Spis treści:
- Najważniejsze zasady podczas grzybobrania
- Jakie grzyby rosną w lasach?
- Najlepsze miejsca na grzyby – mapa według województw
Najważniejsze zasady podczas grzybobrania
W połowie lata rozpoczyna się intensywny sezon grzybowy, który trwa aż do jesieni. Żeby jednak grzybobranie było bezpieczne, trzeba się do niego właściwie przygotować. Przede wszystkim musimy się zaopatrzyć w odpowiednią odzież i zabrać ze sobą niezbędne akcesoria. Co będzie potrzebne?
- kurtka czy bluzka z długim rękawem,
- czapka lub kapelusz,
- spodnie o długich nogawkach,
- obuwie z wyższą cholewką,
- koszyk na grzyby – najlepiej z wikliny,
- środek odstraszający owady.
Odpowiednie ubranie jest kluczowe, by zapewnić nam bezpieczeństwo na grzybobraniu. Zabezpiecza bowiem przed ukąszeniami żmij i owadów. Warto jednak również zastosować odpowiedni środek odstraszający nieproszone insekty – nie tylko komary, ale i kleszcze, które mogą przenosić groźne dla zdrowia choroby.
Jakie jeszcze zasady powinny nas obowiązywać w czasie grzybobrania? GIS (Główny Inspektorat Sanitarny) przygotował specjalny dekalog grzybiarza, przeznaczony dla wszystkich tych, którzy zamierzają udać się do lasu po najlepsze okazy. Do najważniejszych zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać, warto zaliczyć:
- Zbieranie tylko tych grzybów, których znajomości jesteśmy pewni. Nie można jednak absolutnie identyfikować ich poprzez kosztowanie.
- Brak korzystania z foliowych reklamówek, ponieważ w takich warunkach grzyby zaparzą się i zaczną wydzielać szkodliwe dla zdrowia substancje.
- Pamiętanie, by nie wyrywać grzybni i nie rozkopywać ściółki. Jeśli nie zniszczymy grzybni, w tym samym miejscu wyrośnie nowy grzyb.
Trzeba też dodać, że grzybów nie powinny zjadać małe dzieci. Nie zaleca się też ich spożywania kobietom w ciąży, matkom karmiącym, osobom starszym czy cierpiącym na zaburzenia pracy układu pokarmowego.
Czytaj też: Uprawa grzybów w domu. Co zrobić, by po 3 tygodniach ściąć pełną miskę?
Jakie grzyby rosną w lasach?
Niektórzy zapaleni grzybiarze uwielbiają konkretne gatunki grzybów. Warto więc wiedzieć, gdzie udać się na grzybobranie, by przynieść ze sobą borowiki, pieczarki, maślaki czy kurki. Jakie grzyby znajdziemy w jakich rejonach Polski i w jakich lasach rosną? Oto najpopularniejsze z nich wraz z dokładnymi wskazówkami:
Te grzyby znajdziemy w polskich lasach. Fot. 123RF.com
- Kurki – to grzyby niezbyt wymagające, więc w zasadzie mogą rosnąć wszędzie. Najczęściej jednak znajdziemy je pod sosnami i świerkami, a czasem także pod bukami, brzozami i dębami.
- Maślaki – to grzyby z rodziny maślakowatych, które można spotkać w lasach liściastych i mieszanych. Można je znaleźć na zboczach, a do tego w trawach – w tym zwłaszcza pod modrzewiami.
- Pieczarki – to jedne z najpopularniejszych grzybów, które można znaleźć w zaroślach lasów liściastych i iglastych. Warto jednak szukać ich w lecie, ponieważ we wrześniu coraz trudniej na nie natrafić.
- Prawdziwki – to grzyby znane też jako borowiki szlachetne. Te popularne grzyby z rodziny borowikowatych można znaleźć przeważnie w lasach iglastych, pod sosnami i świerkami. Czasem jednak rosną również pod dębami.
- Rydze – mleczaj rydz z rodziny gołąbkowatych to popularny grzyb, który uwielbia miejsca nasłonecznione. Warto więc szukać go właśnie w dobrze oświetlonej przestrzeni, w trawie lub pod sosnami.
W połowie lata i jesienią można liczyć na największy wysyp grzybów. Ma to związek z warunkami atmosferycznymi, ponieważ do wzrostu potrzebują one wody i wysokiej wilgotności powietrza. Susza sprawia zatem, że grzybów w lasach jest mało. Jeśli jednak tylko zacznie padać, a nadal jest ciepło, grzybiarze mogą liczyć na obfity zbiór.
Czytaj również: Grzybobranie na wiosnę. Jakie gatunki grzybów spotkasz już w lasach? Uwaga, nie pomyl z trujakami
Najlepsze miejsca na grzyby – mapa według województw
W jakie rejony jechać, by znaleźć najwięcej grzybów? Fani tego hobby przekazują sobie na bieżąco podobne informacje. Podpowiadamy zatem, gdzie na grzyby udać się w każdym z województw:
- Podkarpackie – na grzyby warto jechać w Bieszczady, ale też w okolice Głogowa Małopolskiego i Leśnictwa Arłamów.
