Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czego nie sadzić obok fasolki szparagowej. Złe sąsiedztwo zahamuje wzrost fasolki

Fasolka szparagowa jest wyjątkowo wybredna w uprawie. Musimy pamiętać nie tylko o odpowiednim podlewaniu, wyborze ziemi czy stanowiska, ale także o właściwym towarzystwie innych roślin. Sprawdź, jakie błędy w uprawie mogą cię kosztować zdrowe i piękne plony. 

Czego nie sadzić obok fasolki szparagowej. Złe sąsiedztwo zahamuje wzrost fasolki
Fasolka szparagowa jest wyjątkowo wrażliwa na otaczające ją rośliny. Fot.123RF.com

Spis treści:

Fasolka szparagowa to ulubione letnie warzywo wielu z nas. Sprawdź jakich błędów warto unikać, aby mieć pewność, że jej plony będą w tym roku obfite. 

Błędy w uprawie fasolki szparagowej

Przy uprawie fasolki musimy pamiętać o tym, aby nie siać jej każdego roku w tym samym miejscu. Co więcej, nie warto jej siać także w miejscach, gdzie w poprzednich latach rozwijały się inne warzywa strączkowe. Uprawa jej w takim miejscu może skutkować atakiem szkodników lub chorobą rośliny. Przed wysianiem jej w tym samym miejscu warto odczekać przynajmniej cztery lata.

Fasolka szparagowa jest podatna na choroby roślin. Z tego powodu należy pamiętać, aby regularnie ją doglądać. Najczęściej występujące choroby to bakterioza obwódkowa, fuzaryjne więdniecie fasoli, szara pleśń oraz zgnilizna twardzikowa. Choroby grzybowe, jeśli zostaną odpowiednio wcześnie zauważone, można wyleczyć za pomocą właściwych oprysków. Już pierwsze oznaki ataku choroby powinny być impulsem do działania.

Regularna obserwacja rośliny jest także kluczem do walki ze szkodnikami. Mszyce, zmieniki lucernowe oraz przędziorki chmielowce to najczęściej spotykane insekty, które żerują na szparagach. Do walki z nimi można zastosować domowe środku ochrony roślin lub kupione w sklepie. Jeśli jesteśmy zmuszeni do ich zastosowania, pamiętajmy o tym, aby dokładnie umyć zbiory przed ich zjedzeniem.

Plony fasolki zbieramy, kiedy są młode i delikatne. Im dłużej będziemy zwlekać z ich zbiorem, tym bardziej będą łykowate i niesmaczne. Powinny mieć ok. 7 cm długości. Zwykle fasola karłowata daje pierwsze plony po 50-60 dniach od wysiewu. Natomiast fasola tyczna po 60-90 dniach.

Przeczytaj również: Uprawa fasolki szparagowej w ogrodzie. Do kiedy można sadzić fasolkę szparagową?

Czego nie lubi fasolka szparagowa?

Fasolka szparagowa jest stosunkowo wymagającą rośliną do uprawy w ogrodzie. Możemy wysiać ją do gruntu dopiero wtedy, kiedy będziemy mieli pewność, że ryzyko przymrozków ustąpiło. Przy wysiewie musimy także pamiętać, aby rozstawa nie była zbyt gęsta. Duże zagęszczenie pędów może skutkować chorobami oraz atakiem szkodników.

Ziemia, do której wysiewamy fasolkę, musi być przepuszczalna oraz bogata w próchnicę. Należy ją regularnie odchwaszczać, aby uchronić fasolkę przed chorobami i szkodnikami.

Szczególnie ważne w uprawie jest także podlewanie. Fasolka źle znosi okresy suszy. Należy zapewnić jej obfite podlewanie, aby mieć pewność, że wykształci zdrowe i ładne zbiory.

W kwestii nawożenia fasolka nie jest wybredna. Nawozy mineralne warto stosować przynajmniej 2 tygodnie przed jej wysianiem. Roślina źle znosi duże zasolenie gleby. W uprawie nie trzeba stosować nawozów azotowych. Wystarczy, że będziemy wzbogacać glebę nawozem wieloskładnikowym, bogatym w fosfor i potas.

Przeczytaj również: Ceniona nie tylko za wygląd, ale i smak. Uprawa fasoli ozdobnej nie sprawia trudności

Czego nie sadzić obok fasolki szparagowej?

Fasolka szparagowa jest wyjątkowo wrażliwa na otaczające ją rośliny. Z tego powodu warto upewnić się, że w ogródku warzywnym nie znajdują się obok niej warzywa, które będą jej przeszkadzać w rozwoju.

Obok fasolki na pewno nie sadź cebuli, czosnku, kolendry oraz grochu. Zrezygnuj także z pora i kopru włoskiego. Fasola może źle reagować na bliskość kwiatów z rodziny jaskrowatych. Rośliny wydzielają substancje, które hamują zawiązywanie przez fasolkę nasion. Do rodziny jaskrowatych należą m.in. ostróżka, sasanka, tojad, zawilec, orlik i miłka. Pamiętaj o tym, aby nie sadzić ich blisko niej.

Jakie rośliny posadzić obok fasolki szparagowej?

Aby upewnić się, że w tym sezonie fasolka szparagowa da obfite plony, warto zadbać o właściwe towarzystwo. Warzywo wyjątkowo lubi towarzystwo jarmużu, brokułu, buraka ćwikłowego, ogórka oraz pomidorów. W rozwoju nie będzie mu przeszkadzać kukurydza, ziemniak oraz marchewka.

Przeczytaj również:

Jakich roślin nie podlewać drożdżami? Stosowanie drożdży może zniszczyć uprawy

Ściółkowanie trawą. Co można ściółkować skoszoną trawą?

Zatrzęsienie kleszczy w ogrodach. Zrób domowy preparat, którego zapachu nie znoszą kleszcze

Zielone warzywa – moc witamin w jednym kolorze na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.