Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak rozpoznać, czego brakuje pomidorom? Patrz na liście, łodygi i owoce

Pomidory, podobnie jak większość roślin uprawianych w przydomowym ogrodzie, mogą cierpieć z powodu niedoboru makro- i mikroelementów. W przypadku tego gatunku ryzyko wystąpienia problemu jest duże, ponieważ ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest bardzo wysokie – zwłaszcza podczas owocowania. Jak rozpoznać, czego brakuje pomidorom? Co zrobić, gdy zauważymy niepokojące objawy niedoborów? Wszystkiego na ten temat dowiesz się z naszego artykułu.

Jak rozpoznać, czego brakuje pomidorom? Patrz na liście, łodygi i owoce
Podpowiadamy, jak rozpoznać, czego brakuje pomidorom. Fot. Vadim Ungureanu/123RF.com

Spis treści:

Jak rozpoznać, czego brakuje pomidorom?

Pomidory to rośliny o dużych wymaganiach pokarmowych. Musimy je zaspokoić, jeśli chcemy cieszyć się udanymi zbiorami. Niestety, mimo największych starań nie zawsze się to udaje. Pomidory, podobnie jak inne rośliny, potrzebują szeregu składników odżywczych, aby zdrowo rosły i obficie plonowały. Należą do nich zarówno makroelementy, jak i szereg pierwiastków śladowych. Pomidory dają nam sygnały, gdy któregoś z nich im brakuje. Nie wszystkie objawy są łatwe w identyfikacji, przez co często mylone są ze skutkami chorób lub przesuszenia roślin.

Jak rozpoznać, czego brakuje pomidorom? Doskonale wiemy, jak wyglądają zdrowe i dobrze odżywione krzaczki pomidorów – mają zielone liście, silne pędy oraz kształtne owoce. Niepokojąca powinna być dla nas każda zmiana w wyglądzie roślin. Starannie przyjrzyjmy się liściom, które często jako pierwsze sygnalizują wystąpienie niedoborów pokarmowych. Po przebarwieniach, zwijaniu się czy żółknięciu liści można zidentyfikować brak konkretnych składników odżywczych.

Poświęćmy czas również na ocenę łodyg oraz ogonków liściowych. Cienkie, słabe, zmieniające kolor pędy lub ich drewnienie mogą informować o złym stanie odżywienia rośliny. Wskaźnikiem świadczącym o niedoborach są również niepożądane zmiany w wyglądzie owoców. Deformacje czy pojawiające się na plonach plamy należą do późnych objawów niedostatku składników odżywczych. Uważnie przyglądajmy się także kwiatom oraz zawiązkom owoców, które w przypadku niedoborów mogą opadać z roślin.

Niedobory pokarmowe u pomidorów objawiają się na różne sposoby. Niedobory pokarmowe u pomidorów objawiają się na różne sposoby. Fot. ra3rn/123RF.com

Przeczytaj również: Dlaczego ogórki słabo owocują, a zawiązki żółkną? Największy problem w uprawie pod osłonami

Niedobory pokarmowe u pomidorów

Rozpoznanie niedoborów pokarmowych u pomidorów nie zawsze jest łatwe, ale warto tę sztukę opanować. Brak konkretnego składnika daje charakterystyczne symptomy na różnych częściach nadziemnych tych roślin. Wiedząc, czego brakuje pomidorom, możemy odpowiednio zareagować i uratować tegoroczne plony. Poniżej prezentujemy listę objawów związanych z najczęstszymi niedoborami składników odżywczych u pomidorów. Wyjaśniamy również, co robić w każdym z wymienionych przypadków.

  • Azot (N)

Objawy: Przy niedoborze azotu dolne, najstarsze liście pomidorów są żółte i pozwijane, młode natomiast zielonożółte, blade. Często widoczne jest również czerwone żyłkowanie na spodniej stronie liści oraz ogonków. Krzaczki rosną bardzo wolno, zdarza się, że kwitną przedwcześnie, a zawiązane owoce są małe.

Zwalczanie: W przypadku braku azotu pomocne może okazać się nawożenie roztworem mocznika (1 łyżka na 10 l wody).

  • Potas (K)

Objawy: Niedobór fosforu u pomidorów rozpoznamy po starszych liściach, które żółkną, wysychają na krawędziach, zwijają się i marszczą. Wzrost roślin jest spowolniony, kwiaty pojawiają się późno, a owoce dojrzewają nierównomiernie.

Zwalczanie: Pomidory podlewamy 500 ml roztworu azotanu potasu. Aby go przygotować, rozpuszczamy 1 łyżkę nawozu w 10 l wody.

Żółknięcie i usychanie liści jest częstym objawem niedoborów pokarmowych u pomidorów. Żółknięcie i usychanie liści jest częstym objawem niedoborów pokarmowych u pomidorów. Fot. antropovrfav/123RF.com

  • Fosfor (P)

Objawy: Przy niedoborze fosforu liście pomidorów nabierają od spodu niebieskawo-fioletowego odcienia, mogą też opadać z roślin. Krzaczki rosną powoli. Owoce są rozczarowująco małe, a kwiaty nieliczne.

Zwalczanie: W przypadku niedoboru tego składnika możemy sięgnąć po mineralny nawóz fosforowy, np. superfosfat. Stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu.

  • Wapń (Ca)

Objawy: Niedobór wapnia powoduje u pomidorów suchą zgniliznę wierzchołkową. Do jej charakterystycznych objawów należą wodniste, brunatne, nieregularne przebarwienia na szczytach owoców. Młode liście zwijają się, jaśnieją i są zdeformowane.

Zwalczanie: Na niedobór tego pierwiastka u pomidorów pomogą dolistne opryski wapniem. W sklepach dostępne są skoncentrowane odżywki o naturalnym składzie, z których przyrządzamy roztwór zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

  • Magnez (Mg)

Objawy: Symptomem niedoboru magnezu u pomidorów jest żółknięcie blaszki liściowej między nerwami, co najpierw zaobserwujemy na najstarszych, a później młodszych liściach. Nerwy pozostają zielone, podczas gdy pozostała część liści stopniowo usycha i obumiera.

Zwalczanie: Pomidory cierpiące z powodu niedoboru magnezu można wspomóc dolistnym opryskiem siarczanu magnezu (10 g nawozu na 1 l wody).

Brak magnezu u pomidorów widoczny jest początkowo na najstarszych liściach. Brak magnezu u pomidorów widoczny jest początkowo na najstarszych liściach. Fot. wirestock/123RF.com

  • Siarka (S)

Objawy: Pomidory cierpiące z powodu braku siarki wyglądają podobnie jak przy niedoborach azotu, choć w tym przypadku żółknięcie zaczyna się od górnych liści (młodych).

Zwalczanie: W przypadku niedoboru tego pierwiastka u pomidorów warto zastosować oprysk siarczanem magnezu. Roztwór przygotowujemy z 10 g nawozu i 1 l wody.

  • Bor (B)

Objawy: Pomidory kwitną, ale nie zawiązują się owoce. Wzrost roślin jest spowolniony, ogonki liściowe są kruche i łamliwe, a liście poskręcane. Przy poważnym niedoborze boru wierzchołki pędów mogą obumierać.

Zwalczanie: Niedobór tego pierwiastka uzupełni roztwór z 5 g kwasu borowego i 10 l wody, który wykorzystujemy jako oprysk.

  • Żelazo (Fe)

Objawy: Charakterystycznym objawem niedoboru żelaza jest żółknięcie młodych liści wraz z ogonkami.

Zwalczanie: Pomidorom cierpiącym z powodu niedoboru tego pierwiastka pomożemy roztworem siarczanu żelaza (1 łyżeczka) i wody (10 l). Opryskujemy nim krzaczki.

  • Miedź (Cu)

Objawy: Przy niedoborze tego pierwiastka liście pomidorów skręcają się w rurki i bledną. Rośliny tracą wigor, wyglądają na osłabione.

Zwalczanie: Rozpuszczamy 2 g siarczanu miedzi w 1 l wody i opryskujemy krzaczki.

  • Mangan (Mn)

Objawy: Pomidory zmagające się z brakiem manganu mają żółknące, mozaikowe zmiany na najmłodszych liściach (nerwy pozostają zielone). Tkanka z czasem może obumierać, głównie na krawędziach i końcach liści. W przypadku poważnego niedoboru zmiany mogą objąć też starsze liście.

Zwalczanie: Łączymy 1 łyżeczkę siarczanu manganu z 10 l wody i opryskujemy pomidory.

Sposobem na uzupełnienie niedoborów pokarmowych u pomidorów jest nawożenie. Uważajmy jednak, aby z nim nie przesadzić, ponieważ rośliny te są wrażliwe zarówno na brak, jak i nadmiar poszczególnych składników odżywczych. Stosujmy się do zaleceń producentów co do dawek i częstotliwości podawania preparatów. Sięgajmy po nie tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Wystąpieniu niedoborów pokarmowych u pomidorów warto zapobiegać, odpowiednio przygotowując glebę pod uprawę i od początku sezonu zasilając krzaczki nawozami organicznymi.

Źródła: deccoria.pl, tomatofifou.com, www.yara.co.uk

Przeczytaj również:

Kwiaty cukinii męskie i żeńskie – jak rozróżnić. Co zrobić, gdy cukinia ma same męskie kwiaty?

Ta odżywka przywróci zmarniałe rośliny do życia. Pomidory, ogórki i papryka odzyskają wygląd i sprężystość

Co zasiać po zebranym czosnku? Te rośliny dadzą odpocząć glebie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.