki od słoików i butelek, plastikowe opakowania i woreczki, puszki, foliowany i woskowany papier, folię aluminiową, folię spożywczą, koperty z folią bąbelkową, produkty z gumy, „biodegradowalny” plastik, garnki itp.

Czy odpady plastikowe trzeba myć? Pojemników z plastiku co do zasady nie trzeba myć, chyba że gmina zaleca inaczej.

Nie wrzucamy: elektrośmieci, płyt CD.

„Szkło”

Wrzucamy: słoiki, butelki, szklane opakowania po kosmetykach.

Nie wyrzucamy: ceramiki, luster i naczyń żaroodpornych, które trafiać powinny od odpadów zmieszanych.

„Bio”

Wrzucamy: odpadki roślinne, obierki i resztki po warzywach i owocach, odpady zielone, rośliny, fusy, zepsute przetwory warzywno-owocowe, siano, trociny.

Czy odpady bio można wyrzucać w workach? Odpady tego typu można wyrzucać do brązowego pojemnika TYLKO w opakowaniach biodegradowalnych (np. z niezadrukowanego papieru). Jeśli zbieramy śmieci do foliówek – należy je opróżnić.

Nie wrzucamy: mięsa (w tym również ryb) i jego resztek, popiołu, oleju jadalnego, kurzu z odkurzacza, płyt wiórowych i pilśniowych.

„Zmieszane”

Wyrzucamy: resztki mięsa, zużyte produkty higieniczne, zabrudzony papier, potłuczone lustra, wyroby z porcelany i podobne, tekstylia.

Przeczytaj: Co zrobić ze zużytym AGD?

Elektrośmieci – baterie, żarówki itp. - odbierane są w specjalnych punktach i niektórych sklepach. Informacje o punktach na terenie danej gminy można znaleźć w internecie.

Pod żadnym pozorem nie wyrzucajmy do przydomowych koszów leków. Należy je oddać: przyjmują je apteki oraz Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Podobnie postępujemy z chemią domową – granulkami do udrożniania rur itp.

Sprzęty AGD i wielkogabarytowe, a także pozostałości po remoncie i budowie oddać można do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Co więcej, gminy zobligowane są do okresowego zapewniania możliwości pozbycia się tego typu odpadów.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.