Spis treści:
Kiedy nawozić szafirki?
Szafirki (Muscari) cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją urodę i łatwość uprawy. Kwitną wczesną wiosną (zazwyczaj w drugiej połowie kwietnia i na początku maja, choć czasem mogą pojawić się jeszcze w marcu), zwiastując nadejście ciepłych dni. Zachwycają licznymi kwiatami, zebranymi w gęste grona o długości około 8 cm. Najczęściej mają głęboki szafirowy kolor (stąd i nazwa), ale można też spotkać odmiany, które kwitną na biało, żółto, różowo czy fioletowo. Szafirki nie należą do roślin trudnych w uprawie i świetnie poradzą sobie prawie na każdym stanowisku. Nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych – wystarczy tylko zadbać o regularne podlewanie i dodatkowe dokarmianie, a wraz z nadejściem wiosny będą cieszyć oko intensywnie wybarwionymi kwiatami.
Kiedy nawozić szafirki? Wbrew pozorom rośliny te mają dość duże wymagania pokarmowe. Choć poradzą sobie praktycznie w każdej glebie, najlepiej jednak, aby była ona żyzna i próchnicza. Dzięki temu będą one dobrze rosły, a ich kwitnienie będzie obfite. Nawożenie szafirków przeprowadzamy w kilku terminach:
- w marcu – po ruszeniu wegetacji;
- w kwietniu – w okresie zawiązywania pąków kwiatowych;
- na przełomie września i października – gdy szafirki przygotowują się do następnego sezonu kwitnienia.
Szafirki nawozimy wiosną i jesienią. Fot.irisff/123RF.com
Czym nawozić szafirki? Naturalne dokarmianie
O nawożenie szafirków należy zadbać już w momencie sadzenia cebulek do gruntu. W tym celu warto wzbogacić glebę kompostem (świeżym lub granulowanym), aby dostarczyć roślinom niezbędnych składników odżywczych już na samym starcie. Kompost możemy również dodać do dołków, w których będą umieszczone cebulki szafirków. Wiosną do zasilania roślin najlepiej stosować specjalne nawozy dla kwiatów cebulowych (w dawkach wskazanych przez producenta). Z kolei zwolennicy naturalnych metod nawożenia mogą sięgnąć po granulowany obornik (np. koński, bydlęcy lub owczy).
Czym nawozić szafirki jesienią? W tym okresie używam kompostu (doskonale sprawdza się zarówno świeży, jak i granulowany). Choć szafirki nie wymagają okrycia na zimę, w okresie jesiennym rozkładam ściółkę (np. warstwę kory). Taka czynność pomaga ograniczyć wysychanie podłoża, a także zapewnia roślinom optymalne warunki do przetrwania zimą. Oprócz tego ściółka rozkłada się i zamienia w próchnicę, dostarczając niezbędne składniki pokarmowe. Dokarmione w ten sposób szafirki obficie zakwitną na wiosnę, wprowadzając do ogrodu żywe kolory i niezwykły urok. Co więcej, będą bardziej odporne na działanie niskich temperatur, a ich wzrost będzie silny i zdrowy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
W moim ogrodzie goździki zachwycają aż do przymrozków. Od lat stosuję witaminową odżywkę
Dlaczego piwonie nie kwitną? Z roku na rok mają coraz mniej kwiatów
Tą odżywką nie przenawozisz. Jak i do czego najlepiej stosować biohumus?