Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Agnieszka Kasprzyk

Agnieszka Kasprzyk

Absolwentka socjologii na UAM, przez wiele lat związana z radiem. Autorka audycji radiowych, tekstów satyrycznych i scenariuszy do programów telewizyjnych. Prywatnie zainteresowana tym, żeby życie było przyjemniejsze a świat milszy. A to szerokie spektrum – od jedzenia, przez literaturę, po ogrodnictwo, psychologię i ekologię. Wnuczka leśniczego i rolnika, kocha las i swoją działkę. Jeśli nie jest w lesie, to znaczy, że albo coś je, albo pieli, albo spaceruje z psem (bo po lesie z psem nie można).

Pomidory to w naszym klimacie bardzo wymagające rośliny. Wynika to z ich pochodzenia, przywędrowały do nas z Ameryki Południowej, gdzie jest cieplej i bardziej słonecznie, a ziemia jest lżejsza. Dlatego uprawiając je w Polsce, trzeba zapewnić im warunki jak najbardziej zbliżone do tych, do których są przyzwyczajone. Już samo złe sadzenie tych warzyw może skutkować mniejszymi zbiorami. Wskazujemy 10 najczęstszych błędów popełnianych podczas sadzenia pomidorów – unikaj ich, a twoje krzaczki będą uginać się od plonów. 

Czytaj artykuł 

Cynie to piękne różnokolorowe kwiaty, które w każdym ogrodzie stworzą wrażenie ukwieconej łąki. Mnogość ich odmian powoduje, że uprawiając tylko je, możemy stworzyć wrażenie ogromnej różnorodności. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana, wymaga głównie słonecznego stanowiska i regularnego podlewania. Zdradzamy sposób na to, by posiane w maju cynie kwitły aż do jesieni.  

Czytaj artykuł 

Uprawa cukinii zajmuje dużą część ogrodu. Roślina płoży się do ponad metra wokół i musi mieć sporo przestrzeni, by móc rozrastać się bez przeszkód. Kilka krzaczków zajmie więc powierzchnię kilku metrów kwadratowych, co zabierze sporo miejsca pod inne uprawy. Jak zaoszczędzić miejsce w warzywniku, nie rezygnując z ulubionego warzywa? Z pomocą przychodzi nam alternatywna uprawa cukinii w pionie. Nie jest skomplikowana i ma dużo więcej zalet niż tylko praktyczna organizacja przestrzeni. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, sadząc cukinię w pionie, by plony były obfite. 

Czytaj artykuł 

Ślimaki to jedne z najczęściej występujących szkodników w naszych ogrodach. Szczególnie aktywne są na przełomie maja i czerwca oraz sierpnia i września. Żywią się tym, o co staramy się dbać, czyli młodymi pędami roślin, ich korzeniami oraz liśćmi. Niektóre ich gatunki potrafią zniszczyć nasze uprawy w ciągu jednej wilgotnej nocy. W dodatku szybko się mnożą – pojedynczy okaz składa około setki jaj! Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Sposobów na to jest kilka, ale jeden z nich stanowi wręcz nieprzekraczalną barierę dla tych żarłocznych mięczaków. 

Czytaj artykuł 

W uprawie pomidorów istotną rolę odgrywa nawożenie, które ochroni je przed atakami szkodników i stymuluje ich wzrost. W amatorskich praktykach ogrodniczych staramy się sięgać po naturalne odżywki, które sprawią, że będziemy mogli cieszyć się zdrowymi owocami bez pestycydów. Pod tym względem szczególnie skuteczna jest gnojówka z pokrzyw, ale trzeba wiedzieć, jak ją przygotować i jak używać. Tytan w niej zawarty jest niezrównanym stymulatorem roślin. 

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Zamiokulkas zamiolistny to jedna z bardziej popularnych roślin w naszych domach. Decyduje o tym jej dekoracyjny wygląd - błyszczące, ciemnozielone i mięsiste liście przyciągają wzrok. Dodatkowym atutem byliny są jej niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Zdarza się jednak, że mimo naszych starań zamiokulkas opada. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Osy i szerszenie w okolicach domu to poważny problem. Te owady są agresywne, atakują nawet wtedy, gdy nie odczuwają żadnego zagrożenia. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy wśród domowników są osoby z alergią na ich jad. Wstrząs anafilaktyczny bez natychmiastowej reakcji może skończyć się tragicznie. Mamy przepis na wywar, który skutecznie odstraszy osy i szerszenie. Chcesz wiedzieć, że w twoim domu jest bezpiecznie? Dla pewności sprawdź, co przyciąga kąśliwe owady, abyś więcej nie zachęcał ich do odwiedzin domu, tarasu czy ogrodu.  

Czytaj artykuł 

Myszy to raczej niechciani goście w naszych domach. Te gryzonie potrafią dobrać się do naszych zapasów, nie tylko je uszczuplając, ale i zanieczyszczając. Przegryzą pianki izolacyjne, styropiany i kable. Są również nosicielami groźnych chorób, takich jak histoplazmoza, salmonella czy wścieklizna. Nic więc dziwnego, że próbujemy odstraszyć myszy z domu na najróżniejsze sposoby. W tym artykule zdradzamy naturalne i humanitarne metody, które z pewnością zadziałają.  

Czytaj artykuł 

Sodę oczyszczoną wykorzystujemy na wiele sposobów: do pieczenia, czyszczenia, a niektórzy wspierają się nią w pracach ogrodniczych. Istnieje przekonanie, że wodorowęglan sodu jest znakomitym nawozem, który działa grzybobójczo, niszczy chwasty i zwiększa kwitnienie. Ma też poprawiać smak pomidorów i tępić mrówki oraz inne owady. Ile w tym prawdy? Przedstawiamy wszystkie plusy i minusy stosowania sody oczyszczonej w ogrodzie. Wokół tego produktu narosło wiele mitów.

Czytaj artykuł 

Nawożenie agrestu jest kluczowe w jego uprawie. Warto uważnie obserwować swoje krzewy, by je odżywić dokładnie w momencie, kiedy tego najbardziej potrzebują. Najlepiej sięgnąć po nawozy organiczne, bo przecież owoce uprawiane na własnym ogródku będziemy jedli. Odpowiednim terminem na nawożenie agrestu jest moment po przekwitnięciu kwiatów i zawiązaniu się owoców. To zdecyduje o naszych przyszłych zbiorach.  

Czytaj artykuł 

Byliny w doniczkach to odpowiedź na marzenie każdego właściciela domu, aby z balkonu lub tarasu stworzyć zieloną oazę. Nie każda roślina jednak sprawdzi się w uprawie w pojemnikach, a niektóre już po miesiącu będą pozbawione kwiatów. Podpowiadamy, jakie byliny nadają się do doniczek. Rośliny będą tworzyły kompozycje o zróżnicowanych pokrojach i kolorach. Twój balkon, czy nawet zwykły parapet może wyglądać jak czarodziejski ogród nie tylko przez cały sezon wegetacyjny, ale również w kolejnych latach. 

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Koty chadzają własnymi drogami, które często prowadzą przez nasze działki. Te zwierzęta pod niektórymi względami są pożyteczne, ale potrafią też wyrządzić na rabatach niemałe szkody. Nic więc dziwnego, że szukamy sposobu, aby zniechęcić je do odwiedzania naszych upraw. Co zrobić, żeby kot omijał nasz ogród lub działkę ROD? Jest na to kilka skutecznych, naturalnych sposobów.  

Czytaj artykuł 

Dipladenia, zwana też mandevillą lub sandevillą gości na naszych balkonach dopiero od dekady, a już cieszy się rosnącą popularnością. Wynika to z jej egzotycznego wyglądu: ciemnozielone błyszczące liście i trąbkowate kwiaty ożywią każdy balkon i taras feerią barw. Roślina kwitnie przez większą część roku, przeszkodzą jej w tym dopiero pierwsze przymrozki. Jedynym problemem w jej uprawie jest zimowanie. Jak pielęgnować dipladenię, by odwdzięczyła się długim kwitnieniem? Nie jest to skomplikowane. 

Czytaj artykuł 

Punktem honoru każdego ogrodnika amatora jest to, by nie używać w swoich uprawach sztucznych nawozów czy oprysków. Róże, bezsprzeczne królowe naszych ogrodów, również można dokarmiać naturalnie. W tym przypadku trzeba się jednak twardo trzymać pewnych zasad, by nie popełnić błędu, który te wrażliwe i kapryśne kwiaty mogą przypłacić życiem. Podpowiadamy, czym i jak nawozić róże, by było naturalnie i bezpiecznie dla kwiatów oraz innych upraw.  

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.