Spis treści:
- Czarnuszka siewna – niedoceniana roślina na rabaty
- Jak uprawiać czarnuszkę siewną?
- Na co pomaga czarnuszka – właściwości
Czarnuszka siewna – niedoceniana roślina na rabaty
Czarnuszka siewna (Nigella sativa) jest rośliną jednoroczną należącą do rodziny jaskrowatych. W naturze możemy ją spotkać przede wszystkim w południowej części Europy. Ceniona jest za wartościowe nasiona, które wykorzystywane są nie tylko w kuchni, ale również w medycynie naturalnej. Otrzymywany z nich olej nazywany jest „złotem faraonów”, ponieważ zgodnie z legendą znaleziono go w grobowcu Tutanchamona. Czarnuszka uznawana jest za remedium na wszelkie dolegliwości, warto jednak zwrócić uwagę również na jej nieprzeciętne walory ozdobne.
Roślina ta jest niewielka – zazwyczaj osiąga nie więcej niż 40 cm wysokości. Nie zmienia to jednak faktu, że czarnuszka siewna prezentuje się bardzo atrakcyjnie i przyciąga uwagę z daleka. Ozdobą jej pędów są cienkie, pierzastosieczne liście, które przypominają nieco zielony koperek. Największy zachwyt wzbudzają jednak kwiaty tej rośliny, które pojawiają się w czerwcu i lipcu. Przeważnie mają one jasnoniebieski kolor, ale mogą być też białe. Swoją nazwę gatunek ten zawdzięcza czarnym jak węgiel nasionom.
Czarnuszka siewna jest rzadko uprawiana w przydomowych ogrodach, a szkoda. Warto docenić walory ozdobne tej rośliny, a po kwitnieniu i zebraniu z niej nasion, cieszyć się jej właściwościami leczniczymi. Co ciekawe, czarnuszka siewna nie przestaje zdobić ogrodu w momencie, gdy opadną z niej płatki. Później uroku dodają jej pękate torebki nasienne. Zakończone nimi pędy doskonale nadają się do tworzenia suchych bukietów. Do wiązanek i wazonów możemy wykorzystywać także świeże kwiaty czarnuszki.
Czarnuszka siewna pięknie prezentuje się na rabatach. Zarówno w trakcie, jak i po kwitnieniu. Fot. mikolav/123RF.com
Przeczytaj również: Jest zdrowa jak mało które warzywo, uznana za superfood. Rukiew wodna – uprawa w domu i ogrodzie
Jak uprawiać czarnuszkę siewną?
W naszym klimacie uprawa czarnuszki siewnej udaje się bardzo dobrze. Roślina ta nie ma wygórowanych wymagań i nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jednak pamiętać, aby znaleźć dla niej dobrze nasłonecznione stanowisko, bo tylko w takim miejscu będzie kwitła obficie, więc wyda również dużo wartościowych nasion. Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat tej rośliny, zanim wysiejemy ją na rabatach? Oto kilka przydatnych wskazówek na temat tego, jak uprawiać czarnuszkę siewną.
- Ziemia – czarnuszkę siewną warto uprawiać w żyznej, bogatej w próchnicę i przepuszczalnej glebie. Najlepiej sprawdzi się ziemia o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.
- Stanowisko – roślina ta zdrowo rośnie i wytwarza najwięcej kwiatów, gdy rośnie w miejscach słonecznych oraz osłoniętych od wiatru.
- Siew – czarnuszkę siewną uprawiamy, wysiewając ją bezpośrednio do gruntu. Najlepiej zrobić to wiosną, np. w drugiej połowie kwietnia. Nasiona siejemy w rzędach na głębokości 1,5 cm, zachowując ok. 15 cm między roślinami. Warto zachować również odpowiednie odległości między rzędami (od 30 do 45 cm). Od razu po siewie podlewamy. Jeśli siew jest gęściejszy, młode rośliny trzeba będzie poprzerywać.
- Podlewanie – kwiaty te wymagają podlewania tylko w czasie przedłużającej się suszy, ponieważ dobrze znoszą brak wody. Zazwyczaj całkowicie wystarczające są dla nich opady deszczu.
Czarnuszki siewnej nie trzeba często podlewać. Fot. Irina274/CanvaPro
- Nawożenie – jeśli chcemy pobudzić czarnuszkę siewną do kwitnienia, możemy zasilać ją nawozami do roślin kwitnących, kompostem, obornikiem granulowanym lub biohumusem. Wybrany preparat stosujmy raz w miesiącu.
- Odchwaszczanie – z miejsca, gdzie rośnie czarnuszka siewna, trzeba systematycznie pozbywać się chwastów, aby jej nie zagłuszyły.
- Zbiór nasion – kiedy zbierać nasiona czarnuszki siewnej? W momencie, gdy owoce i łodygi brązowieją, co zazwyczaj obserwujemy w sierpniu lub we wrześniu. Ścinamy całe pędy i zostawiamy je do podsuszenia w przewiewnym miejscu. Po 2-3 dniach z torebek możemy wysypać nasiona.
Na co pomaga czarnuszka – właściwości
Najcenniejsze w czarnuszce siewnej są jej aromatyczne nasiona, które od wieków wykorzystuje się w celach leczniczych. Stosowane już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie, powszechnie używane są i dziś. Te niepozorne nasionka stanowią prawdziwą skarbnicę zdrowia, co zawdzięczamy obecnym w nich związkom. Co dobrego zawiera czarnuszka? Na liście znajdują się:
- niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe,
- olejki eteryczne,
- flawonoidy,
- alkaloidy,
- witaminy (m.in. A, E, C i z grupy B),
- składniki mineralne (wapń, fosfor, żelazo, miedź, cynk, potas i inne).
Czarnuszka pomaga na wiele częstych dolegliwości, ale jej stosowanie powinniśmy skonsultować z lekarzem. Fot. Geo-grafika/CanvaPro
O leczniczych właściwościach nasion czarnuszki decyduje przede wszystkim aktywny biologicznie tymochinon, który działa na organizm przeciwutleniająco, antyzapalnie, przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Przypisuje się mu również właściwości przeciwnowotworowe. Uznaje się, że już 10 ziarenek czarnuszki dziennie może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Oczywiście, warto spożywać jej więcej, dodając ją do różnych potraw. Doskonale pasuje do twarożków, pieczywa, sałatek i mięs.
Na co pomaga czarnuszka? Nie wahajmy się po nią sięgać, jeśli zmagamy się z takimi dolegliwościami jak m.in.:
- cukrzyca,
- wysoki poziom tzw. złego cholesterolu,
- nadciśnienie,
- astma,
- infekcje górnych dróg oddechowych,
- kłopoty trawienne,
- stany zapalne skóry,
- słaba odporność.
Czarnuszka wykorzystywana jest również w kosmetyce, ponieważ poprawia wygląd skóry i włosów, a także opóźnia procesy starzenia. Jej nasiona mają wyjątkowe właściwości, zanim jednak zaczniemy je przyjmować, skonsultujmy się z lekarzem.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Czy laurowiśnie trzeba podlewać w zimie? Proste zabiegi pomogą im pięknie odrodzić się na wiosnę
Te rośliny trzeba mieć w ogrodzie. Piękne, oryginalne i różnorodne - wybór ogrodnika
Kuliste pąki w kolorze błękitu nieba. Siew i uprawa gilii główkowej