Porady ogrodnicze

Remont tarasu: jak i za ile to zrobić?

Każdy taras wymaga co jakiś czas renowacji lub generalnego remontu. Wszystko zależy od tego, jaką podłogę wybrałeś, czy jest zadaszona i jak długo świeci na nią słońce. Jeżeli widzisz, że lata świetności ma za sobą, a jej szary kolor przyprawia cię o zawrót głowy, zacznij działać.

Remont tarasu: jak i za ile to zrobić?
Prace w zakresie remontu i renowacji tarasu są niezbędne, aby zachować tę przestrzeń w dobrej kondycji na wiele lat. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Kiedy taras wymaga naprawy?

Jeżeli masz podłogę tarasową z kompozytu, to jej remont zwykle ogranicza się do wymiany zniszczonych elementów. Jeśli lata temu zdecydowałeś się na wyłożenie tarasu płytkami, to albo możesz wymienić, albo przykryć nowymi. Najwięcej pracy będzie od ciebie wymagać taras drewniany, jednak to właśnie drewno z wielu względów jest wciąż najczęściej wybieranym materiałem na deski tarasowe.

A co, gdy po latach okazuje się, że podczas budowy tarasu zostały popełnione poważne błędy? Niestety, czasami trudno wykryć niektóre z nich, szczególnie gdy taras budował ktoś inny niż Ty. Podstawowe błędy przy budowaniu tarasu to:

  • brak 2% nachylenia od domu, co skutkuje gromadzeniem się wody na powierzchni podłogi tarasu,
  • brak szczeliny między domem a tarasem, co może powodować pękanie podłogi ze względu na różną pracę materiałów, z których jest stworzona ściana domu i sam taras,
  • brak izolacji pod tarasem,
  • zła jakoś materiałów,
  • brak zadaszenia.
Zobacz więcej zdjęć

Te i wiele innych problemów, które pojawiły się podczas wznoszenia tarasu, wpływają na jego użytkowanie i estetykę. W pewnym momencie każdy z tych błędów wychodzi na jaw i okazuje się, że nie ma innego wyjścia jak gruntowny remont.

Jak przeprowadzić tani remont tarasu?

Tani remont nie oznacza, że będziesz kupować mało kosztowne materiały i robił wszystko w taki sposób, aby wydać jak najmniej pieniędzy. Oczywiście ceny są ważne, ale ich wysokość może dotyczyć jedynie niektórych kwestii. Niedopuszczalne jest wybieranie materiałów niskiej jakości, czy też uszkodzonych, ponieważ w taki sposób szybko wrócisz do momentu, w którym będziesz musiał przeprowadzić kolejny remont, a przecież nie o to chodzi.

Zobacz więcej zdjęć

Taras na płycie betonowej

Jeżeli jesteś właścicielem tarasu postawionego na gruncie i na płycie betonowej, remont może dotyczyć przede wszystkim mechanicznie uszkodzonej powierzchni posadzki lub samej płyty. Pamiętaj, że wszystkie ubytki warto naprawiać od razu. Zabezpieczenie otworów pojawiających się na powierzchni płyty betonowej pozwoli na uniknięcie wnikania w nie wody, która działa destrukcyjnie na wszystkie warstwy tarasu. Jeżeli zauważyłeś, że woda na tarasie spływa w kierunku domu, problemem może być złe nachylenie podłogi.

Zobacz więcej zdjęć

W pierwszej kolejności musisz zerwać wierzchnią warstwę z płytek i wyrównać powierzchnię płyty betonowej. Na tym etapie warto sprawdzić, czy na jej powierzchni nie występują ubytki. Następnym posunięciem jest wylanie cienkiej warstwy betonowej, która pozwoli na uzyskanie odpowiedniego spadku podłogi od domu w stronę podwórka. Kolejnym krokiem jest położenie nowej warstwy izolacyjnej. Możesz użyć do tego specjalnej folii w płynie. Kiedy wyschnie, możesz przejść do układania płytek. Pamiętaj, aby użyć do tego mrozoodpornego kleju elastycznego i wykończyć płytki fugami przeznaczonymi na taras.

Taras na legarach

Jeśli twój drewniany taras zaczął szarzeć, a niektóre deski stały się miękkie, może to oznaczać, że zaczął gnić. Może to wynikać z braku zadaszenia, źle zabezpieczonego drewna, czy też błędów konstrukcyjnych. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących zmian musisz podjąć działanie.

