Sodę oczyszczoną wykorzystujemy na wiele sposobów: do pieczenia, czyszczenia, a niektórzy wspierają się nią w pracach ogrodniczych. Istnieje przekonanie, że wodorowęglan sodu jest znakomitym nawozem, który działa grzybobójczo, niszczy chwasty i zwiększa kwitnienie. Ma też poprawiać smak pomidorów i tępić mrówki oraz inne owady. Ile w tym prawdy? Przedstawiamy wszystkie plusy i minusy stosowania sody oczyszczonej w ogrodzie. Wokół tego produktu narosło wiele mitów.
Czytaj artykułNawożenie agrestu jest kluczowe w jego uprawie. Warto uważnie obserwować swoje krzewy, by je odżywić dokładnie w momencie, kiedy tego najbardziej potrzebują. Najlepiej sięgnąć po nawozy organiczne, bo przecież owoce uprawiane na własnym ogródku będziemy jedli. Odpowiednim terminem na nawożenie agrestu jest moment po przekwitnięciu kwiatów i zawiązaniu się owoców. To zdecyduje o naszych przyszłych zbiorach.
Czytaj artykułByliny w doniczkach to odpowiedź na marzenie każdego właściciela domu, aby z balkonu lub tarasu stworzyć zieloną oazę. Nie każda roślina jednak sprawdzi się w uprawie w pojemnikach, a niektóre już po miesiącu będą pozbawione kwiatów. Podpowiadamy, jakie byliny nadają się do doniczek. Rośliny będą tworzyły kompozycje o zróżnicowanych pokrojach i kolorach. Twój balkon, czy nawet zwykły parapet może wyglądać jak czarodziejski ogród nie tylko przez cały sezon wegetacyjny, ale również w kolejnych latach.
Czytaj artykułKoty chadzają własnymi drogami, które często prowadzą przez nasze działki. Te zwierzęta pod niektórymi względami są pożyteczne, ale potrafią też wyrządzić na rabatach niemałe szkody. Nic więc dziwnego, że szukamy sposobu, aby zniechęcić je do odwiedzania naszych upraw. Co zrobić, żeby kot omijał nasz ogród lub działkę ROD? Jest na to kilka skutecznych, naturalnych sposobów.
Czytaj artykułDipladenia, zwana też mandevillą lub sandevillą gości na naszych balkonach dopiero od dekady, a już cieszy się rosnącą popularnością. Wynika to z jej egzotycznego wyglądu: ciemnozielone błyszczące liście i trąbkowate kwiaty ożywią każdy balkon i taras feerią barw. Roślina kwitnie przez większą część roku, przeszkodzą jej w tym dopiero pierwsze przymrozki. Jedynym problemem w jej uprawie jest zimowanie. Jak pielęgnować dipladenię, by odwdzięczyła się długim kwitnieniem? Nie jest to skomplikowane.
Czytaj artykułPunktem honoru każdego ogrodnika amatora jest to, by nie używać w swoich uprawach sztucznych nawozów czy oprysków. Róże, bezsprzeczne królowe naszych ogrodów, również można dokarmiać naturalnie. W tym przypadku trzeba się jednak twardo trzymać pewnych zasad, by nie popełnić błędu, który te wrażliwe i kapryśne kwiaty mogą przypłacić życiem. Podpowiadamy, czym i jak nawozić róże, by było naturalnie i bezpiecznie dla kwiatów oraz innych upraw.
Czytaj artykułFunkie doceniamy za to, że zazieleniają nawet zacienione części ogrodu. Poradzą sobie w miejscach, gdzie inne rośliny są bez szans ze względu na brak dostępu do słońca i podmokłość terenów. Mnogość pokroju i kolorów ich liści sprawia, że nigdy się nie nudzą. Nie każdy jednak wie, że funkie z powodzeniem można uprawiać w donicach, wymaga to jednak innego do nich podejścia. Długo zielone hosty stworzą zjawiskowe kompozycje w połączeniu z innymi roślinami.
Czytaj artykułTruskawki prosto z krzaczka smakują najlepiej, ale żeby się nimi cieszyć, trzeba najpierw poświęcić nieco czasu na pielęgnację ich krzaczków. Niemałą rolę odgrywa tu odpowiednie nawożenie, które zdecyduje o przyszłych plonach. Organiczne odżywki sprawią, że zbierane latem truskawki będą dorodne i zdrowe.
Czytaj artykułKażdy, kto ma w domu kominek, ma też popiół drzewny. Zamiast traktować go jako odpad nadający się tylko do śmietnika, warto spojrzeć na niego jak na cenne źródło składników odżywczych w ogródku lub na działce. Podpowiadamy, jak wykorzystać popiół drzewny w służbie uprawy warzyw. Korzyści jest więcej niż można by się spodziewać.
Czytaj artykułPomidory z własnej działki to wielka satysfakcja dla każdego ogrodnika. Gwarantują zdrowe i niepryskane zbiory. Wiele tu zależy od naszego zaangażowania, często hodujemy je od ziarenka do krzaczka, najpierw dmuchając i chuchając na rozsady w domu. Potem trzeba uprawy regularnie podlewać, obrywać tak zwane wilki i nawozić. Jak sadzić pomidory do gruntu i czym je odżywiać, żeby obficie owocowały? Stawiamy na nawozy naturalne.
Czytaj artykułOsy często osiedlają się na działkach czy w przydomowych ogródkach, wabione wonią kwiatów i resztek pokarmów, które spożywamy. Są to owady zapylające i pożyteczne, bo żywią się mszycami, mączniakami, kleszczami i larwami, które uznajemy za szkodniki. Jednak powiedzenie "zły jak osa” nie wzięło się znikąd. To agresywne stworzenia i w przeciwieństwie do pszczół, mogą żądlić wielokrotnie, nawet 300 razy w życiu. Dlatego lepiej zniechęcić je do osiedlania się w pobliżu. Jak odstraszyć osy? Najlepiej skorzystać z naturalnych metod, które nie zaszkodzą innym owadom zapylającym.
Czytaj artykułNie wszystkie rośliny są intensywnie zielone. Są też takie, których liście i łodygi wybarwione są na srebrno, szaro, sino lub lekko niebiesko. Ich pokryte nalotem lub włoskami liście są wyjątkowo odporne na susze. Sprawdzą się więc na słonecznych, a nawet piaszczystych rabatach czy skarpach. Część z nich jest zimozielona, a latem stanowią doskonały kontrast dla kolorowych bylin i kwiatów. Jest multum roślin o srebrzystych liściach. Podpowiadamy, jakie odmiany przyjmą się w polskich ogrodach i jak o nie dbać.
Czytaj artykułCzosnek i cebulę ozimą posadziliśmy pod koniec lata lub w październiku. Teraz ciekawie zaglądamy do ogródka, by sprawdzić, jak wschodzą. Często okazuje się wtedy, że ich szczypiory nie wyglądają tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Czosnek i cebula żółkną, co wzbudza nasz uzasadniony niepokój. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny mogą być dwie. I tylko jedną z nich możemy zniwelować.
Czytaj artykułŚlimaki, zwłaszcza te bez skorupy, są zmorą każdego ogrodnika. Po przebudzeniu są głodne i żarłocznie rzucają się na nasze uprawy. Ich przysmakiem są kiełkujące pędy, nie gardzą też liśćmi, łodygami, owocami i niektórymi kwiatami. W jedną noc potrafią zniszczyć całą grządkę, co przychodzi łatwiej nagim mięczakom, które się szybciej poruszają. Jak pozbyć się ślimaków, również tych bez skorupy z ogrodu? Sięgnij po naturalne, ale sprawdzone metody.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 17
- Następna