Spis treści:
- Czy osy są pożyteczne?
- Gdzie osy najczęściej budują gniazda?
- Co wabi osy?
- Co odstrasza osy?
- Jak pozbyć się gniazda os spod dachu?
- Jak pozbyć się gniazda os z elewacji?
Czy osy są pożyteczne?
Osy zazwyczaj kojarzą się z negatywnymi cechami. Jednak wbrew pozorom są one również pożyteczne i robią wiele dobrego. Jedną z ich szczególnych zalet jest to, jakie jedzenie preferują. Osy gustują w mszycach, mącznikach oraz gąsienicach, czyli pomagają nam pozbyć się szkodników z ogrodu. Co więcej, mają one również swój udział w utylizacji padliny, poprzez przenoszenie części martwych tkanek zwierząt wprost do gniazda.
Dodatkowo osy przyczyniają się także do zapylania roślin. Sięgają nawet po te trujące, które omijane są przez pszczoły. Jednak dla wielu osób, nie są to argumenty przeważające, szczególnie gdy mowa o osobach uczulonych, które mogłyby doznać wstrząsu anafilaktycznego po użądleniu przez osę.
Gdzie osy najczęściej budują gniazda?
Osy najczęściej decydują się na budowę swoich gniazd w zacisznych miejscach. Gniazda powstają w dziuplach, na poddaszach, norach oraz innych ustronnych przestrzeniach. Typowe gniazdo ma 30 cm średnicy, jednak odnotowywano przypadki, gdzie gniazda miały średnice nawet stu centymetrów.
To, gdzie zbudowane zostaną gniazda, zależne jest również od tego, z jakimi osami mamy do czynienia:
- Osa pospolita – buduje zazwyczaj gniazda w ziemi, w opuszczonych norach gryzoni, pod korzeniami drzew, na grządkach lub przyczepia się do krzewów i drzew, a nawet do ścian budynków. Zazwyczaj takie gniazda zawierają od sześciu do dziesięciu tysięcy komórek.
- Osa dachowa – gniazda buduje głównie na ścianach budynków lub w okolicach dachu. Zwykle takie gniazda mieszczą od pięciu do sześciu tysięcy komórek. W ciepłych i zacisznych miejscach, kolonie osy dachowej mogą funkcjonować nawet do grudnia.
- Szerszeń – to największa osa, która wiosną szuka miejsca na gniazdo w dziuplach drzew, w budkach dla ptaków oraz na strychach i pod okapami dachów. Gniazda szerszeni są kuliste i duże, mają do 50 cm średnicy i może w nich przebywać nawet 700 robotnic.
Zapach zgnilizny i fermentacji owoców wabi osy w ogrodzie. Fot.123RF.com
Co wabi osy?
Chcąc pozbyć się os, przede wszystkim musimy wiedzieć, co je wabi. Tym, co najbardziej je przyciąga, są oczywiście słodkie wonie. Zazwyczaj są to zapachy kwitnących roślin, krzewów i drzew oraz dojrzewających owoców. Oprócz tego osy wabi zapach zgnilizny i fermentacji owoców, co sprawia, że ich wzmożoną aktywność, możemy obserwować szczególnie w okresie końca lipca i sierpnia, gdy zaczynają opadać owoce.
Oprócz tego tym, co wabi osy, jest spożywanie przez nas posiłków w ogrodzie lub na tarasie. Nie opędzimy się od nich, jeśli serwujemy na świeżym powietrzu piwo, wino, słodkie napoje, ciasta, lody lub mięso. Dodatkowo przyciągniemy je, jeśli będziemy używać kosmetyków o kwiatowym aromacie.
Co odstrasza osy?
Osy można odstraszyć dzięki sprawdzonym, naturalnym metodom. W tym celu wystarczy zastosować w wybranym miejscu kwaśne lub intensywne aromaty. Na przykład możemy umyć barierki lub meble ogrodowe za pomocą roztworu wody z octem, a następnie spryskać olejkiem eterycznym z goździków, bazylii, mięty, czosnku lub majeranku.
Dodatkowo osy można odstraszyć, wykonując pachnącą dekorację, jaką jest cytryna nabita suszonymi goździkami. Oprócz tego możemy na balkonie lub tarasie posadzić takie gatunki jak: pelargonia, bazylia, tymianek, majeranek, lawenda czy macierzanka.
Przeczytaj również: Naturalny wróg szerszenia. Gdzie szerszenie zakładają gniazda i jak skutecznie je usuwać?
Jak pozbyć się gniazda os spod dachu?
Usuwanie gniazda os wymaga użycia specjalistycznych sprzętów, a także odpowiedniego zabezpieczenia. Podejmując się tego, musimy zachować szeroko zakrojone środki bezpieczeństwa. Należy mieć na względzie, że nawet u osoby, która nie jest uczulona na jad owadów, może wystąpić niebezpieczny dla zdrowia oraz życia wstrząs anafilaktyczny, gdy do jej ciała trafi zbyt wiele tej substancji.
Wobec tego, przed rozpoczęciem samodzielnego usuwania gniazda os należy założyć odzież ochronną lub kilka warstw grubych, najlepiej zimowych, ubrań. W celu zabezpieczenia okolic twarzy i szyi należy wyposażyć się w specjalny kapelusz z siatką. Jest on niezbędny, ponieważ użądlenia przy szyi mogą być szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Gniazda os zbudowane w dziuplach drzew lub właśnie pod dachem można zadymiać, używając do tego świec dymnych. Oprócz tego chcąc pozbyć się owadów spod dachu, warto używać specjalnych preparatów owadobójczych, którymi spryskujemy najbliższe otoczenie. Dzięki temu osy przylatujące do gniazda będą wnosiły do niego trujący preparat.
Jak pozbyć się gniazda os z elewacji?
Osy często osiadają także na elewacji. Chcąc pozbyć się ich gniazda, warto robić to w nocy, kiedy nie prowadzą one żadnej aktywności. Powinniśmy również unikać kierowania światła latarki na gniazdo, aby nie dawać im sygnału ostrzegawczego.
W celu usunięcia gniazda z elewacji najlepiej wyposażyć się w specjalną gaśnicę na osy lub szerszenie. Przeznaczona jest ona do stosowania na odległość. Utrzymując wskazany na opakowaniu dystans, spryskujemy gniazdo i dopiero następnej nocy podchodzimy do niego ponownie. Bierzemy worek na śmieci, wykonany z grubej folii i powoli zakrywamy gniazdo os. Odłączamy je od powierzchni, przy której jest przymocowane i zamykamy worek. Na koniec worek umieszczamy w pojemniku lub koszu na śmieci, umiejscowionym z daleka od domu.
Przeczytaj również: Te rośliny przyciągają kleszcze. Nie sadź, a jeśli już masz w ogrodzie, pozbądź się ich
Jak pozbyć się mrówek z domu? Domowy sposób na mrówki na INTERIA.TV.