Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Największy błąd w praniu ręczników. Dlatego są twarde i szorstkie!

Po kąpieli lubimy otulić ciało miękkim ręcznikiem. Kąpielowe tekstylia mają jednak to do siebie, że zaskakująco szybko się zużywają. Tracą puszystość i stają się bardziej drapiące. Dużo w tym naszej winy. Co zrobić żeby ręczniki były miękkie?

Największy błąd w praniu ręczników. Dlatego są twarde i szorstkie!
Dodaj kilka kropel do prania, ręczniki będą miekkie i pachnące. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Nowe ręczniki są miłe w dotyku, puszyste i doskonale chłoną wodę. Z czasem, pod wpływem intensywnego użytkowania, tracą one jednak swoje walory. Ich włókna sztywnieją, zbijają się, czasem kosmacą. Nie są już chłonne i miękkie, a wycieranie się nimi przypomina szorowanie ciała szczotką. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym można temu zapobiec. Podpowiadamy, co zrobić żeby ręcznik był miękki.

Jak prać ręczniki żeby były miękkie?

Nic tak nie szkodzi tkaninom, a już szczególnie ręcznikom o dłuższym włosiu, jak nadmierna ilość detergentów używanych do prania. Wciąż pokutuje błędne przekonanie, że im więcej proszku czy płynu do płukania dodanego do pralki, tym lepiej obie substancje zadziałają. Rzadko też stosujemy się do zaleceń producentów środków piorących, które znajdują się na opakowaniach detergentów. Zawarte są tam wyraźne podpowiedzi, w jaki sposób je dozować.

Dlaczego nie warto przesadzać z ilością detergentu?

  • Jego nadmiar nie rozpuści się całkowicie w wodzie i nie wypłucze się z tkaniny, wręcz przeciwnie – osadzi się na jej włóknach, oblepiając je cienką, lepką warstwą.
  • Powoduje on, że włosie ręcznika robi się bardziej zbite, chłonie mniej wody i wszelki brud chwyta się go o wiele szybciej.

Przeczytaj również: Jak usunąć plamy na ręcznikach? Te domowe sposoby nigdy nie zawodzą

Miękkie ręczniki domowym sposobem

Jak najprościej zmiękczyć ręczniki? Zamiast sklepowych produktów warto wypróbować domowe środki zmiękczające. W przeciwieństwie do komercyjnych detergentów nie zawierają „oblepiających”, hamujących absorpcję wody, substancji. W roli zmiękczacza dobrze sprawdzi się biały ocet. Ma on szereg zalet:

  • pielęgnuje kolor i zapobiega jego blaknięciu,
  • sprzyja zachowaniu miękkości tkanin,
  • ma on też właściwości odkażające, co w przypadku ręczników, narażonych na wilgoć i rozwój bakterii, ma szczególne znaczenie.

Jak go stosować? Na każdy prany ręcznik wlewajmy do bębna pralki ½ szklanki octu. Aby nadać im pięknego zapachu, dodajmy do niej również kilkanaście kropel ulubionego olejku eterycznego.

Jak wybielić ręcznik?

Podobnymi właściwościami co ocet, odznacza się soda oczyszczona. Ona również neutralizuje nieprzyjemne zapachy, a w przypadku pożółkłych tkanin, dobrze je wybiela. Przed „praniem właściwym” w pralce, warto namoczyć ręczniki w roztworze ciepłej wody i właśnie sody. Nie używajmy już później płynu do płukania.

pranie białego ręcznika  Soda oczyszczona neutralizują nieprzyjemne zapachy i pomaga wybieliĆ ręcznik. Fot.123RF.com

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

Bardzo ważna dla utrzymania miękkości ręczników jest temperatura prania. Nie powinna być ona ani za niska, bo tkaniny nie wyczyszczą się w wystarczającym stopniu, ani zbyt wysoka, bo w dłuższej perspektywie niszczy ona włókna łazienkowych tekstyliów. W zależności od gatunku materiału, z których wykonano ręczniki, optymalna temperatura prania będzie wynosić:

  • 60 st. dla bawełnianych,
  • 40 st. dla welurowych.

Ręczniki pierzemy osobno (a więc nie z ubraniami czy pościelą i kocami) i najlepiej posegregowane kolorami. Pamiętajmy również, by nie wypełniać bębna pralki tkaninami do pełna.

Nieoceniona suszarka bębnowa i jej alternatywa

Przytulną miękkość starszym ręcznikom zapewnić może suszarka bębnowa. Warto jednak zwrócić uwagę na oznaczenia na metkach tkanin – nie wszystkie nadają się do suszenia automatycznego lub mają szczególne wymagania co do temperatury i innych ustawień.

Przeczyraj również: Kupujemy suszarkę do prania. O tym musisz wiedzieć

Suszarka nie jest popularnym sprzętem w naszych domach – w jaki sposób suszyć więc ręczniki tak, by były miękkie?

  • Przed rozwieszeniem otrzepmy je dokładnie z nadmiaru wody.
  • Wieszajmy je starannie na sznurkach, nie dopuszczając do żadnych zagięć tkaniny.
  • Dopilnujmy też, by nie znajdywały się one zbyt blisko siebie.

O tym pamiętajmy każdego dnia:

  • Po każdym użyciu, ręcznik należy rozwiesić swobodnie, tak by mógł całkowicie wyschnąć.
  • Latem ręczniki pierzmy przynajmniej raz na trzy dni, zimą – raz w tygodniu.
  • Nowo zakupione ręczniki przed pierwszym użyciem namaczajmy przez 12 godziny w zimnej wodzie, a później upierzmy. Dzięki temu będą one bardziej chłonne.

Jak prać ręczniki, żeby nie śmierdziały?

Wydawać by się mogło, że ręczniki, którymi jedynie obcieramy ciało z nadmiaru wody, nie wymagają częstego prania. Nic bardziej mylnego! Wycierając naszą skórę, zdzieramy z niej martwy naskórek, który osadza się na włóknach tkaniny, co stanowi doskonałą pożywkę dla namnażających się bakterii, grzybów i roztoczy. Ich rozwojowi sprzyjają również wilgoć i wysoka temperatura, które często panują w łazience, gdzie najczęściej trzymamy ręczniki.

  • Po każdym użyciu tkanina powinna gruntownie wyschnąć. Nawet jeśli stosujemy się do tej zasady, jednego ręcznika nie należy używać dłużej niż przez tydzień – optymalnie jest je wyprać już po trzech użyciach lub kiedy zaczną dziwnie pachnieć.

  • Piorąc ręczniki, powinniśmy unikać stosowania płynów zmiękczających. Nie wpłukują się one całkowicie z jego włókien, co więcej, składniki w nich zawarte sprawiają, że materiały tracą swoje chłonne właściwości.

  • Warto również prać je osobno – w ciasno upakowanym tekstyliami bębnie pralki, środki piorące nie zostaną z nich dokładnie wypłukane.

  • Jeśli chcemy, aby ręczniki pozostały miękkie i przyjemne w dotyku, do ich zmiękczania używajmy octu – zadowalające efekty uzyskamy już po dolaniu do pralki jednej szklanki tego „specyfiku”.

  • Podobne rezultaty daje zastąpienie połowy zwyczajowej porcji proszku do prania, sodą oczyszczoną.

  • W przypadku obu metod dobrze dodać do prania kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Przeczytaj również: Jak suszyć pranie, żeby nie śmierdziało? Niezawodny babciny sposób

suszenie prania Nigdy nie susz prania w mieszkaniu, szkodzisz swojemu zdowiu! Fot. 123RF/PICSEL

Pranie w pigułce. Co oznaczają symbole na metkach? na INTERIA.TV.

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.