Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Mikoryza do borówki amerykańskiej, porzeczki i tui. Najlepszy suplement dla bylin, drzew i krzewów owocowych

W pielęgnacji roślin ogrodowych warto zastosować mechanizmy dobrze sprawdzające się w naturze. Jednym z nich jest właśnie mikoryza, czyli symbioza grzybów z korzeniami wielu drzew, kwiatów i krzewów owocowych. Dzięki grzybom rośliny rosną zdrowsze, odporniejsze na choroby i wydają obfitsze plony. Sprawdź, jak zastosować mikoryzę w swoim ogrodzie.

Mikoryza do borówki amerykańskiej, porzeczki i tui. Najlepszy suplement dla bylin, drzew i krzewów owocowych
Mikoryza bardzo dobrze sprawdza się w uprawie borówki amerykańskiej. Krzewy są odporne na susze, choroby, obficiej plonują. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Mikoryza - zastosowanie w ogrodzie 

Co to jest mikoryza? Jest to zjawisko symbiotyczne zachodzące pomiędzy grzybnią a korzeniami roślin, najczęściej drzew. Oba organizmy wymieniają się substancjami odżywczymi niezbędnymi im do wzrostu. Mikoryza jest powszechna w lasach, gdzie trudno odnaleźć drzewo niekorzystające z zalet mikoryzy.  

Dziś mikoryza jest często stosowana również w ogrodzie. Dzięki niej zmniejsza się potrzeba stosowania nawozów i sztucznych środków ochrony roślin. Samo zaszczepienie grzybów jest proste i należy je wykonać tylko raz. Efekty z kolei utrzymują się przez bardzo długi czas.  

Mikoryza zastosowanie odnajduje w uprawie nie tylko drzew iglastych czy liściastych, ale także drzew owocowych, krzewów owocowych, a także wielu roślin ozdobnych. Ważne jest jednak, aby zastosować odpowiednią grzybnię. W sklepach ogrodniczych możesz odnaleźć mikoryzę do iglaków, trawnika, roślin kwasolubnych, roślin owocowych, kwiatów, warzyw czy storczyków. Preparaty te występują w formie, proszku, żelu lub granulatu. 

Przeczytaj także: Jak stosować mikoryzę pod pomidory? Najlepszy sposób na zdrowe krzaki i owoce

Rodzaje mikoryzy 

Istnieje kilka rodzajów mikoryzy. Różnią się mechanizmem połączenia grzybni i korzeni rośliny. Warto także zaznaczyć, że niektóre gatunki grzybów łączą się jedynie z konkretnymi gatunkami drzew. Jest to spore ułatwienie dla grzybiarzy, którzy doskonale wiedzą, że koźlaków najlepiej szukać pod brzozami, a prawdziwków w lasach dębowych. 

O działaniu mikoryzy najlepiej wiedzą grzybiarze. Fot. CanvaPro

Wyróżnia się następujące rodzaje mikoryzy: 

  • Endomikoryza – najbardziej popularna. Z tego mechanizmu symbiozy korzysta ponad 80% roślin. Strzępki grzybni wnikają do korzeni rośliny i przechodzą przez ścianę komórkową, mając dzięki temu bezpośredni kontakt z błoną komórkową. Endomikoryzę, inaczej nazywaną mikoryzą arbuskularną, tworzy ok. 130 gatunków grzybów z gromady Glomeromycota. Grzyby te nie są w stanie osiągnąć pełnej dojrzałości, pomimo tego, że rosną i owocują. Do tego potrzebne są im fitohormony przekazywane przez korzenie rośliny. 

  • Ektomikoryza – z tego mechanizmu korzysta około 10% roślin. Jest właściwa dla grzybów z gromady Basidiomycota, Ascomycota i Zygomycota. Strzępki grzybni nie wnikają bezpośrednio do korzeni, a oplatają je, tworząc tzw. opilśnię. Następnie wnikają do wnętrza i wypełniają przestwory komórkowe.
     
  • Ektendomikoryza – inaczej nazywana jest mikoryzą erikoidalną łączy mechanizmy obu powyższych mikoryz. Strzępki grzybni jednocześnie wnikają do komórek w korzeniach rośliny i tworzą opilśnię. Z tej symbiozy najczęściej korzystają rośliny wrzosowate.  

Istnieje także mikoryza storczykowa. Zachodzi ona pomiędzy roślinami z gatunku storczykowatych i grzybami z gromady Basidiomycota. Symbioza ta ma na celu przede wszystkim transfer węgla z grzybów do rośliny.  

O występowaniu konkretnego rodzaju mikoryzy decydują między innymi warunki klimatyczne. Endomikoryza zachodzi przede wszystkim w strefach o stabilnym, wilgotnym i ciepłym klimacie. W warunkach sezonowości klimatu częściej można zauważyć ektomikoryzę. W strefach umiarkowanych występują obie mikoryzy.  

Przeczytaj również: Mikoryza pod tuje. Urosną szybciej i bujniej, niż się spodziewasz

Jakie korzyści daje mikoryza roślinom w ogrodzie? 

Korzyści z mikoryzy jest wiele. Warto zauważyć, że jest to symbiotyczna relacja pomiędzy roślinami a grzybami, w których obie strony osiągają dla siebie korzyści. Grzyby przede wszystkim czerpią substancje wytwarzane dzięki fotosyntezie. Same pozbawione są części zielonych, dzięki którym mogłyby samodzielnie przeprowadzić fotosyntezę, dlatego z korzeni roślin pobierają przede wszystkim glukozę. Rośliny wchodzące w symbiozę z grzybami mają z kolei większy dostęp do wody. Ich powierzchnia absorpcji dzięki połączeniu z grzybnią jest znacznie większa. Ponadto mają łatwiejszy dostęp do wielu innych składników pokarmowych będących w glebie. A jakie korzyści z mikoryzy można zauważyć dla roślin ogrodowych? 

  • Rośliny mają większą tolerancję na suszę i zmianę pH gleby, co jest niezwykle ważne w przypadku roślin kwasolubnych.  
  • Rośliny ogrodowe zyskują także większą odporność na choroby, szczególnie odglebowe np. fytoftorozę. 
  • Dzięki większej dostępności do składników pokarmowych w glebie i łatwiejszej dostępności fosforu i azotu rośliny ogrodowe bujniej rosną, kwitną i owocują.  

Korzyści z mikoryzy odczuje także ogrodnik. Dzięki symbiozie z grzybami nie musisz stosować tak dużej ilości nawozów czy środków ochrony roślin. Ponadto okresy suszy nie wpłyną tak mocno na kondycję roślin, dzięki czemu możesz zaoszczędzić na nawadnianiu trawnika czy grządek.  

Mikoryza bardzo często wykorzystywana jest w uprawie porzeczek. Fot.CanvaPro

Jak stosować mikoryzę? 

Stosowanie mikoryzy jest bardzo proste i nie wymaga dużego nakładu czasu i pracy. Sposób jej aplikacji zależy nieco od formy, w której występuje. Mikoryza dostępna w sklepach ogrodniczych może mieć postać proszku. Wówczas najlepiej jest wsypać preparat do dołka przeznaczonego na sadzenie rośliny. Mikoryzy dostępne w formie płynu lub żelu można stosować także już na posadzone rośliny. Wówczas za pomocą specjalnego aplikatora przypominającego strzykawkę, wprowadza się mikoryzę pod ziemię jak najbliżej korzeni rośliny.  

Mikoryzę stosuje się tylko jeden raz. Z czasem grzybnia zaczyna się rozrastać i oplatać korzenie rośliny. Najlepiej stosować ją przy sadzeniu nowych roślin lub na bardzo młodych sadzonkach. Ponadto należy zwrócić uwagę, aby nie stosować silnych nawozów mineralnych czy środków ochrony roślin, ponieważ mogą one trwale uszkodzić grzybnię.  

Przeczytaj także: Mikoryza do borówki amerykańskiej. Sposób, by krzaki uginały się od owoców

Do jakich roślin stosować mikoryzę? 

W zależności od rodzaju mikoryzy stosuje się ją do nieco innych roślin. Endomikoryzę można zastosować do:  

  • tui, cisów, jałowców, cyprysów, 
  • róż, pelargonii,  
  • drzew i krzewów owocowych: jabłoni, grusz, czereśni, orzecha włoskiego, porzeczki, agrestu, aronii,  
  • warzyw: pomidorów, ogórków, papryki. 

Nieco inne rośliny preferują ektomikoryzę. Są to: 

  • iglaki: sosna, świerk, modrzew, jodła, daglezja, 
  • drzewa liściaste: dąb, brzoza, buk, kasztanowiec, grab, olcha, topola, wierzba, leszczyna, lipa. 

Grzyby powodujące symbiozę o mechanizmie ektendomikoryzy najlepiej stosować do roślin kwasolubnych:  

  • Borówek amerykańskich, żurawiny,  
  • rododendronów, azalii, wrzosów. 

Korzyści z mikoryzy jest wiele zarówno dla roślin ogrodowych, jak i samego ogrodnika. Aby móc cieszyć się obfitymi plonami i pięknym wzrostem rośliny, nie musisz poświęcać więcej czasu na pielęgnację ogrodu. Wystarczy, że zastosujesz naturalne mechanizmy dobrze znane naturze.  

Źródła: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak zasiać grzyby w ogrodzie? Poznaj metodę, która daje 100 proc. skuteczności

Sadzenie dymki na cebulę. Najlepszy sposób sadzenia, jakie cebulki wybrać?

Wiosenne cięcie budlei. Przycinanie młodego i starego krzewu krok po kroku

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.