Porady domowe

To problem w każdej łazience. Pozbędziesz się go w prosty sposób

Łazienka to jedno z tych miejsc, które szybko się brudzą i wymagają regularnego sprzątania. Na szczęście wystarczy znać kilka prostych trików, by cieszyć się czystością w kilka chwil. Dzięki temu sprzątanie będzie skuteczne i ekspresowe. Sprawdź, jak sprzątać łazienkę krok po kroku! 

To problem w każdej łazience. Pozbędziesz się go w prosty sposób
Wystarczy kilka prostych kroków, by cieszyć się czystą łazienką na co dzień.Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz sie:

Jakie są najbrudniejsze miejsca w łazience? 

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że regularne mycie muszli klozetowej i deski sedesowej to podstawa higieny. Inne najbrudniejsze miejsca w łazience to kabina prysznicowa oraz umywalka z ich odpływami.  

Być może cię to zdziwi, ale do stref z największą liczbą zarazków należą też: 

  • szczoteczki do zębów; 
  • krany i pokrętła do odkręcania wody; 
  • klamki i uchwyty szafek; 
  • zasłona i mata prysznicowa; 
  • włączniki światła i gniazdka; 
  • gąbki i pumeksy. 

Wszystko dlatego, że wiele osób często zapomina o ich regularnym czyszczeniu lub wymianie. A ciemne i wilgotne środowisko łazienki sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów.  

Jeśli więc chcesz, by twoja łazienka była nieskazitelnie czysta i wolna od szkodliwych patogenów – zadbaj również o regularnie sprzątanie nawet niecodziennych przestrzeni i elementów wystroju, bo to często najbrudniejsze miejsca w łazience. 

Czym sprzątać łazienkę? Najpotrzebniejsze środki czystości 

Zanim zaczniesz sprzątać, przygotuj wszystkie niezbędne środki, sprzęty i produkty. Są to przede wszystkim: 

  • odkurzacz; 
  • wiadro z mopem i plastikową miskę; 
  • ściereczkę z mikrofibry i gąbkę; 
  • zużytą szczoteczkę do zębów (do trudno dostępnych miejsc) i szczotkę do toalety; 
  • środek w sprayu do czyszczenia łazienki; 
  • preparat z chlorem do mycia toalety; 
  • kostkę lub krążki żelowe do toalety. 

Do sprzątania łazienki bardzo dobrze sprawdzają się też wiadra z uchwytem, które jednocześnie mają dodatkowe miejsce na środki czystości, gąbki czy szmatki. Dzięki temu masz wszystkie potrzebne przybory i produkty w jednym miejscu. 

By zadbać o dłonie, możesz zastosować też jednorazowe rękawiczki. Dzięki temu delikatna skóra nie będzie miała kontaktu ze środkami do mycia. 

Domowe środki do sprzątania łazienki – zdrowe i ekologiczne 

Zależy ci na bardziej ekologicznym podejściu do sprzątania? A może masz małe dzieci lub zwierzęta i nie chcesz, by wdychały szkodliwe opary chemikaliów? Świetnie sprawdzą się domowe środki do sprzątania łazienki. W twojej szafce nie może zabraknąć: 

  • sody oczyszczonej – nałożona bezpośrednio lub wymieszana z wodą na pastę czyści np. armaturę łazienkową, wannę czy umywalkę; 
  • octu spirytusowego – chociaż jego zapach nie zachęca, ocet świetnie myje i dezynfekuje, a także nabłyszcza i usuwa kamień; 
  • kwasku cytrynowego – wysypany bezpośrednio albo połączony z wodą czyści, usuwa kamień i osady, a także wybiela. 

Do sprzątania łazienki idealnie nadają się też ściereczki z mikrofibry. Aby z nich skorzystać, nie potrzebujesz środków chemicznych – wystarczy sama woda, by pozostawić lustro czy armaturę czyste i błyszczące!  

Jak sprzątać łazienkę krok po kroku? 

Gruntowne sprzątanie łazienki jest dla niektórych relaksującą rutyną, a dla innych – przykrym obowiązkiem. Bez względu na to, do której grupy należysz, to pomieszczenie warto dokładnie umyć raz w tygodniu. Codziennie pamiętaj ponadto o odkładaniu wszystkich przedmiotów na miejsce i bieżącym czyszczeniu toalety. 

W trakcie sprzątania łazienki sprawdza się często stosowana zasada „od góry do dołu”. Polega na rozpoczęciu sprzątania od jak najwyższych powierzchni. Dzięki temu brud i kurz opadający np. z lampy czy szafki nie wybrudzi dopiero umytej podłogi. Czyszcząc łazienkę etapami, oszczędzasz dodatkowo sporo czasu.  

Kabina prysznicowa to jedno z najbrudniejszych miejsc w łazience. Fot.123RF.com

Jak sprzątać łazienkę krok po kroku? Poznaj najważniejsze zasady cotygodniowych porządków. 

