Spis treści:
- Fioletowe kwiaty o zwisającym pokroju
- Rośliny kwitnące na fioletowo o pokroju wzniesionym
- Fioletowe pnącza
Fioletowe kwiaty o zwisającym pokroju
W dużych, stojących donicach oraz w tych wiszących doskonale prezentują się gatunki o zwisających lub opadających pędach. Te o fioletowych kwiatach doskonale współgrają z intensywną zielenią liści, tworząc eleganckie i intrygujące kompozycje.
Poniżej kilka przykładów roślin o zwisającym pokroju, które prezentują się najokazalej.
-
Lobelia – prawdziwy klejnot w balkonowych doniczkach
To nieduża roślina jednoroczna o pokroju zwisającym. Należy do rodziny dzwonkowatych. Ma drobne, bardzo liczne kwiaty o różnych barwach, w tym fioletowej. Kwitnie bardzo obficie przez całą wiosnę, lato i jesień. Jeśli będziesz pamiętać o uszczykiwaniu przekwitniętych kwiatów, będą się one pojawiać jeszcze częściej. Pamiętaj, że w przypadku tak intensywnego kwitnienia lobelia potrzebuje regularnego nawożenia, które warto wykonywać raz na tydzień lub dwa.
Lubi miejsca słoneczne i osłonięte od wiatru. Co ciekawe, gdy posadzisz ją w miejscu lekko zacienionym, odrobinę zmniejszy kwitnienie, a barwa kwiatów stanie się intensywniejsza. Preferuje glebę przepuszczalną, żyzną i umiarkowanie wilgotną. Jest wrażliwa na deszcz, dlatego warto ją uprawiać w donicy pod zadaszeniem.
Lobelia jest jedną z najpopularniejszych roślin sadzonych w donicach. Fot.123RF.com
-
Żagwin ogrodowy – niewielka, ale bardzo dekoracyjna bylina
Żagwin ogrodowy jest niski i ma kępiasty, lekko opadający pokrój. Dorasta jedynie do 15 cm, ale bardzo szybko rozrasta się na boki. W krótkim czasie tworzy w doniczkach gęste, ozdobne poduszki. Kwitnie na fioletowo na przełomie kwietnia i maja, bardzo licznymi, drobnymi kwiatami, które zakrywając zielone części rośliny, stają się jej jedyną ozdobą.
Żagwin potrzebuje miejsca ciepłego i osłoniętego od wiatru. Podłoże w doniczce musi mieć odczyn zbliżony do obojętnego i być bogate w wapń. Poza tym gleba powinna być średnio żyzna i raczej umiarkowanie wilgotna, gdyż roślina ta nie przepada za wysokim poziomem nawodnienia. Bardzo źle znosi zalania, więc zdecydowanie lepiej ją nie podlać niż wlać zbyt dużo wody do ziemi. Żagwin nie będzie rosnąć w cieniu.
Żagwin ozdobi balkon fioletowymi kwiatami. Fot.123RF.com
-
Surfinia – królowa kwiatów balkonowych
Surfinia jest królową donic, balkonów i tarasów, jednak będzie wymagać od ciebie kilku zabiegów pielęgnacyjnych. Okazałe kwiaty mogą mieć wiele barw, w tym fioletową. Pędy surfinii są opadające i pokryte lepkimi włoskami, podobnie jak jajowate liście. Nasz trik? W doniczce posadź przynajmniej 2 sadzonki, dzięki czemu zyskasz znacznie lepszy efekt wizualny. Kwiaty pojawiają się na roślinie od wiosny do jesieni.
Surfinia wymaga do uprawy stanowisk ciepłych i osłoniętych od wiatru. Jej kwiaty są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne od wiatru i deszczu, dlatego warto ją trzymać również pod dachem. Ziemia pod roślinę musi być żyzna, w okresie kwitnienia regularnie nawożona. Nie znosi niskich temperatur i nie będzie dobrze rosnąć w zacienionym miejscu.
Surfinia to wyjątkowa odmiana petunii. Fot.123RF.com
Rośliny kwitnące na fioletowo o pokroju wzniesionym
Jeżeli wolisz rośliny o wzniesionych pędach, również i w tej kategorii będziesz mieć bogaty wybór w kolorze fioletu. Takie okazy najlepiej wyglądają w niskich, stojących doniczkach o stonowanych, jednolitych kolorach. Dobierając osłonki, pamiętaj, że nie mogą przytłaczać swoim wyglądem roślin. Poniżej kilka najbardziej popularnych gatunków o fioletowych kwiatach i pędach rosnących ku górze.
-
Lawenda wąskolistna – pięknie pachnąca roślina na balkon
Lawenda wąskolistna to dekoracyjna roślina, która oprócz ozdabiania przestrzeni będzie doskonale odstraszać pojawiające się obok owady. Komary, meszki i inne latające stworzenia nie lubią zapachu, który lawenda wydziela za sprawą olejków lotnych. Ma wiotkie, z czasem lekko drewniejące łodygi, na których końcach pojawiają się drobne, charakterystyczne kwiaty. Warto przycinać je w miarę przekwitania, aby pobudzić roślinę do stworzenia nowych kwiatów. Jej liście są szarozielone, lancetowate i pięknie prezentują się przy intensywnie fioletowych kwiatach.
Lawenda lubi słoneczne, ciepłe stanowiska. W cieniu nie będzie rosnąć, a w lekko zacienionym miejscu jej kwitnienie będzie mocno ograniczone. Preferuje piaszczyste, przepuszczalne podłoże i lubi być regularnie, ale nie bardzo obficie, podlewana.
Przeczytaj również: Przycinanie lawendy latem: Kiedy i jak je wykonać?
Poznaj tajniki pielęgnacji lawendy w ogrodzie, by rosła bujnie i obficie /123RF/PICSEL
-
Orlik błękitny – urocza bylina o dwubarwnych kwiatach
Wbrew nazwie, ma kwiaty zupełnie w innym odcieniu. Ponadto są dwukolorowe. Zewnętrzne, ostro zakończone płatki są koloru jasnofioletowego, natomiast środek kwiatu zdobią białe, okrągłe płatki z żółtymi pręcikami w środku. Orlik jest jedną z piękniejszych roślin ozdobnych, dlatego warto rozważyć jego uprawę w donicach balkonowych lub tarasowych. Ma wzniesiony pokrój i dorasta do około 40-60 cm wysokości. Pokrywa się kwiatami od maja aż do sierpnia.
Orlik preferuje ciepłe, słoneczne stanowiska – tam kwitnie najobficiej. Jednak poradzi sobie również w miejscach bardziej zacienionych. Podłoże w doniczce musi być umiarkowanie wilgotne, próchniczne i przepuszczalne.
Orlika błękitnego naturalnie występującego spotkamy w Górach Skalistych Ameryki Północnej. Fot.123RF.com
Fioletowe pnącza
Jeżeli masz miejsce, w którym wygodnie ci będzie zainstalować drewnianą kratkę z doniczką u dołu, zdecyduj się na efektowne pnącza z kwiatami o różnych odcieniach fioletu. To wyjątkowo ozdobne rośliny. Możesz się zdecydować na odmiany wieloletnie albo rosnące szybko, ale jednoroczne. Poniżej fioletowe rośliny idealne na balkon i drewniane, ażurowe podpory.
-
Powojnik – pnąca bylina o przepięknych kwiatach
Powojnik to dosyć trudna w uprawie, wieloletnia roślina, która w zamian za dobrą pielęgnację odwdzięcza się wyjątkowo pięknymi kwiatami. Wyróżnia się nawet kilkaset gatunków, wśród których znajdują się i te o kwiatach fioletowych. W zależności od gatunku i odmiany, kwiaty powojnika mogą przybierać nieco inny kształt, wielkość i intensywność barwy. Mogą być więc jasnofioletowe lub intensywne, ciemnofioletowe. Najczęściej uprawiane są odmiany wielkokwiatowe, które dobrze radzą sobie zarówno w gruncie, jak i w donicach z podporami.
Większość powojników preferuje słoneczne stanowiska, najlepiej na ścianie wystawy południowej. Nie lubią one przeciągów, dlatego zawsze uprawiaj je tam, gdzie nie ma ryzyka wystąpienia silnego wiatru. Podłoże w donicy musi być żyzne, lekkie, próchniczne i bogate w wapń. Pamiętaj, że bryła korzeniowa rośliny musi być przykryta przynajmniej 10 cm ziemi, dlatego powojniki sadź jedynie w dosyć głębokich donicach.
Przeczytaj również: Powojnik - przepiękne kwitnące pnącze, które oplecie pergole i altany. Jak uprawiać je w ogrodzie?
Powojniki są łatwe w uprawie i pięknie prezentują się w ogrodzie. Fot. 123RF/PICSEL
-
Wilec – popularna roślina jednoroczna
Wilec to łatwa w uprawie roślina jednoroczna. Może mieć kolorowe kwiaty, jednakże najczęściej uprawia się odmiany z kwiatami w kolorze fioletowym. Są duże, najczęściej z jaśniejszym środkiem. Ma duże, ciemnozielone, sercowate liście, które tworzą gęstą ścianę zieleni. Do prawidłowego rozwoju wymaga podpór.
Wilec preferuje stanowiska słoneczne, ale doskonale poradzi sobie w częściowo zacienionym miejscu. Rośnie szybko, nie wymaga praktycznie żadnej skomplikowanej pielęgnacji. Lubi podłoże bogate w wapń, umiarkowanie wilgotne.
Tworzenie fioletowej aranżacji balkonowej jest trudne tylko wtedy, gdy nie masz pomysłu. Jeśli zaczerpniesz go z tego artykułu, największe wyzwanie masz już za sobą. Teraz wystarczy zakupić wybrane gatunki fioletowych kwiatów, zorganizować sobie podłoże i pojemniki i oddać się przyjemności, jaką jest praca przy sadzeniu roślin doniczkowych. Powodzenia!
Przeczytaj również: Ma przepiękne kwiaty i liście w kształcie serca. Sprawdzi się w ogrodzie, na tarasie i balkonie
Wilec – roślina o dekoracyjnych liściach i kwiatach w zaskakujących barwach. Fot.123RF.com
Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.