Porady ogrodnicze

Storczyki w słonecznym żółtym kolorze - Brassia, Oncidium, Phaleanopsis

Letnia pora roku zainspirowała mnie do tego, żeby zaprosić do domu kilka nowych storczyków w słonecznym, żółtym kolorze. Będą one tematem dzisiejszego artykułu.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Jeżeli ktoś lubi żółty, słoneczny kolor, to na pewno znajdzie coś dla siebie spośród wielu gatunków orchidei, których kwiaty przybierają właśnie taką barwę. Rozświetlają one pomieszczenie i przyciągają wzrok. Kolor kwiatów może być bardzo żywy lub stonowany, bardziej pastelowy. Ich kształt i wielkość zależy od gatunku. Przykładowe z nich to: 

Brassia Summer Dream: Już sama nazwa w języku angielskim nawiązuje do lata. Gatunek ten bywa nazywany także pajęczą orchideą, ze względu na kształt kwiatów, przypominający pająki. Storczyk ten pięknie pachnie i nie jest trudny w uprawie. Polecany jest nawet początkującym. Podstawą budowy tej rośliny są pseudobulwy, z których na szczycie wyrastają liście, a u podstawy pojawiają się kwiatostany. Płatki okwiatu są silnie wydłużone, mogą dorastać nawet do 25 cm. W dobrych warunkach roślina ta kwitnie 2 razy w roku. Latem podłoże powinno być stale wilgotne, ale zimą należy je już ograniczyć, pozwalając mu od czasu do czasu lekko przeschnąć. Dla Brassii najlepsza temperatura powietrza to 15-22 st. C, lubi dość dużą wilgotność powietrza, na poziomie 60-70% i miejsce w półcieniu, może być to np. parapet okna od strony północnej, północno-zachodniej lub północno-wschodniej. 

src: Storczyki w słonecznym żółtym kolorze - Brassia, Oncidium, Phaleanopsis, YouTube.com, kanał: Ogród na co dzień 

Od pająka możemy przejść do małej muszki, bo kwiaty tego storczyka mogą je przypominać. Jest to Oncidium Twilight Sunlight. Nazwa tej rośliny w języku angielskim również pośrednio nawiązuje do lata, a konkretnie do światła słonecznego o zmierzchu. Storczyk ten również pięknie pachnie. Oncidium to inaczej motylnik, a tu dokładniej motylnik szkarłatny. Wyróżnia się on tym, że ma bardzo małe kwiaty, ale za to pachnące. Podobnie jak brassia nie powinien stać w miejscu, gdzie będzie narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, może więc stanąć w pobliżu pajęczej orchidei i być podobnie pielęgnowany.

Zobacz więcej zdjęć

Innym przedstawicielem gatunku Oncidium jest 'Star Wars'. Czy te kwiaty komuś kojarzą się z Gwiezdnymi Wojnami? Na pewno ich kształt jest bardzo charakterystyczny. Motylnik potrzebuje dużej ilości światła rozproszonego. Uznaje się, że najbardziej odpowiednie dla nich parapety to te przy oknach od strony wschodniej. Optymalna dla nich temperatura w dzień to 18-24 st. C, ale w nocy powinna być nieco niższa. Największe wymagania wodne ma podczas kwitnienia. Wtedy też warto go zasilać raz w miesiącu nawozami wieloskładnikowymi do storczyków. W pozostałych okresach podłoże tej rośliny powinno lekko przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Motylnik powinien być regularnie zraszany, nawet codziennie, lub zamgławiany. Ważne, żeby zapewnić mu po prostu wilgotne powietrze.

Kolejny storczyk o żółtych, nakrapianych kwiatach, to Odontocidium Tiger Crow. Odontocidium to hybrydy dwóch rodzajów storczyków – oncidium, czyli motylnika i odontoglossum, czyli jęzatki. Cechą wielu roślin z tej grupy są kropkowane lub marmurkowe kwiaty. Tak jak większość storczyków lubią one światło rozproszone i gdyby nie zostały stworzone przez człowieka, ale przez naturę to rosłyby na drzewach i należały do epifitów. Są znacznie łatwiejsze w uprawie niż np. jęzatki. Wiele potrafią nam wybaczyć.

Zobacz więcej zdjęć

I na koniec najbardziej popularny storczyk Phaleanopsis. Podobno moda na te rośliny już nieco słabnie. Mnie nadal fascynuje ich egzotyczna uroda. Współczesne hybrydy falenopsis są najbardziej żywotnymi i najłatwiejszymi w uprawie storczykami. Lubią ciepło, nie muszą mieć nocą obniżanej temperatury, będą kwitły zarówno w miejscu zacienionym jak również w całkiem jasnym. Są idealną rośliną dla osób, które mają problem z nieregularnym podlewaniem. Warto jedynie pamiętać, aby nie dozować wody między liście, nawet podczas zraszania. Jeżeli woda tam pozostanie na dłużej może dojść do zagniwania lub pojawienia się chorób grzybowych. Prawidłowo pielęgnowane falenopsisy kwitną często dwa razy w roku. I jakakolwiek nie nastałaby roślinna moda lub nie moda, w mojej kolekcji domowych roślin doniczkowych zawsze znajdzie się dla nich miejsce.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Storczyki w słonecznym żółtym kolorze - Brassia, Oncidium, Phaleanopsis"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.