  • Wymiana ręczników i dywaników, zebranie śmieci

Jak sprzątać łazienkę? Pierwszym krokiem jest pozbieranie używanych ręczników i dywaników, a następnie umieszczenie ich w pralce. Najlepiej prać je w temperaturze 60°C, by nie tylko je odświeżyć, ale też pozbyć się drobnoustrojów. 

Zbierz ponadto wszystkie śmieci, jakie znajdziesz w pomieszczeniu, np. chusteczki, waciki, patyczki do czyszczenia uszu czy puste opakowania po kosmetykach. 

Pamiętaj jednak, żeby świeże ręczniki i dywaniki wyjąć oraz umieścić na wieszakach i podłodze dopiero pod koniec sprzątania. Dzięki temu unikniesz ich zabrudzenia w trakcie czyszczenia np. toalety. 

  • Czyszczenie szafek, lamp i drobnych elementów

Jeśli w twoim domu kurz lubi się zbierać, odkurzanie i mycie tych powierzchni może być konieczne co tydzień. W przeciwnym razie możesz pominąć ten krok – pamiętaj jednak, żeby co jakiś czas czyścić szafki (zarówno w środku, jak i u góry oraz z frontu), lampy, a także ściany. 

Zadbaj też o umycie szmatką wszystkich uchwytów, włączników światła i gniazdek – to warto robić minimum raz w tygodniu. 

  • Mycie lustra 

Lustro umyj sprayem do czyszczenia łazienki lub wilgotną ściereczką z mikrofibry. Ten drugi sposób pozwala uniknąć smug i pozostawia powierzchnię idealnie błyszczącą. Czasami jednak to nie wystarczy. Jak czyścić lustro, żeby nie parowało? 

Do najczęstszych sposobów należy umycie lustra wodą wymieszaną z jedną z poniższych substancji: 

  • octem; 
  • płynem do mycia naczyń; 
  • szamponem do włosów; 
  • sokiem z cytryny. 

Skuteczne jest również spryskanie tafli pianką do golenia lub potarcie mydłem glicerynowym i wytarcie do sucha (bez wody). 

  • Mycie wanny, prysznica i umywalki

Przed czyszczeniem zdejmij wszystkie przedmioty, np. kosmetyki. Wannę, prysznic i umywalkę spryskaj następnie środkiem w sprayu lub posyp sodą oczyszczoną i polej wodą. Po ok. 20–30 minutach wyczyść wszystko gąbką lub ściereczką i spłucz. Jeśli masz prysznic, nadmiar wody z drzwiczek ściągnij ściągaczką. 

Elementy takie jak baterie, krany czy deszczownice często wykonane są z błyszczących materiałów. Z tego powodu widać na nich wszelkie zabrudzenia, w tym kamień. Jak czyścić armaturę w łazience 

W tym przypadku świetnie sprawdzą się domowe środki do sprzątania łazienki. Posyp brudne miejsca sodą oczyszczoną, a następnie spryskaj wodą z octem (w proporcjach 1:1). Możesz wykorzystać też chemiczne mleczko do czyszczenia. Z lekkimi zabrudzeniami i nabłyszczeniem poradzi sobie natomiast wilgotna ściereczka z mikrofibry. Armatura łazienkowa będzie idealnie czysta i błyszcząca! 

  • Czyszczenie toalety

Do środka muszli wlej środek z chlorem i zostaw na 20–30 minut. Po tym czasie wyczyść toaletę szczotką i spłucz. Umyj też dokładnie deskę klozetową – aby ją zdezynfekować, przyda się np. rozwór wody z octem lub spray do czyszczenia. Na koniec umieść w muszli nową kostkę toaletową lub przyklej żelowy krążek. 

  • Odkurzanie i mycie podłogi

Sprzątnięcie podłogi to ostatni etap łazienkowych porządków. Najpierw wykorzystaj odkurzacz, by pozbyć się kurzu i wszelkich drobinek brudu, które spadły na ziemię podczas sprzątania.  

Następnie umyj podłogę gorącą wodą z odrobiną płynu. Wystarczy jeszcze wynieść śmieci, wymienić worek na nowy, wyjąć świeże dywaniki oraz ręczniki i voilà – łazienka jest czysta i lśniąca! 

Wiesz już, jak sprzątać łazienkę, by zaoszczędzić sporo czasu. Sprytne porządki są nie tylko szybkie, ale też skuteczne. Wystarczy kilka prostych kroków, by cieszyć się czystą łazienką na co dzień – zadbaj o swoją przestrzeń! 

Przeczytaj:

Mieszkanie o niezwykłym kształcie. Pomysłem wykazał się deweloper z Chin

Najbardziej nietypowe hotele na świecie

Jak usunąć kamień z łazienki?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.