- Opolskie – najlepiej udać się do Borów Niemodlińskich, Rogowa Opolskiego i lasów przy jeziorze Turawskim.
- Mazowieckie – okolice Warszawy, Puszczy Bolimowskiej czy Wólki Radzymińskiej to najlepsze tereny do poszukiwania grzybów. Grzybiarze polecają też Międzylesie, Białobrzegi i okolice Starej Miłosnej.
- Małopolskie – małopolscy grzybiarze najczęściej udają się w okolice Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a także do lasów położonych w pobliżu Nowego Wiśnicza, Uszwi czy Borzęcina.
- Łódzkie – w województwie łódzkim najlepiej szukać grzybów w Nadleśnictwie Grotniki i Lesie Łagiewnickim. Warto udać się też do lasów w pobliżu Zduńskiej Woli, Gałkówka czy Bełchatowa.
- Lubelskie – na grzyby warto udać się do lasu w pobliżu miejscowości Pawłów i Okuninka. Polecane przez grzybiarzy są także Lasy Janowskie i Lasy Kozłowieckie.
- Lubuskie – na grzyby najlepiej udać się do Borów Tucholskich, Puszczy Rzepińskiej i w okolice Mosiny, Tarnowa, Witnicy, a także Białcza.
- Dolnośląskie – grzybiarze polecają lasy na północ od Polanicy i tereny wokół Wałbrzycha czy Borów Dolnośląskich. Grzyby znajdziemy też w lasach pod Górą Szybowcową, w okolicach Jeleniej Góry.
- Śląskie – największą popularnością cieszą się lasy złotopotockie, rudzkie i lasy w okolicach Zabrza, Gliwic, a także Rybnika. Grzybiarze polecają również Beskid Żywiecki i Beskid Śląski.
- Kujawsko-pomorskie – Puszcza Bydgoska, okolice Tucholi, jak też lasy niedaleko Zalewu Koronowskiego i Cierpic to najpopularniejsze miejsca w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie można udać się na udane grzybobranie.
- Pomorskie – doświadczeni grzybiarze polecają okolice Trójmiasta i tereny wokół Jeziora Bieszkowickiego. Popularnością cieszy się też Białogóra i lasy za Górą Markowca.
- Podlaskie – by grzybobranie było udane, najlepiej wybrać się na nie w okolice Hajnówki, Siemiatycz i Łomży. Obfite zbiory gwarantują też okolice całej Puszczy Knyszyńskiej i Augustowskiej.
- Świętokrzyskie – grzyby w województwie świętokrzyskim znajdziemy przede wszystkim u podnóża gór, ale też w Puszczy Świętokrzyskiej, w okolicach Małogoszcza i Bodzentyna oraz w lasach w dolinie Nidy. Warto udać się na grzybobranie również do kompleksów leśnych w nadleśnictwach Daleszyce, Łagów i Zagnańsk. Można stamtąd wrócić z pełnym koszem.
- Warmińsko-mazurskie – Lasy Łańskie i Taborskie cieszą się wśród grzybiarzy największą popularnością. Polecają oni również okolice Rucianego-Nidy i Wielbarku. Ich zdaniem udany zbiór grzybów gwarantuje także Puszcza Pińska, lasy nieopodal wsi Gant oraz tereny leśne w okolicach Ostródy, Morąga i Mikołajek.
- Zachodniopomorskie – chcąc wrócić z pełnym koszem grzybów, warto udać się do Puszczy Bukowej i Puszczy Goleniowskiej. Dobrą lokalizacją będą też lasy wokół Myśliborza i okolice Pyrzyc.
- Wielkopolskie – wśród grzybiarzy popularnością w województwie wielkopolskim cieszą się okolice miejscowości Dębogóra, Dzierżążno, Smolarnia i Kaczory. Polecają oni także lasy w pobliżu Chodzieży i Puszczę Notecką.
Wyprawa na #grzyby w poszukiwaniu pysznych okazów to wspaniałe #hobby i forma aktywności fizycznej. Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby mieć pewność, że wrócimy z lasu zadowoleni. Poznaj dekalog, który powinien znać każdy #grzybiarz: pic.twitter.com/KMPfyLxLJ4
— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) September 16, 2022
Źródło: grzyby.pl
Przeczytaj również: Usuwanie grzyba ze ściany. Jak odróżnić pleśń od grzyba – najlepsze metody na ich pozbycie się
Sezon na grzyby. Kiedy w lasach są kurki, borowiki i podgrzybki?
Fala upałów nad Polską. Jak przetrwać gorące dni? na INTERIA.TV.