Pierwszym krokiem jest demontaż wszystkich desek drewnianych. Jeżeli niektóre z nich są w dobrym stanie, możesz je odłożyć do ponownego użytku. Miej na uwadze, że nowe drewniane deski, które zamówisz do zapełnienia ubytków, mogą się różnić od starych. Na tym etapie rozważ, czy nie lepiej wymienić całej powierzchni tarasu.

Kolejny krok to sprawdzenie stanu legarów. Jeśli któryś z nich gnije, należy go wymienić. Jeśli jednak są w dobrym stanie, warto je oczyścić i zaimpregnować przeznaczonym do tego preparatem. Warto w tym momencie sprawdzić, czy podłoga ma odpowiedni spadek. Jeśli nie, skoryguj to za pomocą klinów.

Następnym krokiem jest przygotowanie desek tarasowych. W tym celu każda z nich powinna zostać wyszlifowana, a następnie pokryta kilkoma warstwami oleju tarasowego. Kiedy wyschną, możesz przystąpić do przykręcenia ich do wyczyszczonej konstrukcji.

Jakie są koszty remontu tarasu?

Koszty poniesione ze względu na remont tarasu nie muszą być duże, ale zależą od wielu czynników. Mogą się wahać od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych i zależą od

  • zakresu prac,
  • wielkości uszkodzeń,
  • użytych materiałów,
  • opłaty za robociznę.

Wiele zadań jesteś w stanie wykonać samodzielnie albo z pomocą przyjaciela. Należą do tego prace związane z drewnianym tarasem. Inaczej sprawa się ma z tarasem wyłożonym płytkami, jednakże jeśli masz doświadczenie, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś również i tu większość działań zrealizował na własną rękę.

Zobacz więcej zdjęć

Pamiętaj, że nie powinieneś zabierać się za prace tego typu, jeśli nie masz o tym pojęcia, bo możesz spowodować zbyt duże szkody. Jeśli jednak to lubisz i masz czas, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spędził go przy remoncie.

Renowacja drewnianego tarasu

Jeśli jesteś właścicielem drewnianego tarasu, jego odnawianie powinieneś prowadzić przynajmniej raz w roku. Deski zaczynają się robić szare, powierzchnia oleju zaczyna znikać, ujawniając jaśniejsze drewno? Widzisz, że niektóre z desek wymagają wymiany? Musisz działać stosunkowo szybko, aby w sezonie móc cieszyć się idealnie wykończonym miejscem do wypoczynku.

Zobacz więcej zdjęć

Jeżeli nie zaobserwowałeś na powierzchni tarasu uszkodzeń, a jedynie utratę koloru i ubytki w wierzchniej warstwie, powinieneś przeprowadzić renowację. W tym celu użyj specjalnego płynu do gruntownego czyszczenia powierzchni tarasowych oraz drucianej szczotki. Po wyczyszczeniu powierzchni według instrukcji dostarczonych przez producenta poczekaj, aż deski wyschną. Następnie przejdź do olejowania powierzchni tarasowej. Żeby to zrobić, przygotuj sobie szeroki pędzel, szmatki bawełniane i puszkę wybranego preparatu. Tutaj również musisz działać według instrukcji zawartej na opakowaniu. Kiedy podłoga wyschnie, znów będziesz mógł cieszyć się eleganckim tarasem.

Zmiana aranżacji tarasowej

Najszybszą, ale wcale nie najtańszą opcją zmiany wyglądu twojego tarasu będzie wymiana mebli i wszystkich sezonowych elementów, takich jak doniczki. Warto to zrobić, kiedy twoje meble mają już kilka dobrych lat i przestały się dobrze prezentować. Jeśli chodzi o doniczki i mniejsze akcesoria, warto mieć w domu kilka zestawów, aby móc cieszyć się zmianami w ciągu całego roku. Czasami wystarczy jedynie wymiana roślin, aby poczuć się na starym tarasie zupełnie inaczej.

Prace w zakresie remontu i renowacji tarasu są niezbędne, aby zachować tę przestrzeń w dobrej kondycji na wiele lat. Jeśli będziesz pamiętać o profilaktycznym działaniu i o regularnej pielęgnacji w przypadku drewna i innych materiałów nawierzchniowych, remont nie będzie potrzebny zbyt szybko. Pamiętaj, że ma to być miejsce nie tylko piękne, ale też bezpieczne. Również z myślą o tej kwestii przeprowadź wszystkie prace.

Wzmacnia antykleszczową barierę. Posadź ją koniecznie na balkonie

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.