Porady domowe

Czym się charakteryzują lodówki no-frost? Wyjaśniamy

Współczesny świat to rozwój, innowacja i nowoczesność. Dzisiejsze gospodarstwa domowe bez wahania stosują szereg kompleksowych rozwiązań, które nie tylko przyspieszają i ułatwiają ich funkcjonowanie, ale również sprawiają, że staje się ono bardziej opłacalne. Sprzętem niezastąpionym, bez którego nie możemy się obejść jest oczywiście wolnostojąca lodówka.

Czym się charakteryzują lodówki no-frost? Wyjaśniamy
REKLAMA

fot. Pixabay.com

Lodówki no frost — sposób na ułatwienie życia

Czy ktoś z nas wyobraża sobie sytuację, gdy jesteśmy pozbawieni dostępu do lodówki? W której całą zakupioną żywność musimy przechowywać w warunkach pokojowych? Fakt, że lodówka jest sprzętem podstawowym, nie podlega dyskusji. Pozostaje jedynie kwestia wyboru jej modelu. Dostępne na rynku wyposażenia kuchenne kuszą poziomem zaawansowania, prześcigają się w jakości projektów, wytrzymałości i przystępności użytkowania, dlatego decyzja o zakupie tej jedynej lodówki, wcale nie jest łatwa. W dobie tak ogromnej dostępności różnego rodzaju produktów zdecydowanie warto mówić o „perełkach”, które w jakiś sposób wyróżniły się spośród wszystkich innych akcesoriów. Do takich należą bez wątpienia lodówki no frost, które pokochaliśmy od pierwszego wejrzenia i które sprawiły, że zarówno nasze wnętrza, jak i poczucie komfortu oraz miesięczne wydatki, nie stanowią już powodu do zmartwień.

Zobacz więcej zdjęć

Jak działają lodówki no frost?

Lodówka z systemem no frost jest przede wszystkim urządzeniem bezszronowym (wolnostojącym lub przeznaczonym pod zabudowę), w którym dzięki nowoczesnym technologiom nie mamy problemu z nawarstwianiem się tafli lodu na jej ścianach oraz uciążliwym odmrażaniem. Przy zakupie nowego sprzętu powinniśmy pamiętać, że fakt wydania nieco większej sumy pieniędzy na lodówkę z systemem no frost stanowi wręcz niepoliczalną rekompensatę za czas, który moglibyśmy zmarnować na obsługę zwykłej lodówki. Technologia no frost nie pozwala na osadzanie się szronu oraz lodu na wewnętrznych ściankach komory chłodzącej i mrożącej w naszej lodówce. Nowoczesny system cyrkulacji powietrza z kolei pozwala na bezproblemowe utrzymanie pożądanego poziomu temperatury oraz wilgoci, a także ich dowolną modyfikację. Działa to w ten sposób, iż ciepłe powietrze jest natychmiast usuwane, a na jego miejsce nadmuchiwane jest zimne, które dodatkowo osusza wnętrze lodówki. Producenci lodówek bezszronowych z systemem no frost nie poprzestali na projekcie jednego typu urządzenia, wręcz przeciwnie.

Zobacz więcej zdjęć

Dla naszej wygody, komfortu oraz lepszej organizacji czasu, stworzono kilka różnych odmian bezszronowych systemów zastosowanych w lodówkach, określanych jako: no frost, full no frost, low frost. System no frost ogranicza namnażanie się powłoki lodowej w zamrażarce, dzięki czemu całkowicie eliminuje konieczność rozmrażania. Lodówko-zamrażarka posiada bardziej skomplikowaną specyfikę, a mianowicie nie dopuszcza do powstawania i osadzania się szronu i lodu. System low frost natomiast jest technologią wykorzystującą mechanizm odprowadzania wilgoci, który powoduje, że szron oraz warstwa lodowa są produkowane znacznie wolniej i poprzez to konieczność odmrażania lodówki zachodzi stosunkowo rzadziej. Lodówko-zamrażarka, a dokładnie ujmując — lodówka bezszronowa, wolnostojąca lub pod zabudowę — nadaje się do każdej kuchni, niezależnie od tego, jaki projekt posiadamy.

Zobacz więcej zdjęć

Zalety

Zalety, jakie posiada lodówka z systemem no frost, można wymieniać w nieskończoność — z kilku powodów. Po pierwsze, ze względu na natłok obowiązków, wielość codziennie wykonywanych ról, tryb życia, nie możemy pozwolić sobie na marnowanie czasu, którego i tak przecież nie mamy zbyt wiele. Posiadamy przecież ważniejsze lub po prostu bardziej interesujące zajęcia niż kilkugodzinne odmrażanie lodówki, a następnie jej mycie i ponowne przygotowywanie do pracy. Co ciekawe, nie wielu z nas zdaje sobie sprawę, że nawet mała lodówka, przeznaczona do zabudowy, może posiadać dużą pojemność. Po drugie, od sprzętów codziennej użyteczności wymagamy tego, aby były wygodne, wytrzymałe i trwałe, albowiem stanowią niemały wydatek. Dlatego właśnie bezszronowe chłodziarki do zabudowy są niekwestionowanym liderem na polskim rynku i nie tylko, spełniają bowiem wszystkie wymagania klientów. Poza tym prezentują mały poziom wilgotności we wnętrzu urządzenia, dzięki czemu żywność dłużej zachowuje świeżość.

Zobacz więcej zdjęć

Mała lodówka wolnostojąca, pasująca do każdego wnętrza, to świetny pomysł na długoletnią inwestycję. Co więcej, dzięki lodówko-zamrażarce no frost, nie mamy problemu z jedzeniem stale przywierającym do pokrywy lodowej. Warto zwrócić również uwagę na aspekty mniej widoczne na pierwszy rzut oka, a mianowicie — osiadający wciąż szron może doprowadzić do uszkodzenia systemu oświetlenia i pogorszenia się jakości pracy urządzenia, przy no frost ten problem nie istnieje. Nie występuje także większe zużycie energii elektrycznej, aniżeli jest to konieczne - no frost to zdecydowany lider w dziedzinie oszczędzania oraz zabezpieczenia przed awariami.

Zobacz więcej zdjęć

Wady

Wiadomo, że niezależnie od posiadanej ilości zalet i rekomendacji, lodówki bezszronowe mają również swoje mankamenty, które mogą w jakiś sposób przeszkadzać. Do takich możemy zaliczyć np. fakt, że świeża żywność nie przechowuje się zbyt dobrze w warunkach małej wilgotności powietrza. Możemy zaobserwować to zjawisko m.in. w żółtym serze lub wędlinie, która bardzo szybko wysycha. Oczywiście, możemy temu zapobiec i nadal cieszyć się bezproblemowym użytkowaniem swojej lodówko-zamrażarki, wystarczy przechowywać tego rodzaju produkty w plastikowych pojemnikach. Uznając to za wadę, warto jednocześnie podkreślić, że rezygnacja z rozbudowy lodówki z systemem no frost o dodatkowe wentylatory, wynika z tego, że znacznie zmniejszyłoby to jej powierzchnię użytkową. A to z kolei ważne jest podczas projektowania kuchni i przeznaczenia lodówek pod zabudowę. Wbrew pozorom pojemność i styl urządzenia, jakim jest lodówko-zamrażarka z no frost stają się jego największymi zaletami, a konieczność magazynowania produktów wilgotnych w pojemniczkach plastikowych, nie jest niczym co burzy nasz komfort. Lodówki bezszronowe, to nie tylko ułatwienie, czystość i większa przyjemność z użytkowania, ale również znaczna ochrona przed bakteriami.

Zobacz więcej zdjęć

Jak kształtują się ceny i na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Wiemy już, na czym dokładnie polega system no frost, wiemy również, z czym wiąże się użytkowanie tego rodzaju sprzętu, dlatego teraz warto skupić się na parametrach – którymi będziemy kierowali się podczas zakupu. Oczywisty dla nas pozostaje fakt, że lodówki z systemem no frost są sprzętami wielofunkcyjnymi, bezszronowymi, oszczędnymi, a przede wszystkim – kompleksowymi. Są to urządzenia wolnostojące lub do zabudowy, sprzedawane stosunkowo tanio, biorąc pod uwagę funkcje i udogodnienia, które posiadają.

Zobacz więcej zdjęć

Podczas dokonywania wyboru wymarzonej lodówki zwracamy uwagę na kilka podstawowych czynników, należą do nich: rodzaj, pojemność, funkcje i technologie, jakie posiada lodówko zamrażarka, wyposażenie, klasa energetyczna oraz rozwiązania, które chronią przed wysuszaniem. Skupiając się na rozwiązaniach eliminujących nadmierne wysuszanie żywności, producenci, zaprojektowali specjalne szuflady regulujące poziom wilgotności, posiadające wentylatory filtrujące powietrze. Ważny jest również fakt, iż wbrew pozorom, mała lodówka może posiadać większą pojemność niż ta o większych gabarytach.

Jeśli mówimy o cenach, po raz kolejny warto podkreślić istotną kwestię. Lodówki z systemem no frost w istocie kosztują więcej niż klasyczne sprzęty, lecz są one bez wątpienia bardziej opłacalne i tanie, w porównaniu do funkcji, wyposażenia oraz gwarancji, jakimi dysponują. Lodówki wolnostojące z no frost, zważając na szerokie udogodnienia, możemy kupić stosunkowo tanio. Ich ceny wahają się w granicach od 1000 złotych w górę, co nie przeraża i nie zniechęca, gdy czytamy opinie usatysfakcjonowanych użytkowników. Więcej informacji na temat lodówek znajdziesz tu.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czym się charakteryzują lodówki no-frost? Wyjaśniamy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.