Porady ogrodnicze

Zakładanie kompostownika w ogrodzie krok po kroku. Co kompostować i jakie rośliny dożywiać?

Kompostowanie to ekologiczny sposób utylizacji odpadów, dzięki któremu powstaje bogaty w substancje odżywcze, naturalny nawóz. Kompost wykorzystywany jest powszechnie w rolnictwie, ogrodnictwie i sadownictwie. Jego stosowanie jest korzystne dla roślin. Jak założyć kompostownik w ogrodzie? Kiedy najlepiej to zrobić? Co można wrzucać do kompostownika, a co nie powinno się w nim znaleźć? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym poradniku.

Zakładanie kompostownika w ogrodzie krok po kroku. Co kompostować i jakie rośliny dożywiać?
Wyjaśniamy, jak prawidłowo kompostować odpadki. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Kompost – nawóz idealny

Kompost to nawóz organiczny, który wytwarzany jest z odpadów roślinnych. Powstaje w wyniku częściowego, tlenowego rozkładu resztek przez mikroorganizmy, w procesie kompostowania w kompostownikach lub pryzmach kompostowych.

Wykorzystywanie kompostu w ogrodzie czyni glebę przewiewną i pulchną. To doskonały sposób na jej użyźnienie. Warto stosować kompost w ogrodzie – jest nie tylko ekologiczny, ale i bezpieczny. Nie ma bowiem ryzyka przenawożenia roślin.

Zakładanie kompostownika w ogrodzie – krok po kroku

Kompostowanie może się odbywać w pojemniku z drewna lub z tworzywa sztucznego. Można też założyć kompost na hałdzie, zwanej pryzmą. Warto wybrać na założenie kompostownika miejsce dość zaciszne, osłonięte od wiatru i chronione przed nadmiernym słońcem. Mogą one powodować utratę wilgoci, która sprzyja procesowi rozkładu materii. Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne, ale nie może być podmokłe.

Jak zrobić kompostownik ogrodowy? W sprzedaży dostępne są produkty gotowe. Można jednak wykonać kompostownik samodzielnie, zbijając go z drewnianych listew lub wykorzystując drewniane palety. Powinien być ustawiony bezpośrednio na ziemi i mieć dostęp do powietrza oraz wody.

Kompostownik można samodzielnie zbudować z desek. Fot. 123RF.com

Jak założyć kompostownik?

 • Zaczynamy od wykopania dołka o dowolnych rozmiarach, odpowiadającego potrzebom ogrodu.

 • Ustawiamy elementy narożne, a następnie przytwierdzamy do nich deski.

 • Wykonujemy prosty drenaż, umieszczając na dnie grubą warstwę (około 20-30 cm) połamanych czy pociętych gałęzi. To pierwsza warstwa kompostowa.

 • Na gałęziach układamy kolejną, lżejszą warstwę kompostową. Można skorzystać ze słomy, torfu, ziemi ogrodowej, liści czy skoszonej trawy. Warto również dodać nieco gotowego kompostu dla aktywizacji całego procesu.

 • Na takiej warstwie możemy umieszczać bieżące odpadki, pamiętając jednak, by każdą kolejną warstwę również przysypywać ziemią czy starym kompostem.

Ostatnia powinna być warstwa okrywowa, która pozwoli na utrzymanie wysokiej temperatury. Można ją wykonać z liści, jednak w czasie intensywnej ulewy mogą nie być wystarczającą ochroną dla tworzącego się kompostu. Warto więc zasłonić kompostownik na przykład płachtą czy drewnianą pokrywą.

Kiedy najlepiej założyć kompostownik?

Kompostownik należy zakładać przy dodatnich temperaturach, od wiosny do jesieni. Znawcy zalecają jesień, ponieważ wówczas możemy znaleźć w ogrodzie najwięcej opadłych liści, trawy, zwiędłych kwiatów czy resztek owoców. Mamy zatem od razu sporo elementów, gotowych do kompostowania. Temperatury jesienne, jak również duża wilgotność o tej porze roku dodatkowo sprzyjają temu procesowi.

Przeczytaj również: Czego nie wrzucać do kompostownika?

Do kompostownika nie wrzucajmy nigdy roślin zainfekowanych przez choroby czy zaatakowanych przez szkodniki. Fot.123RF.com

Co można kompostować?

Nie wszystko może trafić do kompostownika. Część odpadów, które są naturalne, nie powinna się nigdy tam znaleźć. Chodzi tu na przykład o chwasty z nasionami, które na pewno zakiełkują i razem z nawozem rozsieją się po ogrodzie. Podobnych elementów jest znacznie więcej. Do kompostownika nie powinny trafić między innymi:

 • elementy roślin, które zostały zainfekowane przez choroby czy zaatakowane przez szkodniki,
 • chwasty, które zdążyły już wytworzyć nasiona,
 • pomalowane lub zaimpregnowane drewno,
 • resztki mięsa, ryb czy warzyw gotowanych w mięsnym wywarze,
 • zadrukowany papier czy gazety (z uwagi na chemiczne składniki zawarte w farbie drukarskiej),
 • grube gałęzie (przed umieszczeniem w kompostowniku trzeba je pociąć na mniejsze części),
 • igliwie i elementy roślin iglastych (należy je kompostować osobno, z uwagi na żywicę, która mogłaby spowolnić proces tworzenia kompostu).

Do kompostownika nie można też wrzucać plastiku, tkanin, szkła, gruzu, metalu czy foliowych reklamówek. Nie ma to najmniejszego sensu, ponieważ i tak nie ulegną procesowi kompostowania, a mogą zawierać jakieś szkodliwe substancje, które negatywnie wpłyną na pozostałe resztki.

Co wrzucać do kompostownika? Mogą tam trafić:

 • resztki jedzenia,
 • skoszona trawa,
 • liście i kwiaty,
 • gałęzie drzew i krzewów,
 • odpadki owocowe i warzywne,
 • kora drzew i trociny.

Trzeba jednak wystrzegać się wrzucania do kompostownika resztek roślinnych, które mogą zawierać sztuczne nawozy, herbicydy, pestycydy czy fungicydy.

Przeczytaj również: Jak przyśpieszyć kompostowanie? Zalety drożdży w kompoście i przepis na domową miksturę

Kiedy i do czego używać kompostu?

Kompost jest naturalnym nawozem organicznym, dzięki któremu ziemia staje się żyźniejsza. Jest bardziej przewiewna, pulchna, bogata w próchnicę, a więc sprzyja zdrowemu, szybszemu rozwojowi roślin. Kompost może być wykorzystywany do nawożenia roślin ogrodowych (warzyw, drzew i krzewów owocowych) i ściółkowania gleby pod nimi. Stosuje się go w rolnictwie, ogrodnictwie i sadownictwie. Ten organiczny nawóz może też być składnikiem podłoża różnego rodzaju upraw. Można go stosować nawet do kwiatów rabatowych i roślin doniczkowych.

Kiedy stosować kompost? W zasadzie można to robić przez cały rok, prócz miesięcy zimowych. Najlepiej jednak stosować go wiosną (od kwietnia do końca czerwca) i jesienią (w listopadzie).

Przeczytaj również: Czy warto zbierać liście na kompost? Sprawdź, jak zrobić ziemię liściową i do czego przyda się w ogrodzie

Kompost z liści sprawdzi się do ściółkowania rabat. Fot. 123RF.com/Pixabay

Mięso i cytrusy? Tego nie można wrzucać do kompostu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.