Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Darmowe ogrzewanie szklarni. Pomysłowy sposób ogrodników

Szklarnie pozwalają na przedłużenie sezonu wegetacyjnego, gdyż chronią nasze uprawy przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Niestety wraz z nastaniem chłodniejszych, jesiennych miesięcy temperatury wewnątrz zaczynają gwałtownie spadać, przez co hamują wzrost i rozwój roślin. Natomiast doświadczeni ogrodnicy mają sprytne sposoby na ogrzewanie szklarni. Sprawdź, jak to zrobić praktycznie za darmo.   

Darmowe ogrzewanie szklarni. Pomysłowy sposób ogrodników
Poznaj patenty ogrodników na ogrzewanie szklarni. Fot.kingan/123RF.com

Spis treści:

Co uprawiamy w szklarni jesienią?

Szklarnia to marzenie wielu ogrodników. To doskonała metoda na przedłużenie sezonu wegetacyjnego, gdyż pozwala cieszyć się uprawą roślin niemal przez cały rok. Chroni je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg, grad czy silne wiatry. To sprawia, że uprawy są mniej narażone na uszkodzenia, a plony bardziej obfite. Jesienią w szklarni możemy uprawiać wiele rodzajów warzyw i ziół, takich jak:

  • sałata,
  • rzodkiewka,
  • roszponka,
  • szpinak,
  • brokuły,
  • pietruszka,
  • koper,
  • cebula dymka,
  • czosnek ozimy,
  • marchew,
  • brukselka,
  • kalarepa,
  • jarmuż.

Szklarnia to doskonały sposób, aby cieszyć się świeżymi warzywami i ziołami nawet wtedy, gdy temperatury na zewnątrz zaczynają spadać.

ogrzewanie szklarni Uprawa w szklarni może być przeprowadzona niemal przez cały rok. Fot.mjfotografiecz/123RF.com

Przeczytaj również: Jesienne porządki w warzywniku. Odchwaszczanie, przekopywanie i nawożenie ziemi

Darmowe ogrzewanie szklarni – patenty ogrodników

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni temperatury w nieogrzewanych szklarniach zaczynają gwałtownie spadać, co może zaburzać i hamować wzrost roślin. Gdy robi się zimno, doświadczeni ogrodnicy sięgają po różnorodne metody na ogrzewanie szklarni. W tym celu sprawdzą się nagrzewnice elektryczne lub termoregulatory, ale nie tylko. Poznaj sprawdzone patenty, dzięki którym zaoszczędzisz sporo pieniędzy i osiągniesz pożądany efekt bez większego wysiłku.

  • Ogrzewanie szklarni można zrealizować za pomocą dwóch glinianych doniczek z dziurką na dnie. Jedną z nich stawiamy na niepalnej powierzchni (np. na płytkach), po czym układamy w środku wkłady do zniczy lub zwykłe małe podgrzewacze (tzw. tealighty). Następnie przykrywamy ją drugą doniczką do góry dnem tak, aby powietrze mogło swobodnie przepływać między nimi. Donice z terakoty szybko się nagrzewają, dzięki czemu pomagają podnieść temperaturę wewnątrz szklarni.

  • W celu ogrzania szklarni niektórzy ogrodnicy biorą stare garnki i napełniają je niewielką ilością wody. Następnie wlewają do naczynia zużyty olej (np. po smażeniu frytek lub pączków). Dalej sięgają po pływaki do lamp olejowych, które można kupić m.in. w sklepie z dekoracjami. Odcinamy kawałek sznurka i wtykamy go do pływaka, po czym umieszczamy w garnku z wodą i olejem. Na koniec podpalamy knot i gotowe.

  • Piecyk do ogrzewania szklarni można też zrobić z dwóch cegieł połączonych ze sobą. W jednej z nich należy wywiercić otwory, aby można było włożyć wkłady do zniczy. Taką konstrukcję ustawiamy w szklarni, a następnie podpalamy knot. Cegła dobrze akumuluje ciepło, nagrzewa się i powoli oddaje zgromadzone ciepło.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Błędy podczas sadzenia czosnku. Za małe ząbki, płytkie sadzenie, brak nawożenia

Jak przechowywać czosnek do czasu sadzenia? Dzięki tym sposobom ząbki nie wyschną i nie spleśnieją

Rozsyp w ogrodzie, by poprawić jakość gleby. W następnym sezonie zbiory będą kilkukrotnie większe

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.