Porady ogrodnicze

Jak pozbyć się chwastów z trawnika?

Zadbany trawnik to chluba każdego ogrodu. Co robić, gdy pojawią się na nim niechciane rośliny takie jak mniszki, stokrotki czy koniczyna? Podpowiadamy jak pozbyć się chwastów z trawnika.

Jak pozbyć się chwastów z trawnika?
fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Chwasty trawnikowe – rodzaje

Chwasty na trawniku pojawiają się najczęściej wskutek niedostatków składników pokarmowych w glebie. Trawa ma większe wymagania niż niechciane zielsko, które jest przystosowane do wzrastania w niesprzyjających warunkach. Jeśli zaniedbamy murawę, szybko będzie się ona przerzedzać, a na wolnych miejscach pojawią się mniszki lekarskie (mlecze), stokrotki, jaskry zwyczajne, ale też mniej urokliwe rośliny, takie jak: babka zwyczajna, perz właściwy (to te chwasty podobne do trawy) czy koniczyna.

Zwalczanie chwastów na trawniku

Nie tylko uboga gleba powoduje pojawienie się chwastów na trawniku. Niekorzystne jest również przenawożenie, nadmierne ubicie gleby, przesuszenie, uprawa trawnika w nadmiernie zacienionym miejscu lub zbyt wysokie koszenie.

Zobacz więcej zdjęć

Chwasty w trawie – jak zapobiegać?

Najlepszą ochroną jest profilaktyka. Zaniedbanie trawnika czy inne błędy pielęgnacyjne prowadzą do pojawiania się mchu, koniczyn czy perzu w trawie. Jeśli więc zależy nam na gęstej, zdrowej darni, musimy liczyć się z koniecznością prowadzenia wytężonych prac, nieograniczających się jedynie do sporadycznego koszenia czy naturalnego podlewania deszczem. Czytając ten artykuł, dowiesz się, jak prawidłowo dbać o trawnik cały rok.

Aby chwasty na trawniku nie pojawiały się, należy zadbać również o prawidłową wilgotność gleby. Przynajmniej wczesną wiosną i jesienią należy przeprowadzić wertykulację trawnika oraz usunąć filc i mech. Wertykulację można wykonać ręcznie grabiami wachlarzowymi lub elektrycznym urządzeniem przeznaczonym do tego celu. Optymalnie zaleca się przeprowadzić cztery takie zabiegi w sezonie. Dwa razy w roku warto zrobić też aerację, czyli nakłuwanie i napowietrzanie powierzchni "zielonego dywanu".

Ipla konkurs

Koszenie trawnika - jak nisko?

W sezonie trawnika nie należy przycinać zbyt nisko. To częsty błąd popełniany podczas koszenia. Najlepsza wysokość to ok. 2 – 6 cm. Przeczytaj radę ogrodnika, który wyjaśnia, jak prawidłowo kosić trawę.

Głęboka wertykulacja umożliwia usunięcie głównie koniczyny i bluszczyka. W przypadku chwastów, które wytwarzają korzenie palowe skuteczniejszą, choć bardziej czasochłonną metodą zwalczania jest ręczne wyrywanie. Jakie są narzędzia do usuwania chwastów z trawy? Babkę lub mniszki najlepiej wyplenia się, używając specjalnych, metalowych kleszczy, tzw. wyrywaczy. Zielsko najlepiej wyrywać po deszczu. Pamiętajmy, by usuwać rośliny z całymi korzeniami. Co zrobić, by na trawniku nie rósł mech? Jego pojawienie może sygnalizować problem z zaburzonym pH.

Zobacz więcej zdjęć

Czym pryskać trawę na chwasty? Przepisy na domowe opryski

Jak usuwać chwasty z trawnika? Zamiast ręcznego plewienia, można wypróbować naturalne i biodegradowalne preparaty. Własnoręcznie przygotowany środek na chwasty bywa tak samo skuteczny, jak herbicydy. Jak pozbyć się chwastów z trawy domowym sposobem? Oto kilka przepisów na opryski.

Gnojówka z pokrzyw

Nawóz z pokrzywy zwyczajnej obfituje w wiele składników odżywczych niezbędnych dla roślin. Można stosować ją do wzmocnienia zielonych źdźbeł oraz zwalczania chwastów. Przepis na gnojówkę z pokrzyw na trawnik jest bardzo prosty – wystarczy przygotować 1 kilogram pokrzyw i 10 l wody. Pełny przepis i instrukcję, jak używać gnojówkę z pokrzyw znajdziesz w tym artykule.

Ocet

Przed zastosowaniem w ogrodzie ocet należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 2:1. Spryskujemy nim jedynie niechciane rośliny.

Sól - solanka na trawnik

Pół szklanki soli rozpuszczamy w dwóch szklankach ciepłej wody. Roztwór rozpylamy bezpośrednio na chwasty w trawniku.

Wrzątek

Niechciane chwasty można również usunąć, polewając je wrzątkiem.

Opryski na chwasty trawniku

Do zwalczania chwastów na trawniku użyć można także specjalnych preparatów chwastobójczych, czyli herbicydów. Stosuje się je od wiosny do jesieni. Po aplikacji wybranego środka należy się wstrzymać z koszeniem trawy na kilka dni. Jaki środek na chwasty w trawie? Do polecanych preparatów zaliczają się: Mniszek, Starane, Bofix, Chwastox.

Deccoria.pl

Piękny trawnik cały rok - przeczytaj!

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pozbyć się chwastów z trawnika?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.