Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet? Rachunki za ogrzewanie znacznie się zmniejszą

Piece na pellet to popularne rozwiązanie nie tylko w zakładach produkcyjnych, lecz także w domach jednorodzinnych, gdzie zastępują inne, mniej wydajne i bardziej skomplikowane technologicznie rozwiązania. Najważniejszym zadaniem, które musimy mieć na uwadze po zamontowaniu takiego systemu grzewczego, jest optymalizacja jego pracy, a więc odpowiednie ustawienie podstawowych parametrów. Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet, aby utrzymał on komfort cieplny, a przy tym nie wygenerował kosmicznych rachunków? Podpowiadamy, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet? Rachunki za ogrzewanie znacznie się zmniejszą
Odpowiednie ustawienie pieca na pellet ma znaczenie w poprawie wydajności grzewczej i zwiększeniu oszczędności. Fot. uximetcpavel/deccoria.pl

Spis treści:

Odpowiednie ustawienie pieca na pellet ma znacznie

Montaż pieca na pellet w budynkach o rozmaitym przeznaczeniu staje się z roku na rok rozwiązaniem coraz bardziej popularnym. Za takim wyborem przemawia wygoda i łatwość użytkowania systemu grzewczego oraz wysoka wydajność energetyczna. Jednak w przypadku pieca na pellet tak, jak i innych urządzeń mających zapewniać komfort cieplny, duże znaczenie ma umiejętne zaprogramowanie ustawień, dzięki czemu udaje się obniżyć rachunki nawet w okresie zintensyfikowanego użytkowania. Jak to możliwe?

Podstawowe ustawienia pieca na pellet pozwalają np. ustalić zużycie materiału grzewczego na optymalnym poziomie oraz wykorzystywać go bardziej efektywnie, regulując procesy spalania, redukując potencjalne straty energii oraz dbając o utrzymanie najkorzystniejszych warunków temperaturowych w obiekcie. Co daje zastąpienie ustawień tzw. uniwersalnych, indywidualnymi parametrami? Dzięki temu działanie pieca da się lepiej monitorować, a w razie potrzeby zmieniać w zależności od warunków termicznych panujących w domu oraz pogody na zewnątrz. 

Specjaliści podkreślają, że odpowiednie ustawienie pieca na pellet ma znaczenie dla:

  • wydajniejszej pracy urządzenia i wydłużenia jego żywotności;
  • efektywniejszego zużycia paliwa – umiejętna konfiguracja podstawowych parametrów grzewczych w piecu pozwala zmniejszyć zużycie materiału, poprawić efektywność spalania oraz zmniejszyć emisję resztek;
  • lepszego rozprowadzenia ciepła po pomieszczeniach, czyli eliminacji tzw. stref zimnych w budynku.

pellet Dobrej jakości pellet zapewnia dużą wydajność grzewczą, jednak nawet jakościowy produkt można wykorzystywać w nadmiarze, jeśli ustawienia pieca nie zostaną zoptymalizowane. Fot. Baloncici/CanvaPro

Ważnym aspektem, o którym trzeba wspomnieć, jest poprawa wydajności urządzenia, a co za tym idzie utrzymanie jego aktywności na poziomie najbezpieczniejszym dla eksploatowanych podzespołów. Oznacza to, że dobrze ustawiony już na początku użytkowania piec na pellet w warunkach zmniejszających ryzyko awarii będzie działał dłużej i lepiej, przekładając się na oszczędności na różnych płaszczyznach.

Przeczytaj również: Piec na pellet czy indukcyjny? Koszty, wady i zalety urządzeń grzewczych

Podstawowe ustawienia pieca na pellet

Nawet gdy korzystałeś już z urządzenia pozwalającego na ogrzewanie pelletem i doskonale pamiętasz jego ustawienia, przy montażu nowego pieca zwróć uwagę na wytyczne producenta związane zarówno z instalacją, jak i pierwszym programowaniem. Wiele urządzeń działa podobnie, jednak należy pamiętać, że różne modele mogą wymagać innych ustawień podstawowych, np. związanych z temperaturą.

Wiele osób w czasie zimy nie tylko niepotrzebnie podwyższa temperaturę pracy pieca, lecz także popełnia inny istotny błąd, ustawiając go na tzw. pełną moc. Zwiększa to jego eksploatację oraz prowadzi do zużycia większej ilości paliwa przy nieefektywnym spalaniu. Jak zoptymalizować działanie pieca na pellet i uniknąć nadmiernych kosztów eksploatacji? Wśród podstawowych ustawień najistotniejsze są właściwa temperatura pracy, odpowiednio dobrana moc, regulacja systemu wewnętrznej wentylacji oraz programowanie czasowe.

Podczas regulacji parametrów pracy pieca na pellet warto uwzględnić zarówno warunki panujące w budynku (czy wymaga solidnego dogrzania, czy jedynie utrzymania temperatury lub wyrównania rozprowadzania ciepła po pomieszczeniach), jak i te panujące na zewnątrz. Manipulowanie ustawieniami wraz ze wzrostem lub spadkiem temperatury na zewnątrz pozwoli utrzymać wyższy komfort cieplny zgodnie ze zmianami warunków pogodowych, a przy tym zaoszczędzić paliwo.

Nowoczesne rozwiązania, takie jak specjalne programatory instalowane dodatkowo, działają jak mierniki i regulatory mocy pieca, automatycznie dostosowując temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach do rzeczywistych potrzeb użytkowników.

Jeśli nie ma cię w budynku, nie ma sensu utrzymywać nadmiernie wysokiej temperatury. Lepiej, gdy termostat zaprogramowany zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami zwiększy moc pieca w odpowiednim momencie lub zmniejszy, gdy akurat więcej ciepła nie będzie potrzebne. Ograniczenie zbędnego dogrzewania wnętrz to pierwszy, wyraźnie odczuwalny krok do oszczędności. Niższe rachunki zagwarantuje ci również inwestycja w wysokiej klasy izolację budynku. Im mniej ciepła stracisz w wyniku nieszczelności lub źle dobranej izolacji, tym mniej ciepła będziesz musiał dodatkowo wygenerować.

Specjaliści podkreślają, że w utrzymaniu dobrej wydajności pieca na pellet bardzo ważne jest regularne czyszczenie urządzenia oraz jego specjalistyczna konserwacja. Gromadzące się wewnątrz pieca zanieczyszczenia, powstające naturalnie w procesach spalania paliwa, potrafią skutecznie ograniczać emisję ciepła, dlatego nie pozwól, aby palenisko było zabrudzone, a zapchana wentylacja przyczyniła się do pogorszenia działania całego systemu grzewczego. Pamiętaj, że brudny piec to jedna z głównych przyczyn nieefektywnego spalania dostarczanego paliwa. I tyle z twoich potencjalnych oszczędności. 

Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet?

Zawsze jest dobry moment na zmianę standardów użytkowania pieca na pellet i poprawę jego podstawowych ustawień. Zwróć tylko uwagę na to, by wszelkie zmiany w parametrach urządzenia wprowadzane były krok po kroku. Może bowiem okazać się, że już nawet niewielka różnica w ustawieniach pozwoli na bardziej wydajne ogrzewanie tego konkretnego budynku o danej porze roku. W praktyce chodzi bowiem o to, by w pierwszej kolejności utrzymać komfort cieplny i przyjemne warunki do pracy, relaksu czy innej formy wewnętrznej aktywności, przy czym oszczędność materiałów grzewczych będzie po prostu dodatkowym bonusem.

pellet podawanie Automatyczny podajnik pelletu powinien dawkować paliwo zgodnie z rzeczywistymi potrzebami. Oznacza to, że gdy temperatury na zewnątrz są wyższe, dawkowanie materiału opałowego powinno zostać zmniejszone. Fot. Reflexpixel/CanvaPro

Zastanawiasz się, jak ekonomicznie ustawić piec na pellet? Rozwiązanie jest dość proste.

  • Przede wszystkim zwróć uwagę na moc urządzenia. Nie musisz ustawiać jej na tzw. maksa, piec znacznie lepiej zadziała, gdy moc zostanie indywidualnie dobrana do potrzeb grzewczych oraz warunków, w jakich działa urządzenie. Możesz wykorzystać parametr określony przez producenta, jako optimum lub economic, albo dopasować go indywidualnie, monitorując efektywność grzewczą oraz codzienne i okresowe zużycie pelletu. Sprawdzenie, ile rzeczywiście zużywasz paliwa i czy wartość ta uległa zmniejszeniu, będzie dla ciebie pierwszym wyznacznikiem prawidłowo wprowadzonych ustawień.

  • Zadbaj o odpowiednie ustawienia temperatury pracy pieca. Nawet jeśli kusi cię zwiększenie mocy i podniesienie temperatury, trzymaj się tzw. wartości optymalnych – temperatura utrzymana na poziomie 70°C powinna zapewnić komfortowe warunki we wszystkich pomieszczeniach przy minimalnych stratach energetycznych, a przy tym ma na celu wydłużenie żywotności urządzenia, zmniejszając ryzyko potencjalnych awarii.

  • Pilnuj, aby wentylatory pracowały prawidłowo, a do pieca docierała odpowiednia ilość powietrza. Jeśli będzie go zbyt mało, procesy spalania materiału opałowego nie będą pełne, a efektywność grzewcza leniwie tlącego się pelletu będzie znacznie niższa od oczekiwanej. Uważaj też, aby nadmuch w otworach wentylujących nie był zbyt intensywny, jeśli zmiana ustawień podstawowych nie pozwala na trafienie w optimum, skorzystaj z pomocy serwisantów, bo być może konieczne będzie wstępne wyregulowanie wentylatora w nowym urządzeniu.

Jednym z podstawowych podzespołów w piecu na pellet jest podajnik. Jego działanie również wymaga monitorowania. Błędy w ustawieniach podajników zautomatyzowanych potrafią prowadzić do tego, że piec, mimo pozornie prawidłowej pracy, nie zdoła dostatecznie mocno nagrzać się, by przekazać dość ciepła odbiornikom i emiterom zlokalizowanym w poszczególnych pomieszczeniach.

Utrzymanie oczekiwanej wydajności, która z kolei sprawi, że w pokojach będzie ciepło, wymaga dostosowania ustawień, takich jak jego częstotliwość oraz ilość podawania pelletu, do warunków pogodowych. Pamiętaj, że choć ustawienia dyktowane przez producentów uważane są za optymalne, w praktyce każdy użytkownik pieca na pellet powinien wyregulować je zgodnie z własnymi potrzebami.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jaki komin do pieca na pellet? Czy piec na pellet można podłączyć do zwykłego komina?

Jak przechowywać pellet, by nie stracił swoich właściwości? Czy można przechowywać pellet na zewnątrz

Nietypowa alternatywa dla pelletu. Łuski gryki – kaloryczność, w jakim piecu palić

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.