Porady ogrodnicze

Romantyczny ogród w różowych odcieniach. Oto najpiękniejsze kwiaty, krzewy i drzewa

Chociaż różowe kwiaty nadają romantycznej atmosfery, ogród w odcieniach różu to propozycja nie tylko dla kobiet. Urządzając różowy ogród, możesz wybierać z szerokiej gamy odcieni gatunków niezwykłych roślin o różowych kwiatach w różnych odcieniach tego koloru. Jakie różowe byliny, krzewy i drzewa sprawdzą się w twoim ogrodzie? 

Romantyczny ogród w różowych odcieniach. Oto najpiękniejsze kwiaty, krzewy i drzewa
Istnieje wiele pięknych roślin o różowej kolorystyce, które w ogrodzie wyglądają zjawiskowo. Fot. 123RF.com/Pixabay

Spis treści:

Kwiaty i róż. Czy to dobre połączenie? 

Kolor różowy kojarzy się z pierwiastkiem żeńskim, jednak w przypadku projektowania ogrodu nie musisz obawiać się, że byliny, drzewa czy krzewy o różowych kwiatach będą infantylne czy zbyt kobiece. Różowe kwiaty występują w tak licznych odcieniach, że nawet osoby reagujące grymasem na samą myśl o urządzaniu przestrzeni w tym kolorze, znajdą odpowiednie rośliny dla siebie. Ostra fuksja, mistyczny fiolet, stonowany pudrowy czy intensywny liliowy róż – zdecyduj, jaki odcień powinien grać pierwsze skrzypce w twoim roślinnym królestwie. Chcesz, aby w twoim ogrodzie dominowały różowe kwiaty? Róż powinien zatem występować w rozmaitych odcieniach, aby urozmaicić rabaty. 

Byliny o różowych kwiatach 

  • Naparstnica purpurowa

Chcesz, aby rabaty kwiatowe w twoim ogrodzie przyciągały wzrok? Ozdób je naparstnicą purpurową. Kwiaty tej rośliny są bardzo efektowne, nie tylko ze względu na intensywny różowy kolor, ale też intrygujący kształt kielicha. Naparstnica jest dosyć wymagająca – potrzebuje gleby kwaśnej, przepuszczalnej i zacienionego stanowiska. Kiedy roślina przekwitnie, zetnij jej kwiatostany, dzięki czemu ponownie zakwitnie. Naparstnica nie tylko ozdobi ogród, ale też sprawdzi się jako kwiat cięty. Pamiętaj, że jest rośliną trującą, a najwięcej szkodliwych substancji znajduje się w jej liściach. 

  • Malwa

Malwa to bardzo urokliwa roślina o wdzięcznie wyglądających, skupionych w nibykłos dużych kwiatach pełnych, półpełnych lub pojedynczych zależnie od odmiany. Malwy występują w różnych kolorach, od klasycznych różu i bieli, po mniej popularne pomarańczowy czy łososiowy. Roślina ta pasuje do ogrodów rustykalnych i naturalistycznych, ponieważ nadaje przestrzeni romantycznego, łagodnego charakteru. Cechuje się bardzo niskimi wymaganiami glebowymi, jednak musisz zatroszczyć się o zapewnienie jej odpowiedniego poziomu wilgotności. Malwa źle znosi glebę wyschnięt i nadmiernie wilgotną. Wysokie egzemplarze (nawet 23 metry wysokości) wymagają podparcia. 

Przeczytaj również: Świetnie sprawdzi się w rustykalnym ogrodzie. Jak sadzić i dbać o malwę?

Malwa to roślina wieloletnia i łatwa w uprawie. Fot. 123RF.com

  • Liatra kłosowa 

Rośliny o różowych kwiatostanach różnią się nie tylko odcieniem różu, ale też pokrojem. Pomiędzy klasycznymi kwiatami, takimi jak malwy, piwonie czy róże, można pozwolić sobie na zasadzenie bardziej oryginalnego w wyglądzie gatunku, np. liatry kłosowej. To bylina o niezwykłych kolbowatych kwiatostanach z wąskimi kłosami w kolorze fuksji lub fioletu. Nieco drapieżna i z pewnością niezwykła liatra ożywi każdy ogród w różowych odcieniach. Mimo swojej wyjątkowości bylina ta ma niewielkie wymagania i wystarczy, że zapewnisz jej glebę umiarkowanie suchą. 

  • Floks wiechowaty

Floks wiechowaty jest wysoką rośliną o sztywnych pędach, która zdobi ogród intensywnie wybarwionymi kwiatami występującymi w różnych odcieniach różu i atrakcyjnym zapachem przyciągającym mnóstwo motyli. Cechą charakterystyczną rośliny jest jej pokaźny rozmiar. Może osiągać nawet 150 cm wzrostu, ale zdarzają się także niskie okazy mające około 40 cm wysokości. Pojedyncze kępy mogą mieć do 100 cm średnicy. Lancetowate liście mają na ogół wąski kształt, choć można spotkać także te jajowate. Są dosyć długie, osiągają około 10 cm i cechuje ją intensywna zielona lub biało-zielona barwa. 

Floksy stosuje się zarówno jako rośliny ozdobne do rabat i skalniaków, jak i jako kwiaty cięte. Woń, którą wydzielają, sprawia, że wiele osób chętnie umieszcza je na stołach, aby cieszyć się bliskością natury w otoczeniu słodkiego zapachu bylin. Okaz nie jest ekspansywny, więc wokół niego można z powodzeniem posadzić inne gatunki. Sprawdza się także jako ozdoba kwitnących żywopłotów.  

Przeczytaj również: Floks wiechowaty – pięknie wygląda, słodko pachnie i przyciąga motyle

Floksy wydzielają słodki i przyjemny zapach. Fot. 123RF.com

Krzewy o różowych kwiatach 

  • Róże 

Wiele osób nie wyobraża sobie ogrodu bez róż. W ogrodzie najbardziej sprawdzą się róże rabatowe (inaczej wielokwiatowe). Ich cechą charakterystyczną jest to, że z jednego pędu wyrasta kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kwiatostanów. Krzewy różane są niewielkie, więc mogą sobie na nie pozwolić także właściciele małych ogródków. Do stylizacji ogrodu na różowo przydadzą się okazałe krzewy róż rabatowych „Leocadie Sainte” lub bardzo wytrzymała i nieprzerwanie kwitnąca odmiana róży „Bonaventura”. Zachwycającą różą pnącą jest „Hay Five” – także bardzo wytrzymała, odporna na choroby i niewymagająca okrycia zimą.  

Przeczytaj również: Jak uprawiać róże wielokwiatowe? Łatwo sprawisz, że będą całe skąpane w kwiatach

Róże można łatwo komponować z innymi roślinami rabatowymi np. floksami. Fot. 123RF.com

  • Hortensje 

Hortensje to niewychodzący z mody różowy akcent ogrodów. Krzew jest bardzo ozdobny, sprawdza się zarówno jako soliter, jak i towarzystwo innych roślin. Możesz wybrać hortensję ogrodową („Masja”, „Rosita”, „Bouquet Rose”, „Sibila”) lub hortensję bukietową (odmiany „Pink Diamond”, „Early Sensation”, „Magical Flame”). Przy uprawie hortensji ogrodowych trzeba zwrócić uwagę na pH gleby. Kwaśne podłoże może pozbawić hortensję różowego koloru. Stanie się wtedy niebieska lub fioletowa. Generalnie hortensje są dosyć wymagającymi roślinami – zarówno co do gleby, jak i temperatury uprawy. 

Przeczytaj również: Dorastają do 4 metrów i są odporne na przemarzanie. Jak pielęgnować hortensje bukietowe w ogrodzie?

Hortensja bukietowa idealnie prezentuje się w połączeniu z innymi krzewami. Fot. 123RF.com

  • Wrzosy 

Wrzosy to bardzo efektowne, choć niskie krzewy o różowych kwiatach. Najbardziej powszechna odmiana tej krzewinki to wrzos pospolity. Kiedy inne rośliny kończą okres wegetacyjny, wrzosy dopiero budzą się do życia. Kwitną nawet w listopadzie, dodając koloru twojemu ogrodowi. Wrzosy występują w różnych odcieniach różu i fioletu, a także bieli i czerwieni. Są łatwe w uprawie – nie trzeba ich często podlewać i wystarczy raz w roku zastosować do ich wzmocnienia nawóz uniwersalny. 

Wrzosy świetnie ozdobią skalniaki. Fot. Pixabay

  • Lawenda 

Chcesz, by różowe kwiaty w twoim ogrodzie cieszyły nie tylko oczy, ale też pięknie pachniały? Posadź w swoim ogrodzie lawendę. Roślina ta pasuje do ogrodu w każdym stylu: naturalistycznym, rustykalnym i nowoczesnym. Aby móc jak najczęściej cieszyć się zapachem lawendy, posadź ją w miejscu przeznaczonym do odpoczynku, np. przy altance czy wokół tarasu. W Polsce najczęściej uprawia się lawendę wąskolistną, która nie ma szczególnych wymagań glebowych, więc przyjmie się także na słabszym podłożu. Ciekawą propozycją jest również lawenda francuska.

Lawenda francuska jest oryginalna, ale za to delikatna. Fot. 123RF.com

  • Budleja Dawida 

Różowy kolor kwiatostanów i zniewalający zapach kwiatów to cechy ogrodu w różowej tonacji. Niektórym miłośnikom ogrodów do pełni szczęścia może brakować motyli. Jeśli do nich należysz, towarzystwo tych pięknych skrzydlatych owadów zapewni właśnie budleja Dawida. Przez to, jak silnie oddziałuje na motyle, nazywana jest motylim drzewem. Budleja Dawida ma niezwykłe wiechowate kwiatostany o barwie różowej, fioletowej, białej lub niebieskiej. Kwitnie aż do października, więc długo będzie Cię cieszyć kolorem i intensywnym zapachem. Dla budlei Dawida koniecznie znajdź słoneczne stanowisko. Roślina ta wymaga też ochrony nawet przed wczesnymi przymrozkami. 

Przeczytaj również: Budleja uwielbia ten zabieg. To gwarancja obfitego kwitnienia

Budleja przyciąga liczne motyle. Fot. Pixabay

Drzewa o różowych kwiatach

  • Judaszowiec 

Nie tylko rabaty z różowym kwieciem sprawią, że nasz ogród się zarumieni. Nieszablonowym uzupełnieniem różowego ogrodu są drzewa. Najbardziej imponującym i niezwykłym drzewem o różowych kwiatach jest judaszowiec. Niezwykłość tego drzewa tkwi w tym, że kwitnie jeszcze przed wypuszczeniem liści. Co więcej, kwiaty judaszowca wyrastają nie tylko z gałęzi, ale też z jego pnia, co zwiększa jego urok. Judaszowiec nie ma wymagań co do gleby, ale musisz zapewnić mu stanowisko słoneczne i osłonięte przed wiatrem. 

Przeczytaj również: Wiosną mieni się tysiącami różowych kwiatuszków. Najpiękniejszy klejnot w ogrodzie

Obok judaszowca trudno przejść obojętnie. Fot. 123RF.com

  • Magnolia 

Różowe kwiaty na drzewie? Wielu właścicieli ogrodów w tym momencie ma przed oczami magnolie. Kwiaty tego drzewa przypominają kształtem tulipany. Mają intensywny różowy kolor. Magnolia, w przeciwieństwie do judaszowca, może rosnąć w półcieniu, ale podobnie jak judaszowiec wymaga osłonięcia przed wiatrem. Drzewa tego nie powinno się przesadzać, więc decyzję o miejscu dla tego niezwykłego drzewa musisz wcześniej dokładnie przemyśleć. Dobra wiadomość jest taka, że w zależności od odmiany magnolie występują w różnych odcieniach różu – od bladoróżowego (Soulangeana”), przez amarantowy (Susan”), po bordowy (Genie”). 

Wiosną magnolia zachwyca swoimi kwiatami. Fot. Pixabay

  • Migdałowiec trójklapowy

Migdałowiec trójklapowy (Prunus triloba) nazywany także potocznie migdałkiem, to krzew ozdobny, którego pędy gęsto pokrywają się kwiatami w okresie wiosennym. Kwiaty pojawiają się w kwietniu i w maju, jeszcze przed wykształceniem się liści, a ich kolor zmienia się w miarę rozwoju. Pąki i młode kwiaty migdałowca trójklapowego mają przyjemny, różowy kolor, który z czasem blednie, wybarwiając się nawet do bieli. Siła kwitnienia tego gatunku jest tak duża, że drzewa widoczne są nawet ze sporej odległości.

Co ciekawe, jak sama nazwa wskazuje, kwiaty migdałowca wydzielają słodki migdałowy zapach, który czuć nawet z oddali. Jest to więc idealna propozycja dla osób pragnących stworzyć romantyczny i pastelowy ogród.

Migdałowiec zachwyca różowymi kwiatuszkami. Fot. 123RF.com

Jeśli nie przekonuje cię wizja całkowicie różowego ogrodu, pamiętaj, że róż znakomicie łączy się z odcieniami niebieskiego, szarościami i bielą. Z pewnością każda z powyższych propozycji będzie ciekawym akcentem w twoim ogrodzie. 

 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.