Porady ogrodnicze

Kompleksowy poradnik uprawy pomidorów. Przeczytaj, jeśli chcesz mieć udane zbiory

Choć temperatury nadal nie rozpieszczają, to dni stają się coraz dłuższe i więcej w nich słońca. Aura dodaje energii ludziom, ale także roślinom. W przypadku tych ostatnich zbliża się czas, aby wysiać jedno z najpopularniejszych warzyw ogrodowych – pomidora. Przyszedł dobry moment, aby zacząć przygotowania do nowego sezonu.

Kompleksowy poradnik uprawy pomidorów. Przeczytaj, jeśli chcesz mieć udane zbiory
Wyjaśniamy, jak uprawiać pomidory, by zebrać obfity plon. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Pomidory – właściwości odżywcze i zdrowotne

W smacznych czerwonych, żółych czy czarnych pomidorach znajduje się likopen. Jest to organiczny związek chemiczny o działaniu przeciwutleniającym. Ciekawostką jest, że odpowiada on za czerwoną barwę owoców. Likopen to najsilniejszy z przeciwutleniaczy w grupie karotenoidów, który usuwa wolne rodniki, a dzięki temu hamuje procesy starzenia.

Pomidory – właściwości odżywcze w 100 g:

  • 18-22 kcal;
  • 1 g białka;
  • 4 g węglowodanów;
  • 0,2 g tłuszczu;
  • ok. 1,2 g błonnika.

Przetwory z pomidorów pomagają w odkwaszeniu organizmu. Warzywa dostarczają do organizmu błonnika, który reguluję pracę jelit, zapobiega zaparciom i usprawnia proces trawienia.

Ponadto w pomidorach znaleźć można m.in.:

  • tiaminę;
  • ryboflawinę;
  • niacynę;
  • witaminy B6, E, K, C;
  • kwas foliowy;
  • wapń;
  • żelazo;
  • magnez;
  • fosfor;
  • potas;
  • sód;
  • cynk.

Pomidory mają właściwości odżywcze i zdrowotne, które są ważne dla Twojego organizmu w codziennym funkcjonowaniu.

Gdzie uprawiać pomidory?

Najlepsze warunki do uprawy pomidorów zapewnisz w szklarni lub tunelu, choć zdarzają się osoby, które sadzą rośliny poza takimi obiektami. W takiej sytuacji stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione i osłonięte. Rośliny są podatne na najmniejsze przymrozki i zginą już przy 0°C. Optymalna temperatura powinna mieścić się w przedziale 18°C–25°C. Natomiast przy upałach powyżej 30°C roślina przestaje wytwarzać likopen.

Gleby przepuszczalne, ciepłe i bogate w próchnicę to najlepsze miejsce do posadzenia pomidora. Przekop je głęboko i podsyp kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na plonowanie.

Ponadto warto pamiętać o nawożeniu, aby rośliny miały potrzebne do rozwoju składniki pokarmowe. Przydatne są nawozy ekologiczne, gnojówki z pokrzywy czy nawożenie mineralne. Przed pojawieniem się owoców pomidory podlewaj obficie 2–3 razy w tygodniu. Pamiętaj także o zapylaniu. Zapewnij dostęp do szklarni owadom lub użyj pędzelka i samodzielnie wykonaj to zadanie.

Przeczytaj również: Ekologiczna uprawa pomidorów w szklarni i pod folią. Te odmiany są najlepsze!

Odmiany pomidorów

Niezależnie od pory roku w sklepach zawsze znajdziesz pomidory. W chłodniejszych miesiącach wybór jest ograniczony, ale latem z pewnością natrafisz na różne kolory, kształty i smaki.

Odmiany pomidorów można podzielić ze względu na:

  • sposób uprawy:
    • szklarniowe;
    • uprawiane w tunelu lub pod folią;
    • gruntowe;
  • wielkość owoców:
    • drobnoowocowe – koktajlowe czy daktylowe, np. koralik, cherry;
    • średnioowocowe – to największa grupa pomidorów;
    • wielkoowocowe – np. bawole serca, malinowe, gargamele.

Własna uprawa daje ci możliwość eksperymentowania z odmianami pomidorów. Jest to świetna okazja, aby odkryć nowe smaki i aromaty, które uświetnią każde danie.

Przeczytaj również: Najsmaczniejsze odmiany pomidorów. Podpowiadamy, co uprawiać w tym sezonie

Setki odmian pomidorów sprawiają, że wybór tych najsmaczniejszych nie jest łatwą kwestią. Fot.123RF.com

Pomidory – wysiew nasion i produkcja rozsady

Fani świeżych owoców i warzyw z własnego ogrodu wiedzą, że pewne zabiegi zaczyna się jeszcze na długo przed pierwszym wbiciem szpadla w grunt. Kiedy warto zacząć przygotowania?

  • Termin

Nasiona najlepiej wysiewać od marca do 15 kwietnia. Sadzonki w doniczkach trzymaj w ciepłym pomieszczeniu, ponieważ na przełomie I i II kwartału pogoda na zewnątrz bywa jeszcze kapryśna.

  • Warunki

Do wykiełkowania najlepsza jest temperatura 25°C. Kiedy pojawią się pędy, najlepiej obniż ją do 18°C–20°C w dzień i 12°C–15°C w nocy. Jeśli będzie zbyt gorąco, rośliny będą nadmiernie rosły, a jeśli za zimno, rozwój siewek będzie wyraźnie ograniczony, a nawet zatrzymany.

  • Nawadnianie

Pamiętaj o regularnym nawadnianiu. Podłoże powinno być cały czas nawilżone. W tym celu rozpylaj raz dziennie mgiełkę nad roślinami. Po wykiełkowaniu pojemnik z roślinami wstaw do miski z letnią wodą. Uważaj, aby nie zamoczyć łodyg i liści.

  • Produkcja rozsady

Produkcja rozsady trwa ok. 50–60 dni, a jej długość zależy od warunków świetlnych. Zacznij od przygotowania podłoża przeznaczonego do siewu. Różni się ono od ziemi uniwersalnej i jest bogatsze o składniki sprzyjające rozwojowi rośliny.

Masz do wyboru tacki wysiewne wielokomórkowe, które z czasem trzeba będzie przepikować lub możesz posadzić rośliny w docelowych pojemnikach. Dobrym rozwiązaniem są doniczki torfowe. Rozkładają się w ziemi, a dzięki temu nie trzeba wyciągać z nich roślin przed posadzeniem w gruncie. Ograniczysz liczbę naruszonych korzeni, a to zapewni roślinie lepszy start.

  • Pikowanie pomidorów

W terminie 2–3 tygodni od siewu przeprowadź pikowanie pomidorów. Kiedy roślina rozwinie liścienie i pojawi się pierwszy liść, przenieś pomidora do wybranego miejsca. Rośliny sadzimy głębiej niż były dotychczas. Pomidory lubią takie środowisko, a poza tym wyrasta im więcej korzeni, tzw. naziemnych, którymi dodatkowo mogą pobierać wodę. Celem pikowania pomidorów jest uzyskanie dobrej jakości sadzonki.

Sadzenie pomidorów do gruntu

Rozsada może trafić do gruntu już w połowie maja. Jednak warto pamiętać, że sadzenie pomidorów do gruntu należy poprzedzić hartowaniem, co jest bardzo proste. W dzień rośliny wystawiasz na zewnątrz, a na noc chowasz je do cieplejszego pomieszczenia. Po kilku dniach pomidory będą gotowe do posadzenia, do gruntu.

Sadzonki umieść w głębokim stanowisku. Utnij najniższą parę liści, aby nie dotykały ziemi, a następnie obficie podlej. Pamiętaj, żeby regularnie nawadniać rośliny. Pozwoli im to rozbudować system korzeniowy i zapewni zadowalające przyrosty.

Pomidory to najchętniej uprawiane warzywa w ogródkach Fot. 123RF.com

Pielęgnacja pomidorów – najważniejsze zasady

Pomidory to warzywa, które lubią obfite podlewanie, ale nie przepadają za dużą wilgotnością powietrza. W przypadku upraw gruntowych na glebę wokół rośliny rozłóż słomę. Z kolei tunele i folie należy codziennie wietrzyć. Taki zabieg ułatwia jednocześnie zapylanie. Opcjonalnie możesz zrobić to samodzielnie pędzelkiem.

Wraz z rozwojem rośliny pielęgnacja pomidorów powinna obejmować usuwanie dolnych liści. Tym bardziej, jeśli pojawią się na nich plamy lub przebarwienia, które mogą być zalążkiem chorób, szczególnie grzybowych.

W celu ochrony roślin profilaktycznie opryskuj rośliny np. wywarem z czosnku, a w czasie owocowania – mlekiem rozcieńczonym z wodą w proporcji 1:4. Pomidory lubią towarzystwo czosnku, aksamitek i pietruszki.

Pomidory w twoim ogrodzie

Zdrowe i smaczne posiłki, których bazą są uprawiane przez ciebie rośliny, to podwójna przyjemność. Warto już teraz zacząć przygotowania, aby dobrze zacząć sezon. Zwieńczeniem twoich starań będą pyszne pomidory, które uświetnią każde danie.

Przeczytaj również: Pomidor idealny dla amatorów. Jak uprawiać pomidory Marmande?

Pomidory Marmande mają mięsisty i soczysty miąższ. Fot. 123RF.com

"Rolnicy": Uprawa niezwykłych pomidorów na INTERIA.TV.

Wyłącz sprawdzanieSugestie Premium

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.