Spis treści:
- Dlaczego warto przycinać dynię?
- Kiedy najlepiej przycinać dynie?
- Jak przycinać dynię, żeby miała duże owoce?
Dlaczego warto przycinać dynię?
Dynia to nie tylko popularna i efektowna dekoracja na Halloween, ale również bardzo uniwersalne warzywo, które można wykorzystać na wiele smacznych sposobów. Jej miąższ świetnie nadaje się zarówno na dania wytrawne, jak i na desery. Ponadto dynia jest bogatą skarbnicą witamin i innych cennych prozdrowotnych składników, dlatego warto włączyć ją do swojego jadłospisu. Jej uprawa nie jest wymagająca, ale wymaga spełnienia kilku podstawowych warunków. W zamian odwdzięczy nam się dużymi owocami, które można przechowywać nawet do sześciu miesięcy. Aby były one jeszcze większe, należy je przyciąć.
Dlaczego warto przycinać dynię? Roślina ta mocno się rozrasta, a jej pędy mogą osiągać nawet kilkanaście metrów długości. Niestety nie zawsze przekłada się to na wielkość i jakość owoców. Przycinanie dyni ogranicza rozmiary rośliny, dzięki czemu zachowują one zdrowy wygląd. Ponadto odpowiednie cięcie przyczynia się do wykształcenia większych owoców, a także zwiększa odporność krzaków na choroby grzybowe. Czynność ta sprzyja też lepszemu doświetleniu i wentylacji roślin.
Przycinanie dyni stymuluje tworzenie większych owoców. Fot.Halishadow/CanvaPro
Kiedy najlepiej przycinać dynie?
Przycinanie dyni najlepiej wykonać w dwóch terminach. Po raz pierwszy przeprowadzamy zabieg w okresie od drugiej połowy czerwca do lipca. To sprawi, że rośliny lepiej się rozkrzewią. Po raz drugi przycinamy dynie w połowie sierpnia. Dzięki temu rośliny będą mogły skupić energię na tworzeniu dużych owoców (będą one też lepiej wybarwione i bardziej kształtne). Przycinanie dyni w sierpniu pomoże też ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
Jak przycinać dynię, żeby miała duże owoce?
Wiemy już, że przycinanie dyni to gwarancja smacznych i wartościowych owoców. Jak zatem wykonać tę czynność, aby nie zaszkodzić roślinom? W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzie (mogą to być nożyczki, sekator lub nóż). Ważne jest, aby było ono ostre i zdezynfekowane, co pomoże zapobiec zbytniemu uszkodzeniu roślin oraz przenoszeniu chorób. Najlepiej ciąć prosto, a nie pod skosem, dzięki czemu powierzchnia rany będzie jak najmniejsza.
Jak przycinać dynię, żeby miała duże owoce? W czerwcu i lipcu skracamy każdy pęd nad 5-6 liściem. W połowie sierpnia powtarzamy zabieg, ale przycinamy nad 2 lub 3 liściem za ostatnim owocem. Rany po cieciu szybko się goją, dlatego nie wymagają zabezpieczenia. Jeśli przytniemy dynie w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób, uzyskamy duże owoce o wysokiej jakości.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Pielęgnacja marchewki w lipcu. Ten nawóz sprawi, że będzie twarda, zdrowa i soczysta
Sekrety udanej uprawy cebuli – duże, zdrowe główki. Uprawa cebuli z rozsady i dymki
Jak rozpoznać, czego brakuje pomidorom? Patrz na liście, łodygi i owoce