Porady domowe

Kupujemy suszarkę do prania. O tym musisz wiedzieć

Suszarki do prania są coraz bardziej popularne i wiele osób zastanawia się, jaką wybrać do swojego domu. Ogromna liczba modeli na rynku sprawia, że decyzja o zakupie może być trudna. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze suszarki do prania, tak by zakup był udany, a suszarka służyła nam przez lata.

Kupujemy suszarkę do prania. O tym musisz wiedzieć
Suszarka do prania - jaką kupić? Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Suszarki do prania w ostatnich latach zyskały wielu zwolenników. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ suszarki posiadają wiele zalet i znacznie ułatwiają życie. Poniżej podpowiadamy, jak działa suszarka do prania, jakie modele wyróżniamy oraz jakie jeszcze aspekty należy rozważyć przed dokonaniem zakupu.

Rodzaje suszarek do prania

Obecnie na rynku dostępne są trzy najbardziej popularne modele suszarek do prania. Różnią się one sposobem działania oraz ceną.

 • Suszarki wywiewowe (nawiewowe) – sposób ich działania jest bardzo prosty. Ciepłe powietrze najpierw wdmuchiwane jest do komory, a następnie wywiewane z parą wodną. Przy tym modelu suszarki konieczne będzie jej podłączenie do kanału wentylacyjnego, dlatego już na etapie zakupu należy przemyśleć, czy będziemy mieć taką możliwość w naszym domu. Suszarki nawiewowe są najtańsze, ale równocześnie mogą być też najmniej energooszczędne.

 • Suszarki kondensacyjne – ten rodzaj suszarek wykorzystuje zjawisko kondensacji, co oznacza, że podczas suszenia para wodna skrapla się i zostaje zamieniona w wodę. Następnie woda zbierana jest do specjalnego pojemnika, który należy opróżniać po każdym użyciu suszarki. Niektóre modele mają możliwość podłączenia odpływu do kanalizacji, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o samodzielnym, każdorazowym opróżnianiu pojemnika. Ten model suszarek jest nieco droższy niż suszarki nawiewowe.

 • Suszarki z pompą ciepła – działają one na tej samej zasadzie, co suszarki kondensacyjne, jednak wykorzystują tzw. zamknięty obieg. Oznacza to, że gorące powietrze służy do ogrzania zimnego w kolejnych fazach cyklu suszenia prania, a tym samym zapobiega utracie ciepła i zapewnia większą energooszczędność. Ten model suszarek jest najdroższy ze wszystkich omawianych.

Może zainteresuje cię artykuł: Jak suszyć pranie, żeby nie śmierdziało? Niezawodny babciny sposób

Suszarka do prania ma wiele zalet. Fot. 123RF/PICSEL

Wady i zalety suszarek do prania

Suszarki elektryczne, jak każde inne urządzenia, mają swoje wady i zalety. Poniżej prezentujemy najważniejsze.

Zalety suszarek elektrycznych:

 • Brak konieczności rozwieszania prania na suszarce tradycyjnej – oszczędność czasu i energii
 • Pranie wysycha w ciągu 60 – 160 minut. Wszystko zależy od programu i wagi prania
 • Pranie nie oddaje wilgoci do mieszkania i nie przesiąka zapachami domowymi – np. gotowaniem
 • Pranie nie zajmuje tyle miejsca w domu. Czasem, aby wysuszyć dużą ilość prania tradycyjnym sposobem m.in. pościel, ręczniki czy kurtki, trzeba zająć znaczną przestrzeń w domu
 • Pranie zawsze ładnie pachnie, co nie jest standardem w przypadku tradycyjnego suszenia, np. w okresach, gdy w mieszkaniach jeszcze nie grzeją kaloryfery i jest duża wilgotność powietrza
 • Suszarki świetnie radzą sobie z usuwaniem sierści zwierząt. W trakcie suszenia sierść wydmuchiwana jest z tkaniny i zbiera się w specjalnym filtrze
 • Suszenie ubrań w pralce minimalizuje zagniecenia. Dzięki temu niektórych ubrań nie trzeba wcale prasować

Wady suszarek elektrycznych

 • Zakup suszarki wiąże się ze znacznym kosztem - od 1800 do 5000 zł
 • Nieodpowiedni dobór programu może spowodować skurczenie lub zniszczenie niektórych ubrań
 • Trzeba na stałe wygospodarować dla nich miejsce w domu i w zależności od modelu – podłączyć do kanalizacji lub wentylacji
 • Zużywają dodatkową energię elektyczną i generują kolejne koszty
 • Niektóre modele bywają głośne i słychać ich pracę

Przeczytaj także: Jak oszczędzać prąd? Błahy błąd winduje rachunki. Wielu go popełnia

Suszarka do prania ma wiele zalet. Fot. 123RF/PICSEL

Zakup suszarki do prania – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeżeli chcemy kupić suszarkę elektryczną, to poniższe aspekty są również bardzo ważne na etapie wyboru odpowiedniego modelu. Liczy się nie tylko rodzaj działania, ale też rozmiar czy pojemność.

 • Głębokość suszarki

Jeżeli dysponujemy małą przestrzenią, to wybierzmy taki model, co do którego będziemy mieć pewność, że zmieści się w naszym pomieszczeniu. Większość suszarek ma głębokość 60 cm, a tylko nieliczne mają wymiar 46 – 50 cm. Ma to również znaczenie, gdy chcemy ustawić suszarkę na pralce. Zbyt szeroka suszarka nie będzie stabilnie stała na pralce i jej montaż stanie się niemożliwy.

 • Pojemność suszarki

Przy wyborze suszarki powinniśmy uwzględnić, jaka jest jej wielkość załadunku. Zaleca się, aby załadunek suszarki był równy wielkości załadunku pralki. Jeśli będzie mniejszy, to wówczas niemożliwe będzie wysuszenie na raz wszystkich wypranych rzeczy.

 • Kierunek otwierania drzwiczek

Kupując suszarkę zwróćmy uwagę, czy ma możliwość obustronnego montażu drzwiczek lub czy drzwiczki otwierają się w pożądanym przez nas kierunku. W innym wypadku może się okazać, że nie będziemy w stanie w pełni otworzyć drzwiczek, bo będą kolidowały np. ze ścianą czy innymi meblami.

Mamy nadzieję, że wiecie już, jaką suszarkę do prania kupić i biorąc pod uwagę ich rodzaje, sposób działania oraz wady i zalety, z łatwością wybierzecie dla siebie odpowiedni sprzęt.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

tcheslav

Od roku jestem użytkownikiem pralko-suszarki i jedyne zastrzeżenie jakie mam to czemu tak późno!!

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kupujemy suszarkę do prania. O tym musisz wiedzieć